خواننده موسیقی ایرانی در بیان تازه ‌ترین...

 

خواننده موسیقی ایرانی در بیان تازه ‌ترین فعالیت‌های خود از حضورش در کنسرت هزار و یک شب و چند پروژه موسیقایی به آهنگسازی حسین علیزاده گفت.

پوریا اخواص خواننده موسیقی ایرانی با اشاره به برگزاری کنسرت هزار و یک شب به آهنگسازی فردین خلعتبری توضیح داد: در سال‌های ۸۹ تا ۹۰ افتخار این را داشتم که با ارکستر ملی سه کار از آثار فردین خلعتبری را بخوانم که پیش از آن همکار پیشکسوت و عزیزم علیرضا قربانی آن اجرا کرده بود. آن کارها به دلیل فضای خاصی که داشت اجرای موفقی بود. این اولین تجربه‌ام به عنوان خواننده با ارکستر ملی بوده است و برایم فرصت مغتنمی هم به شمار آمد. البته این تجربه به توصیه استاد حسین علیزاده که آن زمان در کادر و شورای فنی ارکستر بود، انجام گرفت تا در همان روزگار با فردین خلعتبری و ارکستر ملی چنین همکاریی را داشته باشم.

 

خواندن یک داستان با خوانندگی

وی ادامه داد: تجربه همکاری مشترک با فردین خلعتبری پس از همکاری با او در ارکستر تا به امروز دیگر اتفاق نیفتاد. تا اینکه روزی بهنام ابوالقاسم با من تماس گرفت و گفت در ارکستری به نام رسا قرار است آثاری از فردین خلعتبری اجرا کنیم و من هم با کمال میل پذیرفتم. برخی از آثار را قرار شد با هم روی صحنه ببریم. من این آثار را بسیار دوست دارم چون ملودی‌های فردین خلعتبری چه باکلام و چه بی‌کلام، حس و حالی برایم دارد که مثل شنیدن یا خواندن یک داستان است. بر این باورم که اغلب آثار خلعتبری حال و هوایی شبیه به نمایش دارد و ذهن خلاق و پردازش آهنگی که او دارد، به گونه‌ای است که به درونم نزدیک است. به همین دلیل سعیم را خواهم کرد که با تمام احساس و توانی که دارم این آثار را اجرا کنم. در چند سال گذشته هیچ همکاری با ارکستر ملی نداشتم، اما از طرف بعضی ارکسترها پیشنهادهایی داشته‌ام که چون بیشتر قطعات بازخوانی آثار گذشتگان بود، به گونه‌ای هیجانی برای اجرای‌شان نداشتم. اعتقاد دارم خوانندگان در آن زمان این کارها را با کیفیت خوانده‌اند و دلیلی برای بازخوانی‌شان نمی‌دیدم. اما با ارکسترهای دیگر کار کرده و آلبوم‌های بسیاری منتشر کرده‌ام. یکی از بزرگترین فعالیت‌هایم با ارکستر حسین علیزاده و گروه هم‌آوایان است که کنسرت‌هایی را هم در پیش‌رو خواهیم داشت.

 

فرصت مغتنم حضور در ارکسترهای سازهای جهانی

این خواننده موسیقی ایرانی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به تجربه همکاری با ارکستری از سازهای ایرانی وغربی گفت: موقعیت‌ها و فرصت‌های اینچنینی را که با ارکسترهای سازهای غربی باشد، مغتنم می‌دانم چون با حال و هوای صدایم سازگار است و فکر می‌کنم این کار هیچ لطمه‌ای به سلیقه کاری من در موسیقی کلاسیک ایرانی وارد نمی‌کند. چون به ردیف موسیقی ایرانی و خوانش آوازهای کهن سرزمینم عشق می‌ورزم و آنها را سرلوحه کارم قرار می‌دهم. خوانش بعضی از این آثار که حال و هوایی غیر از موسیقی کلاسیک ایرانی دارد و برایم دور از هم نیست و احساس می‌کنم اینها در جاهایی بر هم تابش و بازتاب دارند. این بستگی به خواننده و کاراکتری دارد که وقتی کارها را می خواند، چقدر می‌تواند مثل یک بازیگر، کاراکتر خودش را برمبنای آن حال و هوایی ارائه دهد که آهنگساز به عنوان کارگردان می‌خواهد.

اخواص درباره ویژگی‌های ارکستر رسا افزود: پیش از این هیچ آشنایی با ارکستر رسا نداشتم، اما با تماسی که بهنام ابوالقاسم با من داشت و متوجه شدم وی رهبر مهمان این ارکستر است،‌ مطمئن شدم که با ارکستر خوبی مواجه خواهم بود. قرار شد آثار فردین خلعتبری را اجرا کنیم و در عین حال سولیست ویولن نیز پدرام فریوسفی بود، این المان‌ها و نام هایی که در کنار هم قرار گرفت مجاب شدم که با این ارکستر همکاری کنم. ضمن اینکه در کارهای فردین خلعتبری، فضا به گونه‌ای است که سازها هرکدام نقشی جداگانه ایفا می‌کنند. حتی خواننده هم در بیشتر آثار فردین عزیز به گونه‌ای است که یک نقش دارد و عضو جدایی از ارکستر نیست.

 

همکاری دوباره با حسین علیزاده در هم آوایان

وی افزود: این افتخار را دارم که جدیدترین آثار فردین عزیز را در این کنسرت می‌خوانم و به نظرم نخستین بار است که این قطعات روی صحنه می‌رود. تا جایی که بتوانم با تجربه‌ای که از همکاری و شنیدن آثار فردین خلعتبری دارم باید سعی کنم به ایماژ و تصویرسازی در کارم رجوع کنم تا بتوانم در این کنسرت به تصویرسازی از کلام در ذهن مخاطب نزدیک‌تر شوم. در حال حاضر مشغول تمرین با گروه هم‌آوایان به سرپرستی استاد علیزاده برای اجرای کنسرت‌های پیش‌رو هستم. البته منتظر پخش چند آلبوم نیز هستم که یکی دو سال پیش خوانده‌ام. یکی از آنها که قرار است به زودی پخش شود اثری به نام سرود مرد سرگردان است که تمام اشعارش از احمد شاملو و آهنگسازی‌اش با سیاوش ولی‌پور می باشد.