فریبرز لاچینی،...

 

فریبرز لاچینی، خالق نواهای خاطره‌انگیز موسیقی به مناسبت روز جهانی کودک، آرم برنامه کودک با نام طوطی را که پیش از این به شکل بی‌کلام از تلویزیون پخش می‌شد، با صدای پری زنگنه پخش کرد.

فریبرز لاچینی با وجود پیشینه طولانی پویایی در زمینه موسیقی فیلم، سریال و همچنین همکاری با خواننده‌های دیگر، در زمینه موسیقی کودک هم آثار گوناگونی را ساخته که آلبوم‌های کارناوال حیوانات، آواز فصل‌ها و رنگ‌ها، کودکانه و بزبز قندی از جمله آثار باکلام و بی‌کلام او برای کودکان است.

لاچینی که در حوزه موسیقی فیلم و مستند هم پویا است  از ساخت موسیقی برای مستندهای آمریکایی و انگلیسی آگاهی داد. او حالا بیش از ده سال است که پویایی موسیقایی خود را به آن‌طرف مرزها برده و علاوه بر آن، در حال نوشتن کتاب‌هایی برای پیانو است.

می‌گوید تاکنون ششصد کتاب در این حوزه نوشته که از دوره ‌ای که قمرالملوک وزیری در آن می زیسته تا به امروز را در بر می گیرد و این روزها در حال کامل کردن آنها است: بر پایه برآوردهایی که در دنیا انجام شده، من نخستین کسی هستم که در زمینه کتاب‌های موسیقی، این تعداد اثر را نوشته‌ام. این کتاب‌ها برای همه نوازنده‌ها در سراسر دنیا قابل اجرا هستند. به باور من نوشتن کتاب در زمینه موسیقی و پویایی در این حوزه، تأثیر بیشتری نسبت به پخش آلبوم و برگزاری کنسرت دارد.

او مدت‌ها است تصمیم گرفته بیشتر وقتش را در زمینه نگارش کتاب صرف کند که این آثار که در چند ورژن ساده، متوسط و سخت ارائه شده‌اند، از طریق سایت خودش قابل دسترسی هستند.

او می‌گوید در حال مستندسازی و علمی کردن بیش از هزار قطعه پاپ و فولکلور ایران در مجموعه بوی دیروز است که حاصل این تلاش، دعوت ناشر آلمانی Schott Music با پیشینه درخشان دویست و هفتاد ساله در پخش موسیقی کلاسیک، برای همکاری با او بوده است. این کمپانی که پخش کننده آثار اساتید و بزرگانی در موسیقی کلاسیک چون بتهوون، واگنر و کارل ارف است، پخش کلیه آثار فریبرز لاچینی را در سطح گسترده و جهانی در برنامه کاری خود قرار داد.

فریبرز لاچینی پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه سوربن پاریس به عضویت آهنگسازان فرانسه درآمد و هم ‌زمان به دعوت تلویزیون فرانسه همکاری خود را با این سازمان با نوشتن موسیقی برای کودکان آغاز کرد که اقامت در اروپا، سبک او را متأثر از سبک کلاسیک نمود.

آلبوم‌های پرفروش پاییز طلایی و نوآوری دکلمه شعر نو، از نخستین آثار او پس از بازگشت به ایران هستند. موسیقی فیلم‌های نار و نی، دندان مار، رد پای گرگ و نوای آشنای برنامه کودک برای بیش از دو دهه و صدها پروژه دیگر، نتیجه پویایی هنری این آهنگساز در دهه شصت است.