آمار پرفروش ترین...

 

آمار پرفروش ترین آلبوم های موسیقی ایران چهل سال گذشته، نشان می دهد تا به حال فقط چند خواننده توانسته اند در میان مردم آن قدر محبوب شوند که به این عنوان برسند.

آمار پرفروش ترین آلبوم های موسیقی ایران چهل سال گذشته، نشان می دهد تا به حال فقط چند خواننده توانسته اند در میان مردم آن قدر محبوب شوند که به این عنوان برسند. با توجه به نبود منبع رسمی برای اعلام آلبوم های پرفروش، باید به سراغ اظهارات تهیه کننده ها، مسئول پخش آلبوم ها و خواننده ها می رفتیم تا فهرستی از آلبوم های پرفروش موسیقی کشور را تهیه کنیم که نتیجه آن را در ادامه خواهید خواند.

 

روزهای اوج موسیقی سنتی

موسیقی سنتی در روزهای دور خود یعنی در سال شصت و دو، با آلبوم بیداد محمدرضا شجریان و آهنگ سازی پرویز مشکاتیان جانی دوباره یافت و کمی پس از آن با اضافه شدن شهرام ناظری، جمع نت های درخشان موسیقی کلاسیک ایرانی کامل شد. دهه شصت دوران طلایی خود را با ورود خواننده هایی چون فرهاد مهراد و حسام الدین سراج ادامه داد و با معرفی ایرج بسطامی در آواز سنتی، امید به موسیقی سنتی در دهه هفتاد بازگشت. دهه هفتاد تلفیقی از روزهای اوج دوباره موسیقی سنتی و دهه هشتاد اوج گیری شکل های تازه تری از موسیقی مانند موسیقی راک بود.

 

پرفروش ترین آلبوم سال ۷۴

علیرضا افتخاری که نخستین آلبوم خود را در سال شصت و دو روانه بازار کرده بود، در سال هفتاد و چهار با آلبوم نیلوفرانه با هشت قطعه موسیقایی که ترانه همه آن ها از زنده یاد قیصر امین پور بود، شگفتی آفرید. فروش این آلبوم حدود سه میلیون نسخه اعلام شد.

 

اصفهانی پر فروش

آلبوم نون و دلقک یکی از آلبوم های محمد اصفهانی است که در سال هشتاد و یک توسط شرکت ایران گام پخش شد و طبق آمار وزارت فرهنگ و ارشاد، پرفروش ترین آلبوم موسیقی پاپ ایران تا امروز است. آلبوم حسرت نیز به علت پخش همزمان نماهنگ آن در صدا و سیما به فروش بالایی دست یافتبی واژه نام یکی دیگر از آثار محمد اصفهانی است که دوازده اردیبهشت نود در فضایی کاملا تازه پخش گردید. شرکت پخش کننده این آلبوم اعلام کرد در دو هفته نخست پخش آن، دویست هزار نسخه به فروش رفته است. علمشاهی (مدیر شرکت آوای نکیسا) درباره پرفروش ترین آلبوم ها نیز گفته است: آلبوم حسرت آقای اصفهانی حدود یک میلیون و پانصد هزار کاست و حدود صد هزار نسخه سی دی آن به فروش رسید. آن زمان هنوز سی دی به این شکل باب نشده بود و بحران دانلودی هم که این روزها همه گیر شده است، وجود نداشت.

 

دهاتی پرفروش شد

دو ماه از سال نود و سه گذشته بود که صفحه رسمی شادمهر عقیلی در فیس بوک، تیراژ آلبوم دهاتی را ۱۰ میلیون نسخه اعلام کرد. این در حالی بود که پیش از این رکورد بیشترین فروش ها در دست خواننده های موسیقی کلاسیک بود. این آلبوم برای نخستین بار در سال هفتاد و هشت توسط شرکت فرهنگی هنری فارس نوا پخش و باز پخش های آن با حواشی بسیاری رو به رو شد.

 

باشگاه یک میلیون نسخه ای ها

از میان دیگر اظهارات می توان به این نتیجه رسید که آلبوم های غزلک سعید شهروز، دلشوره خشایار اعتمادی، دوستت دارم ناصر عبداللهی، کوچ عاشقانه علیرضا عصار، گل آفتابگردون گروه آریان ،۸۵ با صدای بنیامین بهادری، غریبه فریدون آسرایی و کما حمید عسکری از جمله دیگر آثار پرفروش موسیقی پاپ چهل سال گذشته بوده اند که بیش از یک میلیون نسخه فروش داشته اند.