نوازنده شناخته شده ...

 

نوازنده شناخته شده موسیقی کشورمان در تدارک پخش آلبوم گیلگمش دو پس از موفقیت مجموعه نخست این پروژه و مشارکت در یک آلبوم دیگر در حال و هوای موسیقی الکتروجَز است.

پیام رونق نوازنده و آهنگساز که علاقه مندان موسیقی با نوازندگی ساز دیجیریدو او را می‌شناسند، با اشاره به تازه‌ ترین پویایی خود در عرصه موسیقی گفت: طی ماه‌های گذشته در حال ساخت نگارش دوم پروژه گیلگمش هستم که نگارش نخست بهمن‌ماه سال نود و پنج وارد بازار موسیقی شد. خوشبختانه به دلیل نگاهی که هنردوستان به این آلبوم داشتند تصمیم گرفتم نگارش دیگری از این مجموعه را برای روانه بازار کنم که هم اکنون ساخت و ضبط آن از نیمه گذشته و با یک کارکرد جدید در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

به دلیل اینکه دوست نداشتم فضای کار تازه مشابه پروژه پیشین باشد و تکراری نشود، تصمیم گرفتم از نوازندگان تازه ای نیز در کار بهره ببرم که بر این پایه محسن شریفیان نوازنده نی‌انبان، داود اریکه و میلاد درخشانی به گروه نوازندگان آلبوم افزوده شده‌اند. محور اصلی خط ملودی آلبوم گیلگمش دو روی ساز بربت است که در کنار آن سازهای دیگری چون ساکسیفون و نی‌انبان نیز با فضای سازهای الکترونیک ترکیب شده که بر این باورم که می‌تواند دربرگیرنده فضای متفاوتی نسبت به آلبوم نخست باشد. البته دوست داشتم هم برای آلبوم گذشته و هم برای این نگارش، اجراهای زنده‌ ا ی را هم در نظر بگیرم اما مارکت موسیقی جوری روی موسیقی پاپ و خوانندگان پویا این عرصه متمرکز شده که نمی‌دانم به چه گونه ای می‌توان برای چنین اجراهایی برنامه ‌ریزی کرد. شرایط و زمان‌بندی مناسبی برای گروه‌هایی که در فضایی غیر از موسیقی پاپ پویایی می‌کنند، وجود ندارد و ما ناچاریم منتظر برنامه‌های دوستان حوزه پاپ باشیم که گویا در جایگاه بالاتری قرار دارند.

پروژه دیگری هم در دست ضبط دارم که حال و هوای موسیقایی آن در سبک الکتروجَز خواهد بود. من به همراه بابک صفرنژاد نوازنده به نام ساز هارمونیکا، شایان نقره‌ ساز با سینتی سایزر و شهریار وطنی نوازنده سازهای الکترونیک در آن به عنوان نوازنده حضور خواهیم داشت. این آلبوم از نظر خودم بسیار اثر متفاوتی است که امیدواریم آن را به صورت بین‌المللی نیز عرضه کنیم.

آلبوم گیلمگش را پیام رونق بهمن ماه سال نود و پنج وارد بازار موسیقی کرد. ایده ساخت این آلبوم بین سال‌های نود و یک و نود و دو شکل گرفت و گروه ضبط اثر را از سال نود و سه آغاز کردند. مفهوم کلی این آلبوم روایت موسیقایی یک اثر ضد جنگ برای ترویج صلح و آرامش با استفاده از اسطوره گیلگمش در فضاسازی‌های موسیقی الکترونیک غربی و ترکیب آن با ملودی‌های کمتر شنیده ‌شده موسیقی شرق بود. تلاش برای ایجاد فضای موسیقایی با بهره گیری از ملودی های شرقی از هند و آسیا و ترکیب آن با هارمونی غربی برگرفته از اسطوره گیلگمش به عنوان یکی از نام آورترین و کهن ترین آثار حماسی ادبیات دوران تمدن باستان از دیگر ویژگی‌های این پروژه بوده است.