هوشنگ جاوید پژوهشگر...

 

هوشنگ جاوید پژوهشگر و مولف صاحب نام موسیقی ایرانی درباره تازه‌ ترین پویایی خود گفت: در حوزه کارهای اجرایی تمرکزم در صدا و سیماست و مدتی است سلسله کارگاه‌های آموزشی را برگزار می‌کنم. در حوزه گردآوری هم کارهای مربوط به کتاب پرند ستایش دو به پایان رسیده هرچند هنوز زمان پخش آن مشخص نیست و اینکه نمی‌دانم قرار است پخش کننده اثر چه زمانی آن را روانه بازار کند. کتاب دیگری هم که برای پخش آماده شده مربوط به تاریخ داستان‌گذاری موسیقایی در ایران است که حدود هفت سال پیش آن را به ناشر تحویل داده‌ام اما گویا در اولویت پخش قرار ندارد.

وی ادامه داد: متاسفانه وقتی از دوستان پخش کننده برای پیگیری زمان و نحوه انتشار آثارم میپرسم، پاسخ روشنی دریافت نمی‌کنم. گویا موضوعات غیرهنری از موضوعات هنری جلوتر بوده و اولویت جدی برای پخش کنندگان هستند.

جاوید افزود: در همین موضوع تاریخ داستان‌گذاری موسیقایی، بر این باور هستم ما هنوز مرجع مکتوبی در این حوزه چه در زمینه آواز و چه در زمینه موسیقایی نداریم و اتفاقا همین جریان باعث شد که شروع به نگارش و گردآوری مجموعه کتاب‌هایی با این موضوع کنم اما گویا این موضوع هنوز در اولویت قرار ندارد و باید صبر کنیم که تاریخ نقالی به طور کامل از بین برود آن وقت شاید برای چاپ آن اقدام کنیم.

این پژوهشگر موسیقی اقوام ایران بیان کرد: برای نگارش مجموعه کتاب پرند ستایش که قسمت دوم آن به طور کامل آماده شده، تلاش‌های زیادی را انجام داده‌ام اما واقعا نمی‌دانم چرا دوستان به این گونه فعالیت‌های پژوهشی اهمیتی نمی‌دهند و به اولویت‌هایی فکر می‌کنند که گویا از هنر واجب‌تر است. اما بر این باورم این اثر پژوهشی که با موضوع موسیقی در ایران گردآوری شده می‌تواند مرجع بسیار مناسبی در جهت حفظ و نگهداری گنجینه‌های موسیقی و معرفی آن به علاقه‌مندان باشد.