انتشارات خط و طرح...

 

انتشارات خط و طرح پویاییش را با پخش کتاب افق بیکران یادنگار حشمت سنجری به کوشش مرسده بایگان (سنجری) آغاز کرد. این کتاب یادنگاری بر زندگی و پویایی های حشمت سنجری رهبر ارکستر و آهنگساز است.

در بخش نخست کتاب افق بیکران دیباچه‌ مرسده بایگان همسر زنده‌یاد حشمت سنجری، زندگینامه‌ هنرمند در دوازده بخش آمده است. فصل دوم شامل یادداشت‌ بزرگانی چون سیمین دانشور، فریدون مشیری، پرویز منصوری، فریدون ناصری، فکرت امیراف، عباس معروفی، محمدرضا نصیری، علیرضا غفاری، محسن افتاده و سرگئی آقاجانیان در یاد و خاطره‌ سنجری است و فصل سوم به گفتگوهای او پرداخته است. در پایان، فهرست کاملی پیرامون اجراهای حشمت سنجری با ارکسترهای گوناگون دنیا و نمونه‌هایی از پارتیورهای ساخته‌های او آمده است.

در بخشی از دیباچه مرسده بایگان آمده است: نام حشمت سنجری همواره در کنار ارکستر سمفونیک تهران می‌درخشد؛ رهبر ارکستر، آهنگساز و نوازنده‌ ویلن، عمری را پای پیشرفت، حفظ و بالا بردن سطح موسیقی کلاسیک و ارکستر سمفونیک تهران گذاشت. کتاب حاضر در تلاش برای ارائه‌ تصویری روشن از بخشی از تاریخ معاصر در حوزه‌ موسیقی چند صدایی ایران است. احترام به هنرمندان پیشگام و جریان‌ساز باید در فرهنگ ایران زمین تبدیل به یک آیین شود تا به پاسداشت کوشش های آن بزرگان قدر زمان حال را بدانیم و بتوانیم درسی از تلاششان بگیریم.

این کتاب در صد وشصت صفحه به قیمت هجده هزار تومان روانه بازار شده است. انتشارات خط و طرح پویایی خود را با گرایش به معرفی چهره‌های فرهنگ و هنر ایران آغاز کرده است.