همزمان با نودمین ...

 

همزمان با نودمین زادروز سهراب سپهری شاعر و نقاش کشورمان آلبوم گفتار با موسیقی مینای مهتاب با هفتاد و شش قطعه در دسترس هنر دوستان قرار گرفت.

مهرداد محمدپور تهیه کننده و راوی مجموعه مینای مهتاب در توضیح این مجموعه گفت: آبان سال نود و دو در پی پخش آلبوم صوتی با نیلوفر تا مهتاب به عنوان اثر صوتی ایرانی در حوزه بهداشت روان متوجه شدیم تعداد دوست داران این گونه آثار در حال بالا رفتن است و همین امر موجب شد تا انگیزه تولید آثاری از این دست بیش از پیش تقویت شود، از این رو تولید مجموعه دیگری به همین سبک و سیاق در دستور کار قرار گرفت که آلبوم مینای مهتاب با ارائه گزیده ای از سروده های سهراب سپهری یکی از این آثار است.

وی ادامه داد: مینای مهتاب عنوان مجموعه ای شامل دو لوح فشرده صوتی است  که به صورت موسیقی - گفتار تولید شده است. در این اثر سی قطعه از سروده های سهراب سپهری از دفترهای صدای پای آب، حجم سبز، مرگ رنگ، زندگی خوابها، آوار آفتاب، ما هیچ ما نگاه با اجرای بنده به منظور ایجاد فضای ذهنی امن و آرام در علاقمندان شعر و موسیقی پخش شده است.

تهیه کننده و گوینده مجموعه مینای مهتاب افزود: مهم ترین ویژگی اثر یاد شده که آن را از سایر آثار مشابه متمایز می کند، انتخاب و تدوین صحیح موسیقی های متن آلبوم و انطباق دقیق آنها با فضای حاکم بر شعرهاست که شامل گزیده آثار پرایزنر نابغه نام آشنای موسیقی از لهستان و نیز موسیقی هایی از واسلیس سالیاس آهنگساز و نوازنده  چیره دست کلارینت یونان است که  شنیدن مستمر آن، علاوه بر کاهش هیجانات درونی و ایجاد تعادل در ریتم بدن، حس تخیل و قدرت اندیشه شنونده را برمی انگیزد و برای لحظاتی هم که شده استرس ناشی از تنش های روزمره را از وی دور می کند.

بهترین زمان شنیدن هر یک از آثار مجموعه مینای مهتاب متناسب با پویایی مغز و ریتم بدن، متغیر است. به عنوان مثال نخستین لوح فشرده این مجموعه را که با شعر صدای پای آب آغاز می شود، می بایست وقتی شنید که مغز در حال استراحت و ریتم بدن کند است. دومین لوح فشرده آن را نیز که با شعر سوره تماشا آغاز می شود وقتی که نشاط و هیجان درونی، ریتم بدن را به طور طبیعی افزایش می دهد، گوش کرد. با توجه به نیاز روزافزون افراد جامعه به آثاری از این دست که نقش موثری در کاهش آسیب های ناشی از اختلالات روانی و رفتاری ایفا می کنند، بر این باورم همه آنهایی که برای نگهداری و بهبود هر چه بیشتر بهداشت و سلامت روان خود گوش سپردن به شعر و موسیقی را برمی گزینند، شنونده همیشگی مینای مهتاب خواهند بود.