سینا جعفری کیا...

 

سینا جعفری کیا آموزگار هنرستان موسیقی و مترجم درباره کتاب آموزشی”سلفژ، تئوری موسیقی، تربیت شنوایی، ریتم و دیکته” گفت: این کتاب نوشته پرفسور مارتا آ. گتزو یکی از نویسندگان سرشناس آموزش موسیقی است که دست نوشته های ایشان در بسیاری از کنسرواتوارها و دانشگاه‌های صاحب نام موسیقی دنیا آموزش داشته می‌شود. در این کتاب پایه ‌ای‌ترین بخش ها به ‌صورت دقیق از سطح پایه تا پیشرفته به هنرجو آموزش داده می‌شود و به ‌نوعی ابزار لازم برای رسیدن به سطح پیشرفته با تکنیک بالا را در خودش جای داده است.

از آنجایی که کتاب یک روند صفر تا صدی را در خودش دارد برای آموزش در سطوح گوناگون به کار می رود. این کتاب نخستین کتاب سلفژ- تئوری است که به زبان پارسی پخش خواهد شد و تمام سیستم‌های موسیقی از جمله تنال، کروماتیک، مدال، آتنال، سریال و آلئاتوریک و … را به‌طور کامل توضیح داده است.

دریافت ژرف از یک اثر موسیقی به مقدار مهارت یک نوازنده در خط‌ مشی‌های موسیقی به سلفژ، دیکته، هارمونی، ارکستراسیون و تاریخ موسیقی بستگی دارد اگرچه تک تک از این زمینه‌ها تخصص ویژه هستند اما تئوری، سلفژ و دیکته مهم ‌ترین و پایه ‌ای ‌ترین مباحث موسیقی از لحاظ آموزش به حساب می‌آیند. امروزه فرایند آموزش موسیقی بسیار پیچیده ‌تر و حتی سخت‌ تر از گذشته شده و طبیعی است هنرجویان امروزی در مواجه با سبک‌های گوناگون و روش‌های موسیقی معاصر نظیر آتنالیته، سریالیسم و دیگر روش‌های آهنگسازی از آموزگار بپرسند چگونه می‌توان این موسیقی را درک کرد؟ بنابراین هدف این کتاب ایجاد شالوده ای کامل برای درک، شنیدن و اجرای موسیقی است که از تنال شروع می‌شود و گام به گام به سمت کروماتیک، مدال و آتنال و از ساده به پیچیده پیش می‌رود. توانایی‌های چندگانه دانش آموزان در آغاز از طریق یادگیری موضوعات تئوریک و سپس تربیت شنوایی و تمرینات شکل می‌گیرد و در سلفژ گسترش می‌یابد و در پایان این مهارت‌ها با دیکته تقویت می‌شوند.

روش آموزشی این کتاب به گونه ای گسترده در کلاس‌های درسی کشورهای گوناگون آزمایش شده، بر پایه این آزمایش‌ها نوآموزان از آغاز گرایش‌های موسیقایی‌شان را از طریق یک فرایند سازمان ‌دهی شده، بهبود می‌دهند که در نتیجه آن به مفاهیم و تکنیک‌های سنتی تسلط پیدا می‌کنند و از دگرگونی همین تکنیک‌ها در موسیقی معاصر، درک درستی به دست می‌آورند. در واقع این کتاب آنالیز گسترده ای از هر دو تئوری موسیقی سنتی و نو ارائه می‌دهد که هر دو دارای پیشینه و گستردگی هستند.

مترجم کتاب آموزشی”سلفژ، تئوری موسیقی، تربیت شنوایی، ریتم و دیکته” با بیان اینکه چاپ نخست کتاب به سال ۱۹۸۵ در آمریکا برمی‌گردد، اظهار داشت: این کتاب دارای سفرهای موفقیت‌آمیزی به کشور های جهان بوده و در کلاس دانشگاه‌ها و کنسرواتورهای گوناگون از آن بهره برده اند و آزمایش شده است. با توجه به نیازهای روز جامعه موسیقی نیز در چاپ‌های گوناگون مورد بازبینی قرار گرفته به گونه ای که پارسی آن نیز برگردان به روز ترین ویرایش یعنی ویرایش سوم است که با بازبینی کلی به چاپ رسیده است. به باور من از مهم‌ترین ویژگی‌های ویرایش تازه کتاب دو لوح فشرده است که در آن تمام دیکته‌های کتاب همراه با توضیح و اجرا توسط سازهای گوناگون گنجانده شده است.

به عقیده من مهم ‌ترین ویژگی که این کتاب را از دیگر کتب سلفژ و تئوری جدا می‌کند آموزش مباحث تئوریکال با پایه عملی و پراتیک است یعنی دانش هنرجو به کاغذ و قلم محدود نمی‌شود و به شکلی عملی هم توانایی ارائه خواهد داشت.

تا پیش از به چاپ رسیدن این کتاب کمبودی در نظام آموزشی موسیقی کشورمان دیده می شد و بنده با پیشینه آموزش همین دروس که در هنرستان‌ها و دانشگاه‌های موسیقی داشتم به این نتیجه رسیدم که این روش می‌تواند بسیاری از کمبودهای آموزشی در زمینه سلفژ، تربیت شنوایی و دیکته را بزداید.

کتاب که از طریق انتشارات بیتا پخش خواهد شد پنج ‌شنبه بیست و شش مهرماه ساعت هفده با سخنرانی استادانی چون اسماعیل تهرانی، کامبیز روشن‌روان، وارطان ساهاکیان و کارن کیهانی در آموزشگاه موسیقی پارس برگزار خواهد شد. همچنین در این آیین کتاب با نرخ ویژه در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.