سرپرست گروه موسیقی گوچی می‌گوید: شاید در ایران ...

 

سرپرست گروه موسیقی گوچی می‌گوید: شاید در ایران تنها گروه در ژانر موسیقی فلامنکو باشیم که اکنون حدود هشت سال است به طور مداوم فعالیت‌مان ادامه دارد.

نشست خبری کنسرت گروه گوچی به سرپرستی و نوازندگی گیتار فلامنکوی هوتن وکیلی‌مقدم که هفتم شهریور ماه درفرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌رود بیست و نهم مرداد در خانه هنرمندان ایران برگزار گردید. این نشست با حضور هوتن وکیلی‌مقدم (سرپرست گروه)، محمد اشرفی (نوازنده گیتار بیس) و فرهاد خزری (خواننده) برگزار شد.

هوتن وکیلی‌مقدم در آغاز این نشست خبری گفت: ما از سال 1391 کارمان را با موسیقی بی‌کلام و فلامنکو شروع کردیم. از سال نود و پنج دو خواننده به گروه اضافه شدند. اکنون جیپسی‌ فلامنکو؛ موسیقی تلفیقی و موسیقی امریکای لاتین را اجرا می‌کنیم و خوانندگان گروه قطعات باکلام را به همان‌زبان اسپانیایی می‌خوانند.

 او افزود: از سال 1396 با پیام جوانی (نوازنده تار) آشنا شدیم و در فضای موسیقی تلفیقی تجربه‌های خوبی داشتیم. از این رو در کنسرت‌هایمان چند قطعه را با همنوازی گیتار و تار اجرا می‌کنیم. در اجرای پیش‌رو قطعات باکلام‌مان بیشتر شده است و می‌خواهیم در کنار تماشاچیان خاص، مخاطبان عام را هم داشته باشیم. از سال نود و یک تاکنون سالی دست کم یک‌ اجرا داشته‌ایم که برای این فاصله زمانی شاید کم باشد. بخشی از این کم‌کاری به علت بروکراسی‌های اداری است و بخشی دیگر به خاطر علاقه تماشاگران به موسیقی پاپ. همه جای دنیا موسیقی پاپ مخاطب بیشتری دارد اما موسیقی‌ جدی در همه جای دنیا از سوی دولت‌ پشتیبانی می‌شوند.

 او افزود: در سال‌های گذشته سالن‌ها به صورت درصدی با گروه‌ها همکاری داشتند و درصدی از میزان بلیت‌فروشی را برمی‌داشتند اما  در حال حاضر سالن‌ها اجاره‌ بهای خود را به صورت ثابت دریافت می‌کنند. ما سه سالن برج آزادی، سالن رودکی و فرهنگسرای نیاوران را در تهران داریم که برای اجرای کنسرت‌های ما مناسب هستند و سایر سالن‌ها ظرفیت‌شان زیاد است. درباره وضیعت گروه‌های فعال موسیقی فلامنکو در کشور به غیر از یک گروه، گروه دیگری را نمی‌شناسم که به صورت مداوم موسیقی فلامنکو اجرا کند. این یک گروه هم‌ اجرایی در سال نود و سه داشته و پس از اجرایی از آن‌ها ندیده‌ام. شاید تنها گروه در ژانر موسیقی فلامنکو ما باشیم که اکنون حدود هشت سال است به طور مستمر فعالیت‌مان ادامه دارد.

 او افزود:متاسفانه صدا و سیما بیش از هر چیز به موسیقی پاپ می‌پردازد و هرگز‌ ندیده‌ام گروهی در زمینه موسیقی فلامنکو در تلویزیون به مردم معرفی شود. پیدا کردن خواننده فلامنکو در ایران بسیار دشوار است. او در این مورد گفت: درست مثل این است که از یک اسپانیایی بخواهید برای ما در دستگاه شور آواز بخواند.

 او درباره گروهی که به تازگی به عنوان جیپسی‌کینگ به ایران آمده بود گفت: این گروه تنها یکی از خوانندگان اصلی گروه جیپسی را به همراه داشت و بقیه هم نوازندگان جوان بودند. اعضای اصلی گروه جیپسی‌کینگ هفت تن بوده‌اند و موسیقی فلامنکو نوازندگان بسیار قوی‌تری نسبت به کسانی که به ایران آمدند، دارد. بحث بر سر کیفیت نیست، کاور کردن آثار جیپسی‌کینگ برای مخاطب جذابیت دارد و به همین دلیل اجراهایی که با عنوان گروه جیپسی کینگ تبلیغ می‌شوند، معمولا تماشاگران بسیاری دارند.

 او درباره پخش آلبومش گفت: چند سال است که می‌خواهیم آلبومی پخش کنیم اما سختگیری در کیفیت، ‌باعث شده که تا به حال عملی نشود. امیدواریم امسال سال بدون آلبوم باشد.  او درباره دلایل اقبال به موسیقی اسپانیایی گفت: موسیقی کشور اسپانیا در سال‌هایی به موسیقی عربی نزدیک ‌می‌شود و این مسئله هم به علت حضور اعراب در اسپانیا است.در موسیقی اسپانیا دستگاه‌هایی هست که ‌جنبه شرقی دارند. عود و قانون سازهایی هستند که در اسپانیا بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. گوش شنونده ایرانی از شنیدن این سازها در قالب موسیقی اسپانیایی لذت می‌برد. در کل شنونده اهل خاورمیانه از شنیدن موسیقی فلامنکو لذت می‌برد. مردم ما هم موسیقی اسپانیایی را راحت‌تر از موسیقی کلاسیک درک می‌کنند. موسیقی فلامینکو موسیقی دستگاهی است. وقتی در دستگاهی اجرا می شود باید اصول آن را رعایت گردد.

فرهاد خزری (خواننده گروه کوچی) هم گفت: تخصص اصلی من موسیقی کلاسیک است. در آواز کلاسیک باید به زبان‌های گوناگون خواند. وقتی حضور در گروه گوچی به من پیشنهاد شد، فضاهای موسیقی فلامنکو را آزمودم و دیدم که نتیجه کار خوب می‌شود. ‌سعی می‌کنم که اجرایم چیزی شبیه به زبان اصلی دربیاید. برخی می‌پرسند که چرا برای این ملودی‌ها شعر پارسی انتخاب نمی‌کنید؛ باید بگویم که بر روی موسیقی فلامنکو خوب نمی‌نشیند. در کل شعر پارسی و آلمانی با موسیقی‌های دیگر به خوبی همراه نمی‌شود.

محمد اشرفی (نوازنده گیتار بیس) هم گفت: نقش‌گیتار بیس در موسیقی فلامینکو و موسیقی لاتین، پررنگ نیست. اما درون‌مایه‌های موسیقی جز را وارد اجراهایمان کردم. این گروه نسبت به گروه‌های جپسی کم‌‌ تعدادتر است و از معدود گروه‌هایی هستیم که هشت سال است به طور مداوم در کنار هم‌ کار می‌کنیم. کنسرت این گروه هفتم شهریور 1397 در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود. علاقه‌ مندان می‌توانند بلیت‌های این کنسرت را از سایت ایران کنسرت تهیه کنند.