آیین نکوداشت استاد قاسم رفعتی ...

 

آیین نکوداشت استاد قاسم رفعتی خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی یکشنبه شب چهارم شهریور ماه با حضور تعدادی از دوستداران و هنرمندان موسیقی میهن مان توسط موسسه فرهنگی هنری راد نواندیش با مشارکت بنیاد رودکی در تالار وحدت تهران برگزار شد.

علی جهاندار، لوریس چکناواریان، میلاد کیایی، محمد سعید شریفیان، وارطان ساهاکیان، حمیدرضا نوربخش، علی مرادخانی، احمد مسجد جامعی، پری ملکی، عباس سجادی، فاضل جمشیدی، مظفر شفیعی، محمدرضا طالقانی، مزدا انصاری و چند تن دیگر از مهمانان ویژه این بزرگداشت بودند.

 

ارکستر ملی مهر برای استاد پیشکسوت نواخت

در آغاز این برنامه نماهنگ زندگی و فعالیت های استاد قاسم رفعتی که بیشتر تماشاگران وی را با اثر ماندگار سحرگهان می شناسند ارائه شد. پس از پخش این کلیپ، ارکستر ملی مهر به رهبری ناصر ایزدی و خوانندگی محمد صرفه جو قطعه های رقص پروانه به آهنگسازی انوشیروان روحانی و آنچه گذشت به آهنگسازی همایون خرم را به روی صحنه بردند. سپس ارائه گزارشی از پنجمین جشنواره موسیقی نوای خرم با خواندن متنی از بردیا صدرنوری طراح این جشنواره و پخش کلیپ چندی از خوانندگان و مدرسان آواز ایران درباره استاد قاسم رفعتی بخش دیگر آیین بود.

حمیدرضا نوربخش خواننده موسیقی ایرانی و مدیرعامل خانه موسیقی در بخشی از این کلیپ گفت: به باور من استاد قاسم رفعتی از تواناترین خوانندگان موسیقی ایرانی است که صدای ایشان در آواز از حال و هوای ویژه ای برخوردار است، این حال و هوای متفاوت مربوط به شخصیت اوست که وی را تبدیل به یکی از برترین ردیف‌دانان موسیقی ایرانی کرده است. استاد رفعتی از جمله هنرمندانی است که زیر نظر محمدرضا شجریان و روانشاد محمود کریمی به فراگیری ردیف و آواز پرداخته است. او از کسانی است که دوره های مقدماتی آواز و سپس دوره های عالی این رشته را با مهر تایید محمد رضا شجریان گذارنده و می توان گفت جزو پنج شاگرد برگزیده این استاد موسیقی ایرانی هستند که در دوره های عالی حضور داشته است.

 

قدردانی از یک دوست خوب

علی جهاندار ردیف دان و مدرس آواز هم در این کلیپ گفت: قاسم رفعتی یک دوست بسیار خوب و هنرمندی می باشد که در کارش بسیار حرفه ای است. او بی نیاز است که درونی پر از اندیشه دارد. وی هنرمندی بسیار مسلط در عرصه آواز است که من به حضور این هنرمند افتخار می کنم. یادم می آید او زمانی در رادیو آوازی در افشاری خواند که به باور بنده از بی نظیرترین آوازهای آن دوران بود. به هر صورت امیدوارم همچنان حضور در عرصه موسیقی ایرانی بتواند سرمنشا خدمات ارزشمندی برای نسل امروز خوانندگان موسیقی ایرانی باشد.

مظفر شفیعی خواننده موسیقی ایرانی هم در این کلیپ با قدردانی از مقام هنری استاد قاسم رفعتی گفت: قاسم رفعتی از جمله هنرمندانی است که دارای صدایی بسیار خوب و تحریرهای بسیار قوی است.

پس از پخش این کلیپ نوبت به بداهه نوازی پیانو بردیا صدرنوری و علیرضا چراغچی رسید که پیش از آغاز اجرای برنامه این دو هنرمند، بردیا صدرنوری پشت تریبون آمد و از قاسم رفعتی بدون اطلاع پیشین از وی خواست تا روی صحنه بیاید و خوانندگی این قطعه بداهه را به عهده بگیرد که این درخواست با استقبال تماشا گران روبه روشد.

 

تجلیل دو موسسه از مرد پیشکسوت موسیقی ایرانی

برنامه با تجلیل از استاد قاسم رفعتی ادامه یافت که در این بخش در آغاز لوح قدردانی و تندیس موسسه فرهنگی هنری رادنو اندیش توسط بردیا صدرنوری و ناصر ایزدی و سپس لوح قدردانی موسسه هنرمندان پیشکوست به امضای سید محمد حسینی معاون هنری وزیر ارشاد و رییس هیات امنای موسسه هنرمندان پیشکسوت و سید عباس عظیمی مدیرعامل این مجموعه به استاد رفعتی اهدا شد. استاد قاسم رفعتی پس از دریافت لوح های قدرانی و هدایای خود از برگزارکنندگان این آیین و پرسنل تالار وحدت سپاسگزاری کرد. پخش نماهنگ نسل آینده موسیقی با موضوع و اجرای بخش دیگر رپرتوار ارکستر ملی مهر با ارائه قطعات افسانه شیرین به آهنگسازی همایون خرم و هرگزهرگز به آهنگسازی انوشیروان روحانی و خوانندگی امیر رفعتی بخش پایانی آیین نکوداشت استاد قاسم رفعتی را تشکیل می داد.