شب گذشته در آیینی...

 

شب گذشته در آیینی که به مناسب نودمین زادروز انیو موریکونه آهنگساز صاحب نام ایتالیایی برگزار شد، رییس جمهوری این کشور نیز حضور یافت.

به گزارش هالیوود ریپورتر، ۲۹ سپتامبر به مناسبت نودمین زادروز انیو موریکونه آهنگساز، تنظیم‌ کننده و رهبر ارکستر ایتالیایی آیینی در تالار بزرگ شهر رم برگزار و از این ستاره موسیقی تجلیل شد.

موریکونه تاکنون بیش از صد قطعه موسیقی کلاسیک و بیش از پانصد اثر برای فیلم های سینمایی و تلویزیونی ساخته است که موسیقی سه گانه «دلار» سرجیو لئونه شامل فیلم های «به خاطر یک مشت دلار» (۱۹۶۴)، «به خاطر چند دلار بیشتر» (۱۹۶۵) و «خوب، بد، زشت» (۱۹۶۶) از آن دست است. او علاوه بر دریافت اسکار افتخاری برای یک عمر پویایی هنری در سال ۲۰۰۷، جایزه بهترین موسیقی فیلم اسکار سال ۲۰۱۶ را نیز برای «هشت نفرت انگیز» تارانتینو در سن ۸۷ سالگی از آن خود کرد.

سرجیو ماتارلا رییس جمهوری ایتالیا که در سالن «پارکو دلا موزیکا» رم حضور داشت، در پایان آیین در حرکتی غیرمنتظره از سن بالا رفته و این موسیقیدان برجسته را در آغوش کشید.

جوزپه تورناتوره کارگردان صاحب سبک ایتالیایی که این روزها مشغول ساخت مستندی درباره موریکونه است نیز در این برنامه حضور یافته بود. نیکولا پیووانی دارنده اسکار بهترین موسیقی برای فیلم «زندگی زیباست» (۱۹۹۷) و داریو ماریانلی آهنگساز «تاوان» (۲۰۰۷) از دیگر مهمانان این رویداد بودند.

موریکونه همچنین در بخشی از این آیین، رهبری ارکستر دو قطعه از خاطره انگیزترین آثار خود یعنی موسیقی فیلم های «ماموریت» (۱۹۸۶) و «افسانه ۱۹۰۰» (۱۹۹۸) را به دست گرفت. او سپس در گفتگو با خبرنگاران گفت که در آغاز مسیر پیشه خود از بیان اینکه موسیقی فیلم می نوشت غمگین بود و این کار را به ویژه از پتراسی، آموزگار خود پنهان می کرد.

در کارنامه هنری موریکونه کار با کارگردانان بزرگ دیگری چون برناردو برتولوچی، رومن پولانسکی، فرانکو زفیرلی، الیور استون و پیر پائولو پازولینی دیده می شود. روزنامه گاردین در فوریه سال ۲۰۰۱ با مقاله ای مقاله‌ای وی را «موتزارت سینما» نامید.