پس از برگزاری موفق...

 

پس از برگزاری موفق نخستین کنسرت خیابانی توسط ارکستر سازهای ملی با خوانندگی محمد معتمدی، بیست موسیقیدان به آنالیز این رویداد هنری پرداختند.

کنسرت خیابانی و تماشای رایگان آن، موضوعی است که در دو ماه گذشته در فضای موسیقی کشور بیش از پیش شنیده می‌شود. رویدادی که قصد دارد در شرایط اجتماعی - اقتصادی کنونی اندکی از تنش‌های موجود بکاهد و برای ساعتی به جامعه فراغت اهدا کند؛ همایون شجریان نخستین هنرمندی بود که این طرح را پیشنهاد داد و بسیاری از مدیران فرهنگی و هنرمندان از آن پشتیبانی کردند. در همین میان موسسه توسعه هنرهای معاصر با همکاری منطقه فرهنگی گردشگری عباس آباد نخستین کنسرت خیابانی و رایگان را با اجرای ارکستر سازهای ملی که چندی پیش با رهبری فرهاد فخرالدینی گشایش یافت، برگزار کردند. ارکستر سازهای ملی پس از اجرا در قزاقستان، در رپرتواری به خوانندگی محمد معتمدی در بوستان آب و آتش به روی صحنه رفت و نوای موسیقی خود را به گوش هزاران شهروند تهرانی رسانند. این رویداد که هفته گذشته برگزار شد، دلیل تهیه این گزارش و گفت‌وگو با بیست موسیقی‌دان پیشکسوت است.

 

نباید برگزاری کنسرت‌های خیابانی از هدف اصلی خود دور شود.

شاهین فرهت بر این باور است، نباید برگزاری کنسرت‌های خیابانی و رایگان از هدف اصلی خود دور شود و بهتر است کاری کنیم به سرانجام برسد. این آهنگ‌ساز درباره کنسرت‌های خیابانی گفت: موسیقی نیاز به توجه و پشتیبانی دارد. این کنسرت‌ها باید زودتر انجام می شد، ولی جلوی ضرر را هر زمان بگیریم منفعت است. در کنسرت‌ها معمولا گروه ویژه ای از افراد حضور دارند و بسیاری از مردم توان خرید بلیت ندارند پس شاید نتوانند سالیان سال به کنسرت بروند، از این جهت کنسرت های خیابانی موهبت است تا همه مردم از اجرای زنده موسیقی لذت ببرند. این اقدام مهم موسسه توسعه هنرهای معاصر سبب میشود بخش‌های دیگر هم از این کار پشتیبانی کنند و یک جور الگوسازی انجام شده است. البته نباید برگزاری این کنسرت‌ها از هدف اصلی خود دور شود و بهتر است کاری کنیم که فرهنگ ملی شود. اگر فقط دو بار برگزار شود هیچ تاثیری نخواهد داشت و از هم اکنون به فراگیر شدن آن باندیشیم.

 

موسیقی کلاسیک به کمک کنسرت‌های خیابانی و رایگان بیشتر معرفی می‌شود.

لوریس چکناواریان اما از زوایه دیگری به موضوع کنسرت‌های خیابانی پرداخت. او معتقد است، موسیقی کلاسیک به کمک کنسرت‌های خیابانی و رایگان بیشتر معرفی می‌شود و مورد توجه هم قرار می‌گیرد. ارکسترهای بزرگ قدرت موسیقی را در معرض دید مردم قرار می دهند تا مردم مانند گذشته با این هنر آشتی کنند. کنسرت‌های خیابانی مورد توجه همه هنرمندان و مردم قرار گرفته است و می بایست ادامه یابد. نباید برگزاری این کنسرت‌ها در نیمه راه رها شود. به کمک این کنسرت‌ها می توانیم موسیقی ایرانی را به گوش همه برسانیم. همچنین ارکسترهای بزرگ هر چند وقت یک بار این کنسرت‌های رایگان را برگزار کنند تا مردم با موسیقی کلاسیک آشنا شوند. اتفاقا در صحنه‌های عمومی باید ارکسترهای بزرگ کلاسیک اجرا کنند چون ظرافت و قدرت این گونه موسیقی را بازتاب می‌دهند و مردم را با خود همراه می‌کنند.

 

این کنسرت‌ها می‌تواند روحیه مردم را عوض کند.

فرهاد فخرالدینی با اشاره به روحیه امروز جامعه گفت: کنسرت‌های خیابانی باید زودتر برگزار می‌شد و به نظر من این کنسرت‌ها می‌تواند هم روحیه مردم را بهبود بخشد و باعث رشد و پیشرفت موسیقی شود. موسیقی باید در جامعه در جریان باشد، این ضرورت اجتماعی است، اما متاسفانه مردم ما شناخت کافی از گونه‌های موسیقی ندارند؛ بسیاری از اقشار جامعه نمی ‌توانند به کنسرت‌های موسیقی بروند به همین دلیل با ژانرهای گوناگون موسیقی آشنا نیستند در نتیجه هر اقدامی برای آشنایی مردم با این هنر صورت گیرد. امیدوارم این کنسرت‌ها راه اصلی خود را پیدا کند و به درستی پیش رود. ادامه ‌دار بودن این کنسرت‌ها می‌تواند نتیجه خوبی به همراه داشته باشد. من مطمئن هستم این کنسرت‌ها بازخورد خوبی خواهد داشت و پشتیبانی موسسه توسعه هنرهای معاصر را از این دید قابل ستایش می‌دانم.

 

رسانه ملی کانالی به موسیقی اختصاص دهد

داوود گنجه‌ای اما در آنالیز خود از هدفمند شدن برگزاری کنسرت‌های خیابانی گفت: بهترین راه برای برگزاری کنسرت‌های رایگان این است که هدفمند پیش رویم و سازمان یافته عمل کنیم. ایده برگزاری کنسرت‌های رایگان در شرایط کنونی که گرانی بیداد می‌کند بسیار به جا است. بهترین راه برای پیشرفت موسیقی این است که صداوسیما که رسانه ملی است کانالی را برای موسیقی در نظر بگیرد. بهترین راه برای برگزاری کنسرت‌های رایگان این است که سازمان یافته عمل کنیم. باید حساب شده پیش رفت؛ یعنی اینکه اتاق فکر داشته باشیم تا به شیوه درست عمل کنیم.

 

از هر راهی برای شناخت بیشتر مردم با موسیقی استفاده کنیم

حسن ناهید، نوازنده پیشکسوت نی، نیز درباره کنسرت‌های خیابانی گفت: من زمانی ‌که می‌بینم مردم با موسیقی ارتباط برقرار می‌کنند خیلی خوشحال می‌شوم. از هر راهی برای شناخت بیشتر مردم با موسیقی بهره ببریم. کنسرت‌های خیابانی مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد. در همه جای دنیا این کنسرت‌ها برگزار می‌شود و برای پیشرفت هنر ایرانی هر کاری می شود انجام دهیم. مسیر پیشرفت هنر می بایست باز باشد و هنرمندان هر کاری برای ارائه هنر خود انجام دهند. پیشکسوتان هم اندیشی می توانند این کنسرت‌ها را هر روز بهتر از گذشته برگزار کنند تا به نتیجه دلخواه برسیم.

 

کنسرت‌های خیابانی نقش مهمی در معرفی موسیقی خوب دارند

مجید کیانی، آهنگساز و نوازنده سنتور درباره کنسرت‌های خیابانی گفت: مطمئن هستم کنسرت‌های رایگان مورد توجه همه قرار می‌گیرد چون بسیاری از مردم نمی‌توانند بلیت بخرند در نتیجه می‌توانیم مردم را با موسیقی خوب آشنا کنیم. واقعا بسیاری از مردم می پندارند موسیقی یعنی فقط پاپ؛ در صورتی که اگر بدانند ایران چه موسیقی‌های غنی دارد به سمت موسیقی اصیل گرایش پیدا می‌کنند. گوش مردم باید به شنیدن موسیقی خوب عادت کند. موسیقی باید جزئی از زندگی آنها شود. کنسرت‌های خیابانی نقش مهمی در معرفی موسیقی خوب دارند. ما به کمک این کنسرت‌ها می‌توانیم فرهنگ‌ سازی کنیم.

 

کنسرت‌های رایگان می‌تواند شادی را به سطح شهر بیاورد

ملیحه سعیدی، نوازنده قانون بر این باور است که کنسرت‌های خیابانی زمینه رشد موسیقی را به همراه خواهد داشت. او در این زمینه گفت: کنسرت‌های خیابانی می‌تواند سبب رشد و پیشرفت موسیقی شود چون موسیقی هنری است که مورد بی‌مهری قرار گرفته است و اگر شرایط خوبی فراهم شود، می‌توانیم این هنر را به دوران طلایی خود بازگردانیم. هنرمندان عرصه موسیقی باید دیده و شنیده شوند پس کنسرت‌های خیابانی پشتیبانی از هنرمندان جوان هم به حساب می‌آید. مردم نیاز به شادی دارند پس کنسرت‌های رایگان می‌تواند این شادی را در سطح شهر به وجود آورد. موسیقی هنری است که باید جریان داشته باشد و این اقدام مهم می‌تواند مردم را با موسیقی آشتی دهد.

 

کمی دیر به فکر کنسرت خیابانی افتادیم.

امین‌الله رشیدی معتقد است، کنسرت‌های رایگان سبب می‌شود مردم با انواع موسیقی آشنا شوند و بهترین راه برای معرفی ژانرهای موسیقی است. در همه جای دنیا کنسرت‌های خیابانی برگزار میشود و کمی دیر به فکر افتادیم ولی باز برگزار کردن این کنسرت‌ها بهتر از برگزار نکردن است. کنسرت‌های خیابانی اهدافی دارد که گاهی برای پشتیبانی از کار فرهنگی و گاهی برای معرفی یک نوع موسیقی ویژه برگزار می‌شود. کنسرت‌های رایگان سبب میشود مردم با انواع موسیقی آشنا شوند و بهترین راه برای معرفی موسیقی های گوناگون است. زمانی‌ که شنیدم این کنسرت‌ها مجوز گرفته‌اند خیلی خوشحال شدم و از بانیان آن سپاسگزارم.

 

برگزاری این کنسرت‌ها هر چند دیر ولی خوب است

هادی منتظری نیز درباره‌ برگزاری این کنسرت‌های رایگان گفت: کنسرت‌های خیابانی باید هدفمند باشند و به روحیه اجتماعی کمک کنند، اگر این هدف به خوبی دنبال شود، قابل احترام و ستایش است. این کنسرت‌ها باید به موسیقی‌های ویژه اختصاص داشته باشند چون بعضی موسیقی‌ها به نام پاپ فراگیر شده‌اند ولی فاقد ارزشند. بعضی از اشعار، ملودی و آهنگ‌سازی قطعات بسیار سخیف است پس بهتر است برای کنسرت‌های رایگان از موسیقی‌های اصیل استفاده شود. برگزاری این کنسرت‌ها هر چند دیر است ولی بسیار خوب است البته نباید رها شود و باید ادامه‌دار باشد. همچنین با حرمت‌هایی که لازمه موسیقی ردیفی و سنتی است انجام شود.

 

بهتر است در کنسرت‌های خیابانی موسیقی‌ محلی هم اجرا شود

ارسلان کامکار معتقد است: کنسرت‌های خیابانی باید با پشتیبانی مسئولین و مراکز شناخته شده مانند موسسه توسعه هنرهای معاصر برگزار شود تا سرانجام خوبی داشته باشد. برگزاری کنسرت‌های رایگان بسیار خوب و مفید است. بهتر است در این کنسرت‌ها موسیقی‌های محلی هم اجرا شود تا مردم با موسیقی شهرهای دیگر هم آشنا شوند. امروزه بیشتر موسیقی‌های یک بار مصرف پخش می‌شود و مردم فکر می‌کنند این نوع موسیقی بهترین موسیقی است در صورتی‌که اگر موسیقی مناسب به گوش مردم برسد مطمئن هستم که انتخاب‌شان موسیقی اصیل ایرانی باشد.

 

سازهای ایرانی برای کنسرت‌های رایگان با جمعیت زیاد خوب نیستند.

اما حسام‌الدین سراج نظر متفاوتی درباره کنسرت‌های خیابانی دارد. او گفت: در خارج از کشور کنسرت‌های پاپ ویژه برگزار می‌شود و مورد توجه قرار می‌گیرد ولی سازهای ایرانی مانند تار و سه تار صدای بلندی ندارند و برای کنسرت‌های رایگان با جمعیت زیاد مناسب نیستند. قرار است فضایی عمومی از پارک دانشجو تا تالار وحدت به کنسرت‌های خیابانی در نظر گرفته شود که این کار بسیار خوب است. این کنسرت‌ها باید از نظر کیفیت خیلی خوب برگزار شود تا مورد توجه قرار گیرد. برای برگزاری این کنسرت‌ها مسئله یک پارامتر نیست و باید همه جنبه‌ها مورد بررسی قرار گیرد. مکان‌های مورد نظر این کنسرت‌ها بهتر است به معمارهایی که به موسیقی هم تسلط دارند سپرده شود. به این کنسرت‌ها نباید لحظه‌ای فکر کنیم چرا که این کار نیازمند برنامه ریزی بلند مدت است.

 

شرایطی فراهم شود تا ماهی یک بار کنسرت‌ خیابانی برگزار شود

محمد گلریز، خواننده نیز درباره کنسرت‌های خیابانی گفت: این کنسرت‌ها باید در سراسر ایران برگزار شود تا همه بتوانند در این کنسرت‌ها حضور پیدا کنند. همچنین بعضی از این کنسرت‌ها به موسیقی حماسی و انقلابی اختصاص یابد. پیشکسوتان عرصه موسیقی باید در این زمینه مشارکت کنند تا بهترین‌های موسیقی به گوش مردم برسد. بهتر است شرایطی فراهم شود تا ماهی یک بار کنسرت‌های خیابانی برگزار شود.

 

کنسرت‌های خیابانی باید منسجم باشد

سیاوش ظهیرالدینی نیز درباره کنسرت‌های رایگان گفت: کنسرت‌های خیابانی باید منسجم باشد و از قانون خاصی پیروی کنیم تا به نتیجه مورد نظر برسیم. موسیقی در چند سال گذشته پیشرفت خوبی نداشته است پس کاری کنیم تا موسیقی به دوران طلایی خود باز گردد. برگزاری کنسرت‌های رایگان ایده خوبی است که امیدواریم بیشتر به عمل برسد. البته فقط نباید یک یا دو بار برگزار شود و پس از آن از یادها برود چرا که اگر کاری را آغاز می‌کنیم باید به استمرارش بیندیشیم.  کاری کنیم تا این کنسرت‌های خیابانی، موسیقی‌های خوب را به گوش مخاطبان برساند و مردم هم شرایطی فراهم کنند تا برگزاری این کنسرت‌ها با سختی همراه نباشد.

 

چنین کنسرت‌هایی نباید فقط به یک عده خاص مجوز برگزاری دهند.

کیوان ساکت با توجه به اینکه ایده برگزاری کنسرت‌های خیابانی را خوب ارزیابی می‌کند، گفت: برای برگزاری چنین کنسرت‌هایی نباید فقط به یک عده خاص مجوز برگزاری دهند، بلکه باید همه هنرمندان سرشناس بتوانند این کنسرت‌های رایگان را برگزار کنند. کنسرت‌های خیابانی سبب می‌شود مردم با موسیقی خوب آشنا شوند و به سمت این نوع موسیقی‌ها گرایش پیدا کنند. هدف این نوع کنسرت‌ها بسیار مهم است و باید بر پایه اهداف پیش رویم. همچنین هر کسی نباید ساز خودش را بزند، زیرا باعث می‌شود از مسیر اصلی خود دور شود. برگزاری این کنسرت‌ها ایده خوبی است به شرطی که درست اجرا شود و فقط به یک عده خاص مجوز برگزاری دهند.

 

بهتر است کنسرت هنرمندانی برگزار شود که بیشتر مردم دوست دارند.

محمد منتشری برگزاری چنین کنسرت‌هایی را به پشتیبانی مردم مرتبط می‌داند. مردم هم باید از این کنسرت‌ها پشتیبانی کنند و شرایطی فراهم کنند تا هنرمندان با خیال راحت کنسرت رایگان برگزار کنند. هدف برگزاری کنسرت‌های خیابانی بسیار مهم است و بهتر است کنسرت هنرمندانی برگزار شود که بیشتر مردم دوست دارند. هنرمندان جوان دست به دست هم دهند و مردم را با موسیقی غنی ایرانی آشنا کنند. همچنین قطعاتی که در این کنسرت‌ها اجرا می‌شوند باید جز بهترین قطعات باشند. هر قدر این کنسرت‌ها بیشتر برگزار شود موسیقی جان می‌گیرد و مخاطبان بیشتر به سمت این هنر گرایش پیدا می‌کنند.

 

برای برگزاری کنسرت رایگان و خیابانی باید با فکر پیش رویم

نادر مرتضی‌پور رهبر ارکستر اعتقاد دارد برای برگزاری کنسرت رایگان و خیابانی باید با فکر پیش رویم. این نکته که «من چهل سال پیش برای نخستین بار به همراه ارکستر، کنسرت خیابانی برگزار کردم»، گفت: کنسرت‌های خیابانی تعریف خاصی دارد و به راحتی نمی‌توانیم این کنسرت‌ها را برگزار کنیم. برای برگزاری این کنسرت‌ها باید برنامه‌ریزی کنیم. باید با فکر پیش رویم و حائز نظم خاصی باشد.

 

برگزاری کنسرت‌های خیابانی نباید مختص شهرهای خاص باشد

میلاد کیایی اما درباره گستره جغرافیایی برگزاری کنسرت‌های خیابانی نکاتی دارد؛ او تمرکززدایی را یکی از مسائل مهم برپایی چنین اجراهایی می‌داند، او در این باره گفت: برگزاری کنسرت‌های خیابانی نباید مختص شهرهای خاص باشد بلکه باید در همه جا کشور کنسرت‌های رایگان برگزار شود. این نوازنده سنتور تصریح کرد: من واقعا خوشحال هستم که این اقدام مهم در حال انجام است زیرا به کمک این کنسرت‌های رایگان می‌توانیم مردم را با موسیقی آشتی دهیم. البته نباید به هر کسی اجازه برگزاری این گونه کنسرت‌ها را بدهند و باید کاری کنیم فقط گروه‌هایی که به لحاظ کیفی بالا هستند بتوانند این کنسرت‌ها را برگزار کنند و سطح سلیقه عمومی را بالا ببرند. همچنین برگزاری بیش از اندازه نیز باعث دل‌زدگی می‌شود پس بهتر است با برنامه‌ریزی پیش رویم.

 

مانند این است که مردم را به دکتر ببریم تا حالشان خوب شود

فاضل جمشیدی نیز درباره کنسرت‌های رایگان خیابانی گفت: بسیاری از مردم آرزو داشتند که به کنسرت هنرمندان بروند که امیدواریم با برگزاری کنسرت‌های خیابانی محقق شود. این خواننده درباره کنسرت‌های خیابانی گفت: برگزاری کنسرت‌های خیابانی اتفاق بسیار خوبی است که دو نتیجه به یک شرط مهم دارد؛ نخستین نتیجه این است که جامعه ما دچار مشکلات جدی شده که این کنسرت‌ها سبب می‌شود برای چند ساعت استرس از مردم دور شود. مانند این است که مردم را به دکتر ببریم تا حال‌شان خوب شود، دوم اینکه بسیاری از مردم آرزو دارند که به کنسرت هنرمندان بروند که امیدواریم با برگزاری چنین رویدادهایی این موضوع محقق شود البته شرط مهم این است که باید هنرمندان بزرگ و با نام و نشان این کنسرت‌ها را برگزار کنند تا به نتیجه مطلوب برسیم.

 

کنسرت‌های خیابانی از مهم‌ترین اقدامات چند وقت گذشته است

مظفر شفیعی گفت: کنسرت‌های خیابانی از مهم‌ترین اقدامات چند وقت گذشته است. هنرمندان جوان می‌توانند به کمک این کنسرت‌ها به جامعه معرفی شوند. این خواننده گفت: مخاطبان نیز باید خواسته‌های خود را عنوان کنند و مسؤولان برپایه این خواسته‌ها برنامه‌ریزی کنند. کنسرت‌های رایگان باید در همه جا برگزار شود زیرا همه مردم سهم یکسانی دارند و نباید فقط مختص یک منطقه یا شهر خاص باشد. موسیقی نیاز به معرفی بیشتر دارد و به کمک این کنسرت‌ها می‌توانیم هنر موسیقی را فراگیر کنیم.

 

پیشکسوتان موسیقی باید در کنسرت‌های خیابانی حضور فعال داشته باشند

اسفندیار قره‌باغی گفت: کنسرت‌های خیابانی در معرفی آثار موسیقی نقش مهمی دارند. پیشکسوتان موسیقی باید در این کنسرت‌ها حضور فعال داشته باشند چون مردم با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. این خواننده تصریح کرد: کنسرت‌های خیابانی باید در همه شهرها و حتی روستاها برگزار شود زیرا سهم همه یکسان است.