معاون آموزش کنسرواتوار تهران گفت: کمبود یک آکادمی تخصصی در زمینه ریتم ....

 

معاون آموزش کنسرواتوار تهران گفت: کمبود یک آکادمی تخصصی در زمینه ریتم و سازهای کوبه ای همواره در سیستم آموزش موسیقی کشور احساس می شود.

راضیه معافی درباره راه اندازی آموزش ریتم و سازه‌های کوبه‌ای با روشی نوین، اظهار داشت: متاسفانه به دلیل عدم تدریس این رشته‌ها در مراکز آموزشی و آموزشگاه های موسیقی سطح کشور بسیاری از متقاضیان این رشته برای فراگیری آن مجبور به مهاجرت به سایر کشورها هستند.

وی افزود: از این رو کنسرواتوار تهران تصمیم گرفت در راستای تکمیل فعالیت های آموزشی خود و در پاسخ به تقاضای موجود در این زمینه، رشته ریتم و سازه‌های کوبه‌ای را راه اندازی کند.

معافی ادامه داد: اکنون پژوهش های لازم برای طراحی دوره آموزشی با کیفیت صورت گرفته و دانش‌پذیرانی که دست کم چهار سال سابقه نوازندگی در سازهای کوبه ای داشته باشند می توانند با گذراندن سه ترم در مدت یک سال و نیم وارد این دوره تخصصی شوند.

وی با اشاره به کاستی هایی که هنرجویان این رشته در داخل کشور با آن روبرو هستند، گفت: شناخت ریتم و گوشه های مختلف آن، تئوری‌های مرتبط با فیزیک، آکوستیک سازهای کوبه‌ای، آنالیز ریتم و مترونوم همچنین کار با نرم افزار و دستیابی به سطح استاندارد نوازندگی از جمله این مشکلات است.

این مدرس سازهای کوبه ای افزود: از این رو کاستی و محدودیت های این رشته موسیقی، در شورای فنی کنسرواتوار تهران مطرح و پس از بررسی و هم اندیشی با صاحب نظران در این زمینه قرار بر این شد تدریس رشته ریتم و سازه های کوبه ای در بالاترین سطح و کیفیت همزمان با جذب دانش پذیر در این رشته انجام شود.