در عصر کنونی...

 

در عصر کنونی نه تنها پشتیبانی دانشگاهی، نهادی و دولتی از مترجم‌های رشته موسیقی وجود ندارد که آنها با بودجه شخصی خودشان و پذیرفتن ریسک‌های موجود اقدام به چاپ و پخش کتاب های خود می کنند.

آیین رونمایی از کتاب آموزشی سلفژ، تئوری موسیقی، تربیت شنوایی، ریتم و دیکته نوشته پرفسور مارتاآ. گتزو با برگردان سینا جعفری کیا آموزگار موسیقی با سخنرانی اسماعیل تهرانی رهبر ارکستر و نوازنده سنتور، وارطان ساهاکیان آهنگساز و نوازنده پیانو، کارن کیهانی آهنگساز و نوازنده سنتور برگزار شد.

در آغاز این آیین اسماعیل تهرانی آموزگار موسیقی و رهبر ارکستر با اشاره به حضور سینا جعفری‌کیا در هنرستان موسیقی و رسیدن او به درجه آموزگاری در هنرستان، درباره ضرورت برگردان این کتاب توسط او گفت: ما در قدیم جزوه‌های کوتاه و مفیدی درباره تئوری موسیقی که توسط زنده یاد پورتراب تهیه شده بودند، داشتیم که به صورت کپی در اختیار همگان قرار می‌گرفت. تنها با منابع کم آموزش دیدیم و بزرگ شدیم و زمانی که آموزگار هنرستان شدم نیز از روی همین جزوه ها به شاگردانم آموزش می‌دادم اما وقتی به این کتاب که توسط سینا جعفری کیا برگردان شده نگاه می‌کنم در می یابم که نویسنده آن اشاره منطقی و دقیقی درباره شناخت حرفه‌ای از موسیقی دارد و هنرجویان می‌توانند با پرسه زدن در این وادی‌ها به مهارت‌هایی برسند. تئوری موسیقی، سلفژ و دیکته سه عنصر پایه ای رشته موسیقی هستند و اگر کسی این پایه‌ها را نداشته باشد نمی‌تواند در موسیقی به جایگاه خوبی برسد. به نظر من این کتاب ارزش این را دارد که در بالاترین سطح آموزشی کشور بهره گیری شود و اگر آموزگاران این منبع آموزشی ذوق، سلیقه و تکنیک داشته باشد می‌توانند از بن‌مایه‌های آن برای آموزش ایده بگیرند.

قرار گرفتن کلیه موارد در زمینه آموزش موسیقی در یک مجموعه، تنوع مطالب، اشراف نویسنده به مقوله ارائه شده و عدم بهره گیری از واژه‌ گان ناملموس از جمله محاسن این کتاب است که خوشبختانه ویرایش پارسی آن در ایران با برگردان سینا جعفری کیا در دسترس هنرجویان قرار گرفته است.

در ادامه این آیین وارطان ساهاکیان  آهنگساز و نوازنده پیانو نیز گفت: سلفژ و تئوری موسیقی پایه و اساس آموزش موسیقی هستند که متاسفانه جوانان ما که گام در راه آموزش این هنر می‌گذارند آنرا جدی نمی‌گیرند. این کتاب که هم اکنون همراه با سی دی در اختیار قرار گرفته می‌تواند کمک شایانی در زمینه آموزش شنیداری موسیقی داشته باشد. از نظر آموزشی این کتاب بسیار قابل توجه است و معتقدم هنرمند و هنرجو بایستی هر فصل آن را با دقت مطالعه کند.

پس از صحبت‌های ساهاکیان کارن کیهانی آهنگساز و آموزگار موسیقی پشت تریبون قرار گرفت. من به عنوان نماینده نسلی از موسیقی اینجا حضور یافته‌ام و صحبت می‌کنم که دوران آموزشی‌شان را در سخت‌ترین و پیچیده‌ ترین دوران دهه‌های شصت و هفتاد طی کرده‌اند. دورانی که کمبودها، کم لطفی‌ها و کم توجهی‌ها به موسیقی در آن به چشم می آمد. در واقع باید گفت ما در موسیقی چه به لحاظ آموزشی و چه بودجه گذاری دوران خوبی را در چند دهه گذشته نداشتیم ولی همچنان موسیقی‌دانان با سواد و خیلی جدی به لطف آموزگاران و برگردان هایی که اتفاق افتاده در حال تربیت شدن هستند. این نوازنده سنتور ضمن اشاره به جنبش برگردان در دوره های گذشته باعث شکل گیری رنسانس شده که البته ردپای آن را می توان در سده دوم و در زمان خلیفه عباسی در ایران دید. در آن دوران شاهد پشتیبانی خلیفه از مترجم‌ها هستیم و آنها خوشبخت ‌ترین اقشار جامعه بودند؛ ولی در عصر کنونی نه تنها پشتیبانی دانشگاهی، نهادی و دولتی از مترجم‌های رشته موسیقی وجود ندارد که آن‌ها با بودجه شخصی خودشان و پذیرفتن ریسک‌های موجود اقدام به چاپ می کنند که این مسئله نیاز به عشق و علاقه‌ای دارد که فقط می‌توان در بین آموزگاران این عشق و علاقه را دید. در دوره آموزشی ما فقط یک متد برای یادگیری سلفژ وجود داشت و امروزه چندین متد دیگر هم به آن افزوده شده و معتقدم تنها راهی که بتوان از تک صدایی جلوگیری کرد و سیستم آموزشی‌مان را پویاتر کنیم، همین برگردان هاست که البته پیشنهادم به سینا جعفری کیا این است که در آینده کتابی به عنوان تمرین‌های تکمیلی در کنار آن چاپ کند. امسال صدمین سال گشایش هنرستان موسیقی است. هم اکنون نیز سینا جعفری کیا به عنوان یک هنرستانی که در هنرستان تحصیل کرده و شاگرد اول این هنرستان بوده و در حال حاضر هم آموزگار هنرستان است یک کتاب خوب برای تحصیل هنرستانی ها تهیه کرده که به نظرم بهترین هدیه برای صد سالگی هنرستان است.

در بخش دیگری از این آیین سینا جعفری کیا مترجم این کتاب گفت: آموزش و تربیت یکی از مسائل مهم جوامع بشری است که همواره مورد توجه اندیشمندان قرار گرفته و این مقوله یکی از بنیان‌های زندگی اجتماعی است و همواره در زندگی بشر موثر بوده است. رابطه بین آموزش و پرورش با رشد و گسترش فرهنگ و تکامل جوامع تا آن حد است که می‌توان گفت به هر نسبت جامعه به پایه والاتری از فرهنگ برسد جایگاه آموزش و پرورش در پایه ای برتر است. آموزش در دو دسته طبقه بندی می‌شود آموزشی که توسط شخص بدون راهنما به او آموخته خواهد شد و آموزشی که نیاز به آموزگار با در دست داشتن منابع دارد. در فرایند آموزش تنها حضور استادی با سواد و با پیشینه نمی‌تواند کافی باشد که در دست داشتن مطالب درسی و متدهای آموزشی جامع متناسب با نیازهای روز جامعه نیز اهمیت دارد. نبود متدهای به روز و به کار نبردن آنها در آموزش در بخش آموزش موسیقی به طور ویژه مهمترین دلیل عقب ماندگی ما در این هنر والا شده است. ایراد اساسی واحد درسی سلفژ نبود متدی یکپارچه است که تمام سیستم های موسیقی را در خود جای داده باشد بر این اساس با شناختی ژرف و حضور در هنرستانها به این کمبود ها پی برده و در صدد برگردان صحیح این کتاب برآمدم. این متد از منابع اصلی سلفژ و تربیت شنوایی در آمریکا و اروپاست و تا کنون در ایتالیا و کره به چاپ رسیده است. آموزش این کتاب در کنار دیگر کتب می‌تواند مکمل خوبی برای هنرجویان حرفه ‌ای باشد.