به گفته مهدی زارع نماینده...

 

به گفته مهدی زارع نماینده فرهنگی ایران در بمبئی، خانه فرهنگ ایران در این شهر برنامه های متنوع و جذابی را برای شناخت هر چه بیشتر کشورمان به جامعه هند برگزار نمود.

هفته فرهنگی ایران ضمن پرداختن به جایگاه فرهنگ والای ایران زمین و پتانسیل های بسیار برای گسترش روابط با کشور هند ضمن اشاره به اشتراکات فرهنگی بیشمار میان دو تمدن کهن بستری مناسب برای بهبود هرچه بیشتر روابط بین دو کشور را فراهم آورده است.

وی گفت: نمایندگی فرهنگی ایران در بمبئی با قدمت تاریخی بیش از شصت سال برای رسیدن به این مهم گام های بلندی را برداشته و در این راستا از هنرمندان ارجمند کشور عزیزمان، گروه های گوناگون موسیقی، برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره های فیلم و غیره کمک و یاری گرفته است.

نماینده فرهنگی ایران با بیان نقش موسیقی در نزدیکی ملت ها عنوان کرد: هدف از برگزاری این هفته فرهنگی با بهره گیری از هنرمندان استان بوشهر، معرفی این استان و فرهنگ غنی کشور ایران به جامعه هند است.

وی با اشاره به موسیقی اصیل مردم استان بوشهر افزود: موسیقی بوشهر یک موسیقی چند قومیتی و چند ملیتی است. به طور مثال اقوام بسیاری در ایران و ملیت های گوناگون که در اثر ترانزیت و تجارت با بوشهر مراوداتی داشتند، بسیاری از سازها و ملودی ها را با خود به بوشهر آوردند. هندی ها در حرف زدن و اصطلاحات بوشهری ها هم نقش داشتند واژه هایی را وارد گویش بوشهری کردند. واژه های بسیاری از گذشتگان به جا مانده به زبان انگلیسی یا هندی است.

وی ضمن سپاسگزاری از حضور گروه موسیقی لیان در این آیین اظهارکرد: یکی از اهداف این گروه موسیقی معرفی فرهنگ و موسیقی بوشهر و ایجاد گفتمان فرهنگی بین بوشهر و بمبئی و قومیت آنهاست. بندر بوشهر واقع در جنوب ایران، نمونه بارز اشتراکات قومی ، ملیتی و فرهنگی است که به دلیل موقعیت جغرافیایی که داشته و از دیرباز جز بنادر مهم تجاری بوده است، افراد بسیاری از شهرهای گوناگون ایران و همچنین به دلیل داد و ستد دریانوردان ایرانی با کشورهای دیگر، ملیت های بسیاری را در خود جای داده است، که هر کدام ردپایی از فرهنگ خود را در این شهر بر جا گذاشتند.

وی خاطر نشان کرد: هفته فرهنگی ایران (بوشهر) یک اتفاق مهم فرهنگی است که با توجه به اشتراک های فرهنگی و موسیقی بوشهر و هند، فرهنگ بوشهر را به دنیا معرفی می کند و با توجه به اینکه موسیقی بوشهر در بخش هایی نزدیک به موسیقی هند است تلاش بوده که فرهنگمان را در قالب هنر به این کشور معرفی کنیم.