سفیر ایتالیا در ایران...

 

سفیر ایتالیا در ایران گفت: نیکلا پیووانی آهنگساز ایتالیایی که چندماه پیش کنسرتی در تالار وحدت داشت علاقه دارد دوباره برای برگزاری کنسرت موسیقی کلاسیک به ایران بیاید و با ارکستر سمفونیک تهران کنسرت برگزار کند.

مائورو کونچاتوری سفیر ایتالیا در تهران روز یکشنبه بیست و نه مهر ماه با سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت ارشاد در این معاونت دیدار و گفتگو کردند. آن‌ها بر تقویت و گسترش همکاری هنری دو کشور تأکید کردند. سفیر ایتالیا در تهران در این دیدار با تأکید بر گسترش و توسعه روابط هنری دو کشور ایتالیا و ایران گفت: فرهنگ همیشه در مسیر خودش پیش می‌رود و ما هیچ نگرانی از پیشبرد روابط فرهنگی، هنری ایران و ایتالیا نداشته و نداریم و روابط فرهنگی ما همواره در حال گسترش است. ایتالیا و ایران در زمینه هنری می‌توانند پویایی فرهنگی، هنری مشترکی داشته باشند. تمایل داریم دفتر فرهنگی ایتالیا را در تهران راه‌اندازی کنیم و این اتفاق می‌تواند در تقویت روابط فرهنگی، هنری ایتالیا و ایران موثر باشد؛ چون رایزنی فرهنگی ایران هم در کشور ایتالیا پویاست؛ این زمینه وجود دارد که برنامه‌های گوناگون فرهنگی، هنری با ایران داشته باشیم و مردم ایران و ایتالیا از برنامه‌های هنری یکدیگر بهره ببرند. شخصیت‌هایی فرهنگی و هنری هستند که می‌توان برای تقویت فرهنگی، هنری از آنان بهره برد. پرویز تناولی؛ مجسمه ساز ایرانی که با زبان مجسمه‌سازی ایتالیا آشنایی دارد، بیژن بصیری، هنرمند ایرانی که در ایتالیا پویایی دارد، نوین افروز؛ نوازنده پیانوی کلاسیک و اثر او درباره راه ابریشم که تلفیق موسیقی ایرانی و غربی برپایه یک کار پژوهشی درباره آواهای موسیقی است و می‌تواند نماد زیبایی از گفتمان فرهنگی، هنری ایران و ایتالیا باشد.

هنرمندان ایتالیایی که نخستین بار در ایران برنامه اجرا می‌کنند علاقه‌مند می‌شوند که دوباره در ایران اجرا و یا اجراهای مشترک با هنرمندان ایران داشته باشند. آهنگسازی ایتالیایی در آهنگسازی خود از ردیف‌های موسیقی ایرانی بهره می برند و این بیانگر ارتباط با فرهنگ و هنر ایران است. تفاهم‌نامه‌ای بین بنیاد رودکی و ارکستر جوانان جهان در گذشته امضا شده که بر اساس آن اجراهای مشترک، دوره‌های آموزشی و مسترکلاس‌هایی برگزار شده است. نیکلا پیووانی آهنگساز ایتالیایی که چندماه پیش کنسرتی در تالار وحدت داشت علاقه دارد دوباره برای برگزاری کنسرت موسیقی کلاسیک به ایران بیاید و کنسرت برگزار کند. همچنین ایران دوسال پیش در سه سالانه طراحی میلان حضور داشت و ما علاقه داریم کشور ایران برای دوره آینده این سه سالانه حضور داشته باشد. ما همکاری نزدیکی با جشنواره های فجر داریم و گروهایی از ایتالیا در جشنواره های فجر برنامه اجرا  می‌کند.

مجتبی حسینی نیز در این دیدار گفت: ایتالیا و ایران به دلیل پیشینه فرهنگی و تمدن کهن و چهره‌های درخشانی که در فرهنگ و فلسفه دارند، رابطه نزدیک فرهنگی دارند. بهترین پایه گفتگو، گفت و گوی فرهنگی است، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد در زمینه‌های تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی و مد و طراحی تن پوش آمادگی دارد با کشور ایتالیا در این حوزه‌ها همکاری خود را تقویت کند. جشنواره‌های هنری فجر نیز فرصتی برای این همکاری هستند که هنرمندان و گروه‌های ایتالیا در دوره‌های پیشین جشنواره‌های فجر حضور داشته‌ اند و این روند و حضور تداوم خواهد داشت. همکاری ایران و ایتالیا می‌تواند از رویدادها، به پویایی آموزشی و پژوهشی نیز گسترش یابد. چنان که سفیر ایتالیا گفت ردیف‌های موسیقی ایران دستمایه آهنگساز ایتالیا قرار گرفته است، بخشی از هنر ایران نیز کمتر در اروپا معرفی شده که می‌تواند منبع الهامی برای هنرمندان ایتالیا باشد و به آشنایی هنرمندان ایتالیا با نگاه حکمت آمیز هنرمندان ایران کمک کند و ارتباط هنری را تقویت کند. تفاهم‌نامه همکاری بین وزیر فرهنگ و ارشاد ایران و وزیر فرهنگ ایتالیا در سال ۱۳۹۴ امضا شد که بستر مناسبی برای همکاری است و می‌توان برای مصادیق آن اندیشید و برنامه ریزی کرد. وزارت فرهنگ و ارشاد نیز برای ارتباط و دفتر فرهنگی ایتالیا در ایران آماده همکاری است. معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد ادامه داد: با شهرداد روحانی؛ رهبر ارکستر سمفونیک تهران و بنیاد رودکی برای برنامه ریزی اجرای نیکولا پیووانی؛ آهنگساز ایتالیایی با ارکستر سمفونیک تهران مذاکره خواهیم کرد که برنامه مناسبی در همکاری مشترک است. یکی از طرح‌های معاونت امور هنری ایجاد آتلیه مشترک کشورهایی است که با ایران پیشینه مشترک و رابطه قدیم فرهنگی دارند تا در این آتلیه‌ها، هنرمندان جوان دو کشور آثار هنری بسازند و اندیشه نو با فرهنگ کهن پیوند برقرار کند. به مناسبت نودمین سال روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن این آتلیه قرار است در آغاز میان ایران و ژاپن راه اندازی و امیدواریم به زودی این طرح را درباره ایران و ایتالیا نیز اجرا کنیم.

بخشی از هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر امسال در چابهار که منطقه ویژه و آزاد تجاری است؛ برگزار می‌شود و زمینه فرهنگی مناسبی برای حضور کشور ایتالیا و دانشگاه برارا از این کشور است. کشور ایران در زمینه طراحی پارچه و تن پوش و دوخت و دوز متنوع است و بانوان بسیاری در سیستان و بلوچستان در زمینه دوخت و دوز و طراحی پارچه پویا هستند. همچنین یک مدرسه عالی هنر در زمینه طراحی تن پوش در چابهار گشایش یافته که می‌توان در این زمینه نیز با کشور ایتالیا همکاری کرد. سال گذشته نمایشگاه عکس مردم و سرزمین پشمینه پوش از عکاس ایتالیایی در خانه هنرمندان ایران برگزار شد که بر پایه توافق قرار شد نمایشگاهی نیز از عکاسان ایران در ایتالیا برگزار شود و امیدواریم با همکاری کشور ایتالیا این نمایشگاه در آینده نزدیک گشایش یابد. امیدواریم در توسعه روابط فرهنگی و هنری نقش موثری داشته باشیم و نشان دهیم که زبان فرهنگ، زبان خواستنی‌تر و موثرتری است.