یکی از پژوهشگران موسیقی اقوام ایران...

 

یکی از پژوهشگران موسیقی اقوام ایران از بعضی رویکردهای بخش موسیقی نواحی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان انتقاد کرد و پیشنهادهایی را برای بهبود کار ارایه داد.

پیمان بزرگ نیا از پژوهشگران موسیقی اقوام ایران با انتقاد از برخی سیاست های بخش موسیقی نواحی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان گفت: بخش نواحی جشنواره موسیقی جوان را می توان مهمترین بخش جشنواره دانست زیرا با شناسایی جوانان و فراهم سازی فرصت مناسب می توان انتظار داشت موسیقی نواحی میهن مان کمی از خطر نابودی دور شود ولی برپایه پژوهش های میدانی بنده امروزه در بیشتر مناطق ایران جوانانی هستند که می توانند در امر موسیقی قوم خود تاریخ ساز شوند اما جای آنها در جشنواره جوان خالی است.

وی ادامه داد: دو سال پیش در دوران تصدی آقای علی ترابی در انجمن موسیقی ایران به ایشان پبشنهاد دادم که به جای مبلغ جایزه، شرایط اسکان و هزینه آمد و شد فراهم شود تا جوانان مناطق محروم شرایط شرکت داشته باشند اما متاسفانه مخالفت شد. این جوانان آرزو دارند در رویدادی چون جشنواره موسیقی جوان شرکت داشته باشند، اما نه از فراخوان آگاهی و نه امکان آمدن به تهران دارند.

بزرگ نیا این مشکل را باعث تکراری شدن افراد در بخش نواحی جشنواره ملی موسیقی جوان دانست و گفت: آنهایی که سال گذشته بودند باز هم برای شرکت در جشنواره انتخاب می شوند در حالی که جوانانی داریم که در شهرهای گوناگون کشور در حوزه موسیقی نواحی نوازندگی می کنند ولی امکان آمدن به تهران را ندارند.

این پژوهشگر موسیقی نواحی افزود: لطفا به لیست برگزیدگان چند دوره گذشته نگاه کنید. جای اصالت کجاست؟ چرا نی کلاسیک باید جای نی هفت بند چوپانی را بگیرد؟ آیا نوازندگی دف به این شیوه را جز دف بومی خانقاهی کردستان می توان گذاشت؟ به باور من در کنار این مواردی که به آن اشاره کردم باید گفت جای هنرمندان جوان و توانمند سرنا، دهل، کسر، پیپه، عود، کرنا، دهل نوازان بختیاری، جای نوازندگان توانمند بلوچستان و به طور کلی جای خوانندگان خوب جوان مناطق دوردست و محروم واقعا خالی است.

بزرگ نیا در پایان گفت: اگر دوستان شناخت دقیق و آمار درستی از این همه هنرمند داشتند بسیاری از این جوانان با من تماس نمی گرفتند و با بغض و افسوس شرایط حضور در جشنواره را نمی پرسیدند. برخی دوستان می گویند شاید اگر بخش مسابقه جوان نواحی به جشنواره نواحی بپیوندد شرایط بهتر شود اما موضوع ما انتخاب گسترده تر و امکان اسکان و کمک در رفت و آمد هنرمندان جوان به ویژه در مناطق محروم است.

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان به دبیری هومان اسعدی توسط انجمن موسیقی ایرانی از روز بیست و دو مرداد ماه سال ۹۷ در بخش موسیقی نواحی میزبان مخاطبان و گروه های شرکت کننده در فرهنگسرای نیاوران تهران بوده است. این جشنواره طی روزهای آینده در بخش های موسیقی کلاسیک و موسیقی ردیف دستگاهی ایران در تالار رودکی تهران به کار خود ادامه می دهد.

مراسم پایانی بخش موسیقی نواحی روز دوم شهریور ماه در تالار وحدت و برنامه پایانی دو بخش دیگر روز هجدهم شهریور ماه در تالار وحدت برگزار می شود.