خانه موزه بتهوون (چمن آرا)...

 

خانه موزه بتهوون (چمن آرا) عصر روز چهارشنبه پانزدهم شهریور ماه همزمان با زاد روز کریم چمن آرا بنیانگذار فروشگاه موسیقی بتهوون گشایش یافت. در این آیین محمد حق‌شناس عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران، محمدرضا دهداری پور شهردار منطقه شش تهران، بزرگ نیا مدیر کل میراث تهران به همراه دیگر مدیران قسمت‌های گوناگون شهرداری و سازمان میراث فرهنگی و کارشناسان و هنرمندان دیگر ضمن بازدید از موزه بتهوون روی صفحه‌های سی و سه دور خام به رسم یادبود امضا کردند.

آیین گشایش موزه بتهوون به صورت نمادین با پخش صفحه قدیمی تولدت مبارک، ساخته انوشیروان روحانی از گرامافون قدیمی که به وسیله حق شناس روشن شد، صورت گرفت. بابک چمن آرا مدیر مرکز موسیقی بتهوون در سخنانی با اشاره به برگزاری آیین گشایش در این روز گفت: ما پانزدهم شهریور را برای بازگشایی انتخاب کردیم به این دلیل که نود وپنج سالگی بنیانگذار بتهوون کریم چمن آرا است.

وی در مورد پخش صفحه تولد مبارک انوشیروان روحانی گفت: صفحه تولد مبارک انوشیروان روحانی نخستین بار به سفارش ایران خودرو برای یک سالگی خودروی پیکان ساخته شد. همان زمان این آیین از تلویزیون پخش شد و آنقدر از آن استقبال گردید که تا این لحظه هرکس که به طورمستقیم یا غیر مستقیم  از آن خاطره دارد و از گوش دادن به آن لذت می‌برد.

چمن آرا به اسنادی که برای نمایش تاریخ نشر موسیقی در ایران در اختیار دارد،  اشاره کرد و گفت: ما دو هزار سند داریم که دست چینی از این اسناد را برای آیین گشایش انتخاب کردیم. یک ماه است که مشغول درست کردن شناسنامه از همه اسناد هستیم.

در ادامه دبیری نژاد کارشناس موزه‌ای مجموعه بتهوون، در توضیح بیشتر گفت: شاید این محل را مدلی از هایپر مارکت های فرهنگی دانست که در ضمن موزه بودن خدمات فرهنگی دیگری هم دارند؛ در واقع یک مدل نو از موزه تلقی می‌شود. به همین دلیل در اینجا  محدودیت‌های موزه به مثابه موزه وجود ندارد، که در کنار موزه بتهوون فروشگاه، کتاب فروشی، مرکز موسیقی، گل فروشی و کافی شاپ نیز خدمات عرضه می‌کنند و در کنار همه این برنامه ها ایونت‌های گوناگون می تواند برگزار شود. طبقه بالا موزه موسیقی برای فروش صفحه و همچنین اتاق خدمات به پژوهشگران  در نظر گرفته شده است. کسانی که می خواهند درباره تاریخ موسیقی کار کنند می‌توانند در اینجا  به اسناد مراجعه کنند.

در ادامه برنامه هایی که برای این مرکز در نظر گرفتیم این است که در مناسبت هایی به موزه موسیقی مربوط است نمایشگاه‌های موضوعی، نشست و بزرگداشت برگزار کنیم. چنانکه پیش از این هم مرکز موسیقی بتهوون برای زادروز مرتضی احمدی، کریم چمن آرا و عزت الله انتظامی آیین بزرگداشت برگزار کرده است. همچنین در نظر داریم این سیر به عنوان اتفاق های شهری ادامه پیدا کند تا بتوانیم از فضای بیرون هم بهره برده و منطقه کریم خان را به عنوان محور اتفاق فرهنگی که قطب شبکه فرهنگی را ایجاد می کند، بشناسانیم. به گفته دبیری نژاد در کنار این رویداد، موزه مجازی بتهوون هم راه اندازی می‌شود تا همه چیز به صورت آنلاین در سایت قرار بگیرد.

در پایان بابک چمن آرا در مورد اینکه موزه از دل یک فروشگاه موسیقی یا به گفته بسیاری از دوستان یک معبد موسیقی به وجود آمده است، گفت: فکر می کنم در شرایط کنونی که فعالیت فرهنگی مشکل دارد و این پیشه به تنهایی نمی تواند سرپا باشد موزه ای که از دل این موزه به وجود آمده است شاید بتواند محافظی باشد برای اینکه این فرهنگ پشتیبانی شود.

 آیین گشایش موزه موسیقی بتهوون از پانزدهم تا شانزدهم شهریور همراه با موسیقی از ساعت نه تا بیست در کریم‌خان‌زند، میرزای شیرازی، شماره شصت و نه ادامه دارد.