علی جعفری‌پویان نوازنده ...

 

علی جعفری‌پویان نوازنده شناخته شده ویولن به مناسبت فرا رسیدن روز ملی سینما یکی از موسیقی فیلم‌های تاریخ سینمای ایران را با روایت ویولن در قالب یک نماهنگ پخش کرد. این هنرمند در تازه‌ترین تجربه‌اش  فیلم قارچ سمی را به کارگردانی  زنده ‌یاد رسول ملاقلی‌پور و آهنگسازی زنده نام ناصر چشم‌آذر انتخاب کرده است.

این نوازنده‌ ویولن در توضیحاتی پیرامون پخش این اثر گفت: در کنسرتی که آقای چشم آذر پس از سال‌ها روی صحنه بردند ویولن سولوی فیلم قارچ سمی را اجرا کردم و پس از آن ایشان پیشنهاد ضبط قطعه را برای حضور در مجموعه آثاری که برای آهنگسازان گوناگون اجرا می‌کنم ارائه دادند. اثر تازه تنظیم متفاوتی به نسبت ضبط هفده سال پیش است که برای اصل فیلم صورت گرفته است.  این نکته را هم بگویم که ضبط کار اسفند ماه سال نود و پنج آغاز شد و تا امسال به دلیل منقطع برگزار شدن مراحل ضبط و میکس و مستر طول کشید. با این توضیح که در کل این مدت، ما بدون حضور استاد چشم آذر سازهای گوناگون را ضبط کردیم. البته  قرار بود آقای چشم‌آذر پیانوی این اثر را بنوازند اما روزی که به استودیو آمدند، گفتند امروز حوصله این کار را ندارم ولی بیا با هم بداهه‌نوازی کنیم خوشبختانه قطعاتی را براساس تم همین قطعه به صورت بداهه اجرا کردیم. که خوشحالم نواختن ایشان برایمان برای واپسیم مرتبه به یادگار گذاشته شد.

 او با اشاره به این نکته که  بهانه پخش این اثرعلاوه بر گرامیداشت روز ملی سینما همزمانی موضوعی آن با شرایط اجتماعی است، افزود: ویولن اصلی را آقای ارسلان کامکار به زیباترین گونه نواخته‌اند. ضمن اجازه از ایشان، در تنظیم جدید با الهام از نوازندگی زیبایشان سعی کردم لحن خودم و مهر شخصی ام را داشته باشم. آقای چشم‌آذر نیز در اصل اثر، تنظیمی تازه و خلوت انجام داده و از فضای افکتیو والکترونیک به همراه ویولون سولو و وکال خانم سودابه شمس بهره بردند و اجرای تازه گرچه بر مبنای تم اصلی آن کار است ولی سازبندی آن کاملا نو است.

در قطعه مرد باران که بر پایه تم اصلی موسیقی فیلم قارچ سمی تولید شده، زنده‌یاد ناصر چشم‌آذر آهنگسازی اثر را بر عهده داشته است. این در حالی است که سینا جهان‌آبادی، امین غفاری، مونیکا لران، یگانه حسینی‌نیا، امین عطایی، علیرضا چهره‌قانی، نوید شعبانزاده و علی جعفری‌پویان نوازندگان ویولن اول و دوم، میثم مروستی و سهراب برهمندی نوازندگان ویولا، کریم قربانی و مهرداد عالمی نوازندگان ویولنسل، پورنگ پورشیرازی نوازنده کنترباس، رضا تاجبخش نوازنده پیانو، روشنک نوشی نوازنده فلوت، حسین میرزایی نوازنده هورن، علیرضا میرآقا نوازنده ترومپت و محمود منتظم صدیقی نوازنده تیمپانی گروه نوازندگان را تشکیل می‌دهند.

قاسم عابدین و کاوه عابدین ضبط ویولن سولو، میکس و مستر، مازیار باباشی استودیو صبا، رحیم ناحی، صادق نوری استودیو مدرن ضبط سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای، آرش بادپا اصوات الکترونیک، کامبیز باقری عکس، سوگل ضامنی طراح و گرافیست و فرید حامدی طراح تیزر و آنونس دیگر عوامل اجرایی این اثر هستند.