کنسرت شهرام ناظری خواننده سنتی ...

 

کنسرت شهرام ناظری خواننده سنتی میهنمان در جشنواره ققنوس شامگاه شنبه دهم شهریور با پنجاه و پنج دقیقه دیرکرد در هتل اسپیناس پالاس برگزار شد.

در آغاز این کنسرت به دلیل این دیرکرد طولانی مردم به نشانه اعتراض مرتب کف می زدند تا گروه شهرام ناظری روی صحنه بیایند و حتی برخی از شرکت کنندگان از پرسنل این مکان دلیل این دیرکرد را می پرسیدند که در نهایت شهرام ناظری و نوازندگان گروه مولوی به روی صحنه آمدند.

ناظری پس از درود و خیر مقدم به تماشاچیان، تصنیف لولیان با مطلع گر بی دل و بی دستم وز عشق تو پابستم را اجرا کرد که با تشویق مردم مواجه شد. وی پس از اجرای این قطعه گفت: ما امشب دلمان می خواست دکتر محمدعلی موحد و جمشید مشایخی هم در این کنسرت حضور پیدا کنند اما این امر به علت کسالت این عزیزان میسر نشد. به هر حال از تشریف‌فرمایی دوستان به ویژه دکتر الهی قمشه‌ای و سایر دوستان مانند دکتر متوسل، دکتر منوچهری و دکتر خطیبی سپاسگزارم.

ناظری پس از بیان این جملات قطعه زمستان که شعر آن را مهدی اخوان ثالث سروده است، در میان سکوت تماشاگران اجرا و در ادامه اظهار کرد: از شما به خاطر این همه دقت، تمرکز، سکوت و همراهی که داشتید تا بتوانیم این شعر جاودانه اخوان ثالث را اجرا کنیم، سپاسگزارم. این همه دقت و سکوت شما به ما انرژی می دهد به گونه ای که در طول اجرا، گاهی می پندارم کسی در سالن نیست اما پس از آنکه به حال خودم باز می گشتم همه نفس ها و عشق شما را حس می کردم. چیزی که تا حالا در این کنسرت شنیدید یک بخش از برنامه ما بود که ما و شما هم می توانیم بین آن، دقایقی استراحت و سکوت کنیم و هم می توانیم وارد حال و هوای حس موسیقی مولانا شویم که در این زمان ناظری با تشویق مردم فاز دوم اجرا را آغاز کرد.

شهرام ناظری در ادامه تصنیف شیدا شدم با مطلع پیدا شدم پیدا شدم پیدای ناپیدا شدم و یکی دیگر از اشعار مولانا با مطلع دوش چه خورده ای دلا راست بگو نهان مکن را اجرا کرد که با تشویق حضار مواجه شد. این خواننده سنتی پس از اجرای این قطعه بیان کرد: گاهی اوقات مولانا در اشعاری که جنبه عاشقانه دارد، طنزهایی به کار می برد که بسیار کاربرد دارد چون او می خواهد که مردم راست بگویند و در واقع سفارش به راستگویی می کند. برای ما بسیار زیبا و باشکوه است که علاقه مندان به هنر موسیقی به این صورت می نشینند و گوش می دهند.

وی در ادامه دو قطعه قفل زندان و یکی از قطعه های قدیمی خود به نام دلنوازان را اجرا کرد. ناظری پس از اجرای یک قطعه کردی، به درخواست مردم آتش در نیستان را اجرا کرد. این کنسرت در ساعت ۲۳:۲۸ به پایان رسید.

کنسرت شهرام ناظری نخستین برنامه ای بود که در هتل اسپیناس پالاس برگزار می شد و هر چند سالن این هتل به لحاظ فضا و برخورداری از امکانات صدا، سالن مناسبی بود اما برای اجرای برنامه های عمومی مناسب نیست چرا که مسیر نامناسب بوده و عدم دسترسی همه اقشار به این مکان را باعث می شود و به نظر می رسد تنها ساکنان همان منطقه می توانند از چنین برنامه هایی بهره ببرند در حالی که جشنواره موسیقی متعلق به تمام مردم است.

نکته دیگر آنکه تنها کسانی که خوردوی شخصی دارند می توانند از برنامه هایی که در هتل اسپیناس پالاس برگزار می شود، بهره مند شوند چون هیچ وسیله حمل و نقل عمومی یا تاکسی برای جا به جایی شرکت کنندگان در چنین آیین هایی در نظر گرفته نشده است.

کنسرت موسیقی شهرام ناظری در چارچوب نخستین فستیوال ققنوس به مدیریت محمدحسین توتونچیان برگزار شد. این در حالی است که طی روزهای آینده در همین چارچوب کنسرت گروه کامکار، چارتار، هوروش بند و سالار عقیلی نیز در رویال هال تهران میزبان علاقه مندان موسیقی می شود.