دومین دوسالانه...

دومین دوسالانه پیانو باربد روزهای پنجم و ششم اسفند ماه سال ۹۷ به میزبانی فرهنگسرای نیاوران تهران و پشتیبانی بخش خصوصی میزبان هنرمندان موسیقی است.

آرش اسماعیلی دبیر دومین دوسالانه پیانوی باربد درباره جزییات این فستیوال گفت: جایزه‌ باربد جایزه‌ای آموزش‌بنیان است که رویکرد دور نخست آن فراهم ‌کردن شرایطی برای مواجهه پیانیست‌های مستعد  رپرتوار پیانوی کلاسیک بود. از این رو از یک پیانیست فرانسوی با نام کریستوف بوکودجیان برای آموزش در مسترکلاس‌ها، اجرای کنسرت و داوری دعوت به‌عمل آمد. برگزیدگان آن دوره نیز به فستیوال پلاژموزیکال فرانسه رفتند و در شرایطی برابر با موزیسین‌های اروپاییِ هم ‌سن خود از تحصیل نزد مهم ‌ترین پیانیست‌های حال‌حاضر اروپا و اجرا در این فستیوال بهره‌ مند شدند.

در این دوره به کمبود دیگری در فرآیند پرورش پیانیست‌های کشورمان یعنی نوازندگی حرفه‌ ای و اجرای عمومی پرداخته‌ ایم. به‌ همین دلیل تور کنسرت در شش شهر کشور و اجرا با ارکستر در جوایز برگزیدگان پیش‌بینی شده است. این پیانیست‌های نوجوان و جوان با حضور در برنامه‌ فشرده‌ اجرا در شهرهای مختلف با چالش‌های حرفه‌ ای این عرصه روبرو می‌شوند. از سوی‌دیگر، اجرای آنها در شهرهای دیگرِ کشورمان که به‌طور معمول کمتر شاهد اجرای موسیقی کلاسیک هستند، برای علاقمندان و اهالی این حوزه در آن شهرها، بار آموزشی فراوانی خواهد داشت.

اسماعیلی با اشاره به پخش فراخوان این دوره از جایزه گفت: فراخوان دومین دوسالانه باربد به صورت رسمی روانه بازار شده و علاقه مندان در چهار رده سنی می توانند آثار خود را تا سی ام دیماه به دبیرخانه جشنواره بفرستند. شورای بازبینی نتایج خود را هفت بهمن ماه اعلام خواهند کرد و راه‌یافتگان به مرحله نهایی، پنجم و ششم اسفندماه در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می روند.