ایدز بیماری صرفا بهداشتی نیست، ...

 

ایدز بیماری صرفا بهداشتی نیست، که معضلی اجتماعی است و معمولا جمعیت جوان و پویا درگیر آن می شوند و درمان و واکسن هم ندارد، بنابراین بهترین کار پیشگیری است. فرداد درودی: نبود شناخت و درک درست در مورد HIV و مباحث وابسته به آن باعث شده که ارائه اطلاعات به صورت دقیق انجام نشود و به همین دلیل با آسیب‌پذیری در این زمینه روبرو شده ایم. وقتی که صحبت از  HIV  می‌شود، در واقع سخن، پیشگیری از عقاید نادرستی است که پیامد انگ و برچسب اجتماعی را بدنبال دارد.

به گفته وی، بهتر است پیام های پیشگیری را به جامعه هدف یعنی جوانان، با استفاده از رسانه هایی که جوانان دوست دارند، رساند که از آن جمله می توان به موسیقی، شبکه های اجتماعی و رسانه های مورد علاقه این قشر اشاره کرد.

مدیر کشوری برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز افزود: برپایه بررسی انجام شده، جوانان از موسیقی تاثیر بسیاری می گیرند، از همین رو تلاش شده تا با کمک یکی از هنرمندان فعال در حوزه ایدز، به نام شهریار محمدپور آلبوم موسیقی با کمک سازمان مردم نهاد چترا و پشتیبانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روانه بازار کنیم. آماده سازی آلبوم ‌موسیقی ایده مشترک بود، چون نامبرده پیش از این نیز کنسرتی برگزار کرد در آن از رسانه موسیقی و هنر برای رساندن پیام های پیشگیری و بهداشتی به مردم بهره برد. وقتی ایده تولید آلبوم‌ موسیقی مطرح شد، مورد استقبال قرار گرفت و کار روی آلبوم‌ آغاز گردید.

این آلبوم‌ موسیقی پاپ دارای نه قطعه است که بیشتر از اشعار شاعران معاصر و همچنین در برخی قطعات از شاعران تاریخی مانند حافظ بهره گرفته است و چند قطعه نیز از شاعرانی است که مراکز مقابله با ایدز را بازدید و الهام گرفتند و شعر سرودند. هدف اشعار آلبوم تمرکز بر موضوع پیشگیری از ایدز دارد، پیشگیری انتقال از مادر به کودک و پیشگیری از ابتلای جوانان و همچنین زنان مورد توجه است. تمامی عواید فروش آلبوم موسیقی «به سوی صفر» صرف کارهای پیشگیری از HIV در چارچوب برنامه کشوری برای کنترل ایدز می شود که موسسه صوتی تصویری سروش در ضبط و پخش این اثر همکاری داشته است. برنامه کنترل ایدز در کشورمان، برنامه ای گسترده با همکاری 23 دستگاه دولتی و بسیاری از سازمان های مردم نهاد (NGO) در حال انجام است و پیشگیری هم به عنوان هدف در دستور کار قرار دارد. وی با اشاره به اینکه عنوان آلبوم به سوی صفر برگرفته از دیدگاه جهانی سازمان ملل که ایدز باید پایان یابد، گفت: برنامه ای جهانی برای این کار پیش بینی شده که نود درصد مبتلایان از وضعیت خود مطلع شوند، نود درصد کسانی که مبتلا و آگاهی دارند مورد درمان قرار بگیرند و نود درصد نیز، درمان بر آنها موثر باشد و سطح ویروس در خون آنها به صفر نزدیک شود.

می خواهیم این صدا را به لایه های دورتری از جامعه که چندان از طریق رسانه های رسمی نمی شنوند، برسانیم تا بتوانند پیام های پیشگیری را از این طریق منتقل کنیم.