دو ناشر ایرانی...

 

دو ناشر ایرانی در حالی برای شرکت در نمایشگاه جهانی موسیقی «وُمِکس» به اسپانیا سفر می‌کنند که به گفته یکی از این دو ناشر، دولت برخلاف دوره‌های پیشین از آن‌ها پشتیبانی نکرد.

نمایشگاه جهانی موسیقی ومکس (WOMEX) به‌عنوان بزرگترین مارکت تبادلات موسیقایی اروپا، از دوم تا ششم آبان ماه سال جاری در لاس پالماس اسپانیا برگزار می‌شود. این نمایشگاه بیست و سومین دوره خود را با حضور بیش از دو هزار و ششصد تن پویا در زمینه موسیقی از نود کشور شامل هنرمندان، تهیه ‌کنندگان، مدیران جشنواره‌ها، ناشران موسیقی و سایر متخصصان مرتبط با پیشه موسیقی برگزار می‌کند.

در کنار برگزاری نمایشگاه هفت سالن برگزاری کنسرت، نمایش فیلم، کارگاه‌های آموزشی، سخنرانی‌های مرتبط با صنعت موسیقی و گزینش ناشر برتر، از دیگر پویایی‌های اجرایی این رویداد خواهد بود.

اردوان جعفریان مدیر موسسه پردیس موسیقی معاصر و امیر عباس ستایشگر مدیر موسسه پرده هنر موسیقی با داشتن دو غرفه و عرضه و تبادل محصولات موسیقی به نمایندگی از کشورمان در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند.

 

امسال از پشتیبانی‌های دولتی خبری نیست

اردوان جعفریان یکی از دو ناشر ایرانی شرکت ‌کننده در نمایشگاه جهانی ومکس ضمن اشاره به همکاری نکردن سفارت اسپانیا و انتقاد از کم‌ توجهی مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد به حضور نمایندگان ایرانی در این رویداد جهانی، برخلاف سال‌های پیشین توضیح داد: بر پایه گزارش بودجه پخش شده معاونت هنری در سال‌های گذشته، برای هر یک از نمایشگاه‌های موسیقی «ومکس» و «میدِم (فرانسه)» درباره اعزام ناشران موسیقی، کمک هزینه ‌ای معادل ۵۰ میلیون تومان از سوی دفتر موسیقی وزارت ارشاد در نظرگرفته شده بود.

اما این پشتیبانی برخلاف سال گذشته، امسال وجود ندارد و ریالی از این کمک هزینه به‌رغم هزینه هشتاد میلیون تومانی شرکت‌کنندگان، به هیچ یک از ناشران اعزامی تعلق نگرفته و حضور ناشران بخش خصوصی در نمایشگاه امسال کاملا مستقل انجام  شده است.

با توجه به افزایش قیمت ارز در ماه‌های گذشته و سختی دو چندان فعالان هنری بویژه در پیشه موسیقی، به نظر می رسد که وزارت فرهنگ و ارشاد می‌بایست در نگرش یکسویه خود به بخش خصوصی تجدید نظر کرده و پشتیبانی از بخش خصوصی در حوزه بین‌المللی را که پل ارتباطی این صنعت و هنر با ناشران و فعالان جهانی است را از مرحله شعار به عمل تبدیل کند.