آیین پایانی بخش موسیقی نواحی دوازدهمین جشنواره ...

 

آیین پایانی بخش موسیقی نواحی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان جمعه شب دوم شهریور ماه با معرفی هنرمندان برگزیده این بخش در تالار وحدت تهران برگزار گردید.

هومان اسعدی دبیر دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در آغاز این برنامه گزارشی از روند برگزاری بخش موسیقی نواحی این دوره ارائه نمود: نیمی از جشنواره موسیقی جوان این دوره به بخش موسیقی نواحی پرداخت. می دانیم تعداد شرکت کنندگان می تواند بیشتر از این باشد. اما از وقتی بخش موسیقی نواحی به جشنواره افزوده شد هر روز شاهد رشد کیفیت آثار بوده ایم. حضور شرکت کنندگان بخش موسیقی نواحی در گروه های سنی گوناگون نشان از علاقه هنرمندان این سرزمین به موسیقی اقوام ایران است که به باورم بازتاب جهان بینی ایرانی ست و توجه به آن بیش از گذشته حس می شود. این جشنواره انگیزه ای شد که در بخش موسیقی نواحی جوانان و نوجوانان سنت نیاکان خود را ادامه داده و آن را به دوستداران امروزی جامعه معرفی کنند. این نکته را همه دوستان بدانند که اگر چه جشنواره ماهیت رقابتی دارد اما قرار گرفتن در جایگاه مساله اصلی نیست. همین که در این دوره شاهد حضور پر رنگ نمایندگان اقلیم مناطق گوناگون ایران هستیم موید نکات بسیاریست. تمام هزار و ۶۰۰ شرکت کننده در جشنواره برگزیده هستند.

اسعدی در پایان گفت: از همه همکاران جشنواره بویژه اعضای معاونت هنری وزارت ارشاد و دفتر موسیقی و انجمن موسیقی ایران و استادانی که در این دوره همراه ما بودند سپاسگزاری می کنم.

محمدرضا درویشی پژوهشگر و آهنگساز مطرح موسیقی اقوام ایران پس از اجرای گروه برگزیده در سخنانی گفت: من حق دارم راجع به میهن خودم حرف بزنم یا خیر؟ من حق دارم درباره مهم ترین رویداد موسیقایی کشورم حرف بزنم یا خیر؟ پس اجازه بفرمایید در وقتی بیشتر از هشت دقیقه برای شما حرف بزنم. وی با قرائت متنی در تجلیل از کشور ایران ادامه داد: آنچه در این گلستان پررنگ جشنواره دیدیم تنها بخش کوچکی از یک تابلوی باشکوه بود که در سراسر ایران گسترده است. باید سر تعظیم در برابر دو نسل یا بیشتر فرود آورد که در دوره های گذشته جشنواره های مرتبط با موسیقی نواحی بویژه در دهه هفتاد حضور داشتند که امروز همه رفته اند و دیگر نیستند. جشنواره موسیقی جوان امروز بزرگ ترین رویداد کشور است و در این مورد هیچ شکی ندارم. آنچه موسیقی نواحی ایران می نامیم پایه اصلی موسیقی این سرزمین است. موسیقی غربی که برخی به اشتباه از آن به موسیقی کلاسیک یاد می کنند و بعضی دیگر به آن موسیقی جهانی می گویند اکنون بخشی از موسیقی رایج ما شده است. البته الان ارکستر سمفونیک داریم که همه نوازندگان آن ایرانی هستند اما صدای مرگ می دهد.

درویشی ضمن انتقاد از نحوه پشتیبانی از ارکستر سمفونیک تهران گفت: در گذشته مدیری به نام میرطاوسی در دفتر موسیقی بود که به او گفتم این ارکستر را کنسل کن، او گفت ببین این چه صدایی دارد. به او گفتم صدای دهل از دور خوش است. این از موسیقی کلاسیک، اما درباره موسیقی دستگاهی هم اگر بخواهیم صحبت کنیم باید بگویم این موسیقی، موسیقی ملی نیست چرا که موسیقی ملی متعلق به همه اقوام ایران است. تا چندین سال پیش کسی موسیقی دستگاهی ایران را نمی شناخت و فقط این موسیقی در دربار بود که مورد توجه قرار می گرفت. حتی بخش هایی از موسیقی اقوام ایران گرفته می شد. اگر به برخی از گوشه های این موسیقی نیز توجه کنید می بینید که نامشان برگرفته از موسیقی اقوام است. ای مردم هرگاه آوازخوانان و نوازندگان این مرز و بوم به سراغتان آمدند از کالای آنان بخرید چون اینها تقدیم کنندگان میوه و ریحان هستند و آنچه می آورند گرچه از نوع خیال است اما برای شما خوراک و پوشاک جان است. موسیقی اقوام ایران پایه موسیقی کشور است که باید از آن پشتیبانی گردد. از همه مدیرانی که در زنده نگه داشتن این گردهمایی که به باور من جشن فرهنگ و هنر ایران است کمال سپاسگزاری را دارم.

سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد نیز پس از اجرای بخش دوم گروه های برگزیده توضیح داد: همانگونه که اشعار حافظ و سعدی و مولانا بیان ممتازی از زبان فارسی است و با شنیدنشان یاد و خاطره ای از تاریخ جعفرافیایی در خاطر ما جان می گیرد. آثار هنری پخته تر به دوستداران از قوام فرهنگ خبر می دهد و اگر آثار لرزان باشند یا سست و یک بار مصرف، همان تصویر ضعیف درونی را ارائه می کنند. چنین است که کارشناسان و خبرگان موسیقی بر این باورند که باید برای موسیقی ارزشمند، برنامه ها داشت چون بازتاب تصویری از ماست. جشنواره موسیقی جوان یکی از مهمترین رویدادهای هنری است، مهم است چون نشانه فرداست. هر کاری که برای نوجوانان و جوانان انجام می شود چون خبر از آینده می دهد، ارزشمند است. ملت آینده ای با شکوه و فرازمند خواهد داشت که ره توشه و سرمایه از گذشته بگیرد. امشب که آیین پایانی بخش موسیقی نواحی از جشنواره موسیقی جوان است می بینیم که چطور و با چه ظرافتی موسیقی نواحی ایران را نوجوانان و جوانان اجرا می کنند. آنچه امروز می بینیم بی تردید حاصل شوق این عزیزان، کوشش خانواده ها، دلسوزی مربیان و نیز تلاش همین جشنواره است که با تدبیر هومان اسعدی عزیز موسیقیدان نامدار به دستیاری نود داور کم نظیر دوازده دوره را پشت سر گذاشته است. جشنواره موسیقی جوان به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای هنری کشور با قوت تمام ادامه خواهد یافت و با پایان جشنواره دوازدهم، کار جشنواره سیزدهم آغاز خواهد شد. امیدوارم در دوره های آتی بخش های نظری نظیر کارگاه هایی برای شناخت بیشتر سنت ها برای جوانان عزیز شرکت کننده و فرصت آموختن از محضر استادان درجه یک کشور فراهم شود و بتوانیم گام هایمان را استوارتر برداریم.