کتاب ردیف پیانو مرتضی محجوبی ..

 

.

کتاب ردیف پیانو مرتضی محجوبی به نگارش بهار برخوردار، توسط انتشارات هنر و فرهنگ،پخش و راهی بازار موسیقی شد.

کتاب ردیف پیانو مرتضی محجوبی، ردیف موسیقی دستگاهی ایران به روایت مرتضی محجوبی (۱۲۷۹-۱۳۴۳) را شامل می‌شود که توسط بهار برخوردار و برای ساز پیانو به نگارش درآمده است.

برخوردار در مورد این اثر گفت: مبنای نگارش این ردیف موسیقی ارزشمند ایرانی، دست نوشته‌ های باقیمانده از زنده‌یاد مرتضی محجوبی است. این موسیقیدان چیره دست، شیوه نت‌ نگاری ویژه خود را داشته که با روش نت‌ نگاری بین‌المللی و متداول کاملا متفاوت بوده است. این سیستم نگارش، نوآوری ایشان بوده و علائم تعریف شده ویژه خود را داراست. ردیف پیانوی استاد محجوبی، علیرغم ارزشمندی آن، به دلیل نامأنوس بودن روش نت‌ نگاری، مهجور واقع شده و علاقه ‌مندان به موسیقی ایرانی تاکنون از آن بی‌بهره بوده‌اند. از این رو، در آغاز به پژوهش در مورد نحوه نت‌نویسی استاد پرداختم و سپس دست نوشته‌های ردیف پیانوی استاد محجوبی را به خط نت موسیقی بین‌المللی که برای همه هنر دوستان قابل درک است برگردانده و در پایان نت‌نویسی کامپیوتری آن را انجام دادم که حاصل آن کتاب 366 صفحه‌ای حاضر، که هفت دستگاه و پنج آواز را در بر دارد. این کتاب نخستین و تنها کتاب از ردیف پیانوی استاد مرتضی محجوبی به خط نت موسیقی بین‌ المللی است و از هفته ‌های آغازینِ پس از پخش در بازار، با استقبال خوبی از طرف هنر دوستان و اساتید موسیقی ایرانی روبرو شده و در چهارشنبه سی و یک مرداد هم، طی مصاحبه زنده‌ای که با برنامه رادیو کتاب از رادیو فرهنگ داشتم به معرفی بیشتر آن پرداختم.

از ویژگی‌های مهم این کتاب علاوه بر نوشته شدن به صورت حامل دو چندان برای ساز پیانو قابلیت اجرای نت‌های دست راست آن (نت‌های کلید سل) به وسیله کلیه سازهای سنتی است. دیگر ویژگی این کتاب دو زبانه بودن آن است بدین معنی که پیش گفتار و فهرست کتاب علاوه بر زبان فارسی به زبان انگلیسی هم آورده شده تا توضیحات مربوط به تکنیک‌های لازم برای پیانو نوازی ایرانی و نحوه کوک شدن ساز پیانو و همچنین نت ‌نگاری استاد محجوبی برای غیر فارسی زبانان علاقه‌مند به موسیقی کلاسیک ایرانی قابل استفاده باشد. علاوه بر آن در این کتاب، در زیر عنوان فارسی هر گوشه، آوا نگاری لاتین آن نیز آورده شده است.

گرداوری کتاب ردیف پیانو مرتضی محجوبی، در مجموع پنج سال زمان برده و یکی از بزرگترین کمبود های موجود در پیانو نوازی ایرانی و آموزش تکنیک‌های آن را برطرف ساخته است. این کتاب توسط انتشارات هنر و فرهنگ در بازار پخش شده و امکان تهیه آن از سایت www.pianoirani.ir به همراه ارسال رایگان به سراسر ایران فراهم است.