خانم مارتینا کوسسکا

کارشناس ارشد موسیقی از لهستان ( در رشته های آهنگسازی و رهبری ارکستر)

مدرس مستر کلاسهای پیانو و آهنگسازی

 

مارتینا کوسسکا - نوازنده پیانو، آهنگساز و رهبر ارکستر، در ۱۳۶۸ در شهر گدینیا لهستان متولد شد. او مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته آهنگسازی از آکادمی موسیقی کراکوف لهستان به استادی پروفسور کشیشتوف مهیر دریافت نمود و همزمان، در در مقطع کارشناسی زیر نظر پروفسور رافائل یاتسک دلکتا رهبری ارکستر را آموخت و در آخر در آکادمی ملی کاتوویتسه لهستان در رشته رهبری ارکستر زیر نظر پروفسور شیمون بِوالِتس  ، در مقطع کارشناسی ارشد تحصیلات خود را به اتمام رسانید. وی در مستر کلاسهای رهبری اکستر نزد اساتید بین المللی همچون مائسترو کالین مِتِرز ، الکساندر لیبرایش و تادئوش استروگالا شرکت نموده و بعنوان رهبر مهمان با آنسامبل و ارکسترهای متعددی همچون آنسامبل ۴۰۲۰ لینتز ، ارکستر آکادمی بتهوون ، ازکستر آکادمی کراکوف، ارکستز فیلارمونیک اُستراوا و ارکستر فیلارمونیک سیلسیا اشاره نمود.

 

وی برنده مسابقات ملی و بین المللی متعددی ، از جمله برنده مسابقه آهنگسازی اپرای ۵ دقیقه ای در ۲۸ امین دوره دوسالانه زاگرب در کرواسی (که منجر به سفارش ساخت اپرای جدید ایشان از طرف دوسالانه زاگرب شد) ،و مسابقه آهنگسازی برای آنسامبل "اکلِکتو" در کشور سوئیس و برنده جایزه چهارمین دوره مسابقه بین المللی "کشیشتوف پندرتسکی" در لهستان وغیره میباشد.وی همچنین نویسنده اپرانامه (لیبرتو) اپرای "در ساحل لِته" به آهنگسازی آیدین صمیمی مفخم  میباشد که ساخت بخش الکترونیک و اجرای الکترونیک زنده این اپرا هم به عهده ایشان بوده است.

 

او با شرکت در کلاسهای متعدد فوق تخصصی آهنگسازان بنام بین المللی، از جمله بئات فورِر ، خایا چرنووین، آگاتا زوبل، مارتین اسمولکا، کریستین ولف، پیتر ابلینگر، فیلیپ گلس، پیتر کوتیک، برنهارد لنگ ، آلوین لوسیر، فیل نیبلوک و کارولا باوکهولت و هنرمندان دیگر به تجربیات تازهای دست یافته است. 

آثار وی بارها در فستیوال های معتبری همچون پاییز ورشو و آئدیو-آرت در لهستان، روزهای استراوا (جمهوری چک) ، ایمپولس و ۴۰۲۰ در اتریش و دوسالانه زاگرب در کرواسی و بسیاری دیگر به اجرا در آمده است ، وی همچنین بعنوان رهبر ارکستر در فستیوال های متعددی به اجرای آثار معاصر پرداخته است که از آنها میتوان به رهبری "گروپن" اثر اشتوکهاوزن (رهبر میانی) در فستیوال روزهای استراوا در جمهوری چک (۲۰۱۵) اشاره نمود.

 

وی از سال ۱۳۹۴ ساکن تهران و مشغول تدریس پیانو و آهنگسازی در دانشگاه ها و مراکز تخصصی موسیقی و همچنین بنیانگذار و مدیر هنری "مرکز موسیقی‌ نوین اسپکترو" و عضو هیئت موسس و مشاور هنری " فستیوال موسیقی‌ معاصر تهران" میباشد.

 

وی در آثارش بدنبال ترکیبات غیر معمول اصوات میباشد و تمرکزش بر ترکیبات جدید هارمونی و دست یافتن به کیفیت و رنگهای جدیدی در صدای انسان و سازها است.