دفتر سنتور شامل...

دفتر سنتور شامل چند اجرای خصوصی فرامرز پایور برای نخستین بار توسط شرکت فرهنگی هنری چهارباغ بانگ پخش شد. این کتاب شامل قطعاتی چون درآمد ماهور، چهارمضراب ماهور، شکسته و چهار مضراب، چهار مضراب دلشکن و دلبر، زابل، پیش‌درآمد اصفهان، جامه‌دران، در آمد اول و دوم سه‌گاه، زابل، مویه و فرود، حصار، مویه و فرود، چهارمضراب اصفهان، چهارمضراب سه‌گاه و مخالف و بداهه‌نوازی در دشتی به همراه تعدادی قطعه‌ی دیگر است. اما یکی از مهم‌ترین بخش‌های این اثر صحبت‌های بهمن بوستان درباره‌ی این نوازنده و آهنگساز برجسته است که آن نیز برای نخستین بار پخش می‌شود.

مدتی پیش کتاب دستور سنتور نیز از پایور با ویرایشی تازه پخش شد. در آغاز این کتاب توضیحاتی در مورد تئوری موسیقی، نحوه‌ی مضراب گیری و نحوه نواختن آمده است؛ سپس درس‌های آغازین که به صورت اتود هستند به هنرجو آموخته می‌شود. این اتودها برای تمرین نت و مضراب زدن بنیادی است و جنبه‌ی آهنگین ندارد. به‌تدریج این کتاب در درس‌های پس از آن تمپوی تند تر و نت‌های با ارزش زمانی کمتر (چنگ و دولا چنگ و ..) بهره می برد.

فرامرز پایور در سن ۱۷ سالگی، آموزش موسیقی را نزد ابوالحسن صبا آغاز کرد در مدت شش سال ردیف موسیقی را فراگرفت و یکی از برجسته‌ترین شاگردان صبا شد و تا سال ۱۳۳۶ که ابوالحسن صبا درگذشت، از آموزش‌های او بهره برد.

پس از درگذشت ابوالحسن صبا، پایور نزد استادانی چون عبداله دوامی، موسی معروفی و نورعلی‌خان برومند به فراگیری ردیف درویش‌خان و ردیف میرزا عبدالله پرداخت.