تازه ترین کنسرت ارکستر...

 

تازه ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران شامگاه جمعه شانزدهم شهریور با اجرای اثر ماندگار نی نوا به آهنگسازی حسین علیزاده برگزارشد که در این کنسرت شهرداد روحانی به عنوان رهبر و پدرام فریوسفی به عنوان سولیست ویولن حضور داشتند.

نی نوا به آهنگسازی حسین علیزاده، اورتور پل به آهنگسازی مهران روحانی، قسمت نخست سوئیت سمفونی زندگی به آهنگساز عباس علوی و حسین کاج، کنسرتو برای گیتار و ارکستر به آهنگسازی امیر محمودی با سولیست گیتار اشکان عقبایی، مرثیه برای ویولن و ارکستر اثر علی بیرنگ با سولیستی ویولن پدرام فریوسفی و اجرای آثار دیگری از آهنگسازان ایرانی بخش های دیگر این کنسرت بودند.

حسین علیزاده پس از پایان اجرای اثر نی نوا که با نوازندگی نی سیامک جهانگیری و حسین خوش چهره همراه بود، پشت صحنه ضمن دیدار با اعضای ارکستر سمفونیک تهران دقایقی را همراه با علی اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی، شهرداد روحانی و حمید شاهنگیان به گفتگو پرداخت و از اجرای دوباره قطعه ماندگار نی نوا توسط ارکستر سمفونیک تهران سپاسگزاری نمود. این مجموعه در زمان مدیریت هنری و رهبری علی رهبری در ارکستر سمفونیک تهران نیز قطعه نی نوای حسین علیزاده را برای تماشاگران به روی صحنه برده بود.

حسین علیزاده توضیح داد: هر وقت قطعه نی نوا توسط یکی از دوستان موزیسین رهبری می شود، بیش از پیش به فضای این اثر نزدیک می شوم. شهرداد روحانی را از دوره هنرستان می شناسم و روزهای بسیار خوبی را با هم داشتیم. از او و همراهانش در ارکستر سمفونیک تهران سپاسگزارم که دوباره تصمیم گرفتند این قطعه را برای هنر دوستان اجرا کنند. معتقدم فضای این قطعه به شکلی است که هیچگاه به صورت یکسان اجرا نمی شود و هر چه هم اجرا شود از آن حس بهتری می گیرم. این اجرا هم فضای کار بسیار بهتر از روزهای نخست تمرین قطعه شده بود که جا دارد از همه هنرمندان این برنامه سپاسگزاری کنم. این قطعه به شکلی است که هر نوازنده ای که بخواهد آن را با تمام احساس و قلب خود بزند می تواند روی مخاطب تاثیر بگذارد و امشب دیدم که همه سالن متمرکز به شنیدن اثر بودند و می پندارم با شنیدن این اثر چشم های خودمان را می بندیم و به دوره ای از تاریخ سفر می کنیم. این قطعه در سال  شصت و یک نوشته و در سال شصت و دو وارد مرحله ضبط شد.

موسیقی ایرانی در سال های گذشته به شدت خواننده محور شده است و گویا باب شده که اگر قرار است در جایی کنسرتی در فضای موسیقی سنتی ایران اجرا شود آن ارکستر یا گروه حتما از خواننده آن هم یک خواننده مشهور بهره ببرد. این نکته روی موسیقی سایه انداخته که امیدوارم هرچه زودتر مرتفع شود. به هر صورت از همان دوران نیز تلاش کردیم تا بتوانیم با اثر نی نوا موسیقی ناب را به هنر دوستان معرفی کنیم.

شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران نیز با دشوار شمردن فضای تکنیکی قطعه نی نوا گفت: به اعتقاد من قطعه نی نوا شاهکار موسیقی ماست که همه مردم با آن ارتباط می گیرند. به آقای علیزاده شادباش می گویم که چنین اثری را نوشتند چون همه می دانیم نوشتن چنین قطعاتی اصلا آسان نیست.