در نخستین جشنواره بین المللی...

 

در نخستین جشنواره بین المللی موقام که هفته گذشته شش تا ده سپتامبر (پانزده تا نوزده) شهریورماه با حضور سی گروه موسیقی برگزار شد، گروه موسیقی نستار از ایران جایگاه دوم جشنواره را از آن خود کرد. جایزه دوم این جشنواره را وزیر فرهنگ و هنر ازبکستان به گروه نستار اهدا کرد.

نخستین جشنواره بین‌المللی موقام ازبکستان با حضور بیش از سیصد مهمان از هفتاد و سه کشور با حضور استادان کشورهای گوناگون در بخش داوری بین‌المللی، اتنوموزیکولوگ‌ها در بخش کنفرانس و  گروه های موسیقی در بخش رقابتی برگزار شد که گروه موسیقی نستار از ایران از طریق فراخوان در این جشنواره شرکت کرده بود.

همچنین داریوش طلایی از سوی جشنواره به عنوان عضو هیات داوری به جشنواره دعوت شده بود و ساسان فاطمی نیز به نخستین جشنواره بین المللی موقام ازبکستان دعوت شده بود که مقاله و سخنرانی خود را در جشنواره ارائه کرد.

گروه نستار در سال ۲۰۱۴ در فستیوال بین‌المللی پتالینگ جایا مالزی اجرا داشت و پس از آن در فستیوال های بین‌المللی دیگری در آذربایجان، ارمنستان و ترانه شرقی ازبکستان به روی صحنه رفت.

این گروه موسیقی همچنین طی همکاری با مرکز پژوهشی پلی‌فونی در موسیقی فولک اجرایی نیز در کنسرواتوار ساراجیشویلی گرجستان اجرا داشته است. از آغاز پویایی این گروه هنرمندانی از جمله زهره قلی‌پور، امین پرویززاده، فراز معماریان، چکاد فشارکی، نوا سلیمانی، آگرین حامدی، ایمان حجار، علی نراقیان، ثمین قربانی و میرسعید حسینی‌پناه با گروه همکاری داشته اند.  گروه نستار هم اکنون در دو بخش موسیقی کلاسیک ایرانی و موسیقی فولک ایران و جهان پویایی دارد.

بخش موسیقی کلاسیک ایرانی این گروه در نخستین جشنواره موسیقی موقام شرکت کرد. علی مومنیان (آواز)،  فریده رضایی (سرپرست و نوازنده ساز قانون)، مصطفی مومنیان (سنتور)، مرتضی مومنیان (تنبک)‌، شیوا عابدی (کمانچه)،‌ ساینا زمانیان(بم تار) و کیارش روزبهانی (تار) اعضا بخش سنتی گروه نستار بودند.

بخش دیگر گروه با تمرکز بر قطعات فولک ایرانی و قطعات ملل با همراهی سیاوش الهی‌نیا (رباب)، مجید یحیی‌نژاد (‌عود)‌، امیرپرویز احمدی (کوبه ای)، فیروزه رییس دانا (کمانچه) و سمانه باروتی (قیچک آلتو) فعالیت می کند.