آرتا فرانکلین که از مشاهیر موسیقی آمریکا و جهان بود در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

 

آرتا فرانکلین که از او به عنوان یکی از بزرگ‌ ترین خواننده های تاریخ یاد می‌شود پس از تحمل بیماری سرطان لوزالمعده چند ساله سرانجام در سن ۷۶ سالگی درگذشت.

وی سال گذشته اعلام کرده بود که از دنیای خوانندگی خداحافظی کرده بود و آخرین اجرای او مربوط به سال ۲۰۱۷ و در بنیاد خیریه ایدز سر التون جان بازمی‌گردد.

خانواده فرانکلین در پیامی به مناسبت درگذشت این خواننده اعلام کردند: این اتفاق یکی از تاریک‌ترین لحظات زندگی‌ماست و نمی‌توانیم واژه‌ای مناسب برای ابراز درد قلبمان پیدا کنیم. ما مادر سالار و صخره خانواده‌امان را از دست دادیم. عشق او به خانواده، فرزندانش، نوه‌ها و اقوامش بی‌حد و مرز بود.

آرتا فرانکلین که در مدت بیش از نیم قرن فعالیت هنری خود موفق به کسب هجده جایزه گرمی شد، از سال ۲۰۱۰ مبتلا به بیماری سرطان لوزالمعده بود اما پس از جراحی دوباره به صحنه اجرای‌های زنده بازگشت. گرچه او سال گذشته از دنیای موسیقی کناره‌ گیری کرده بود اما قرار بود دو اجرا در آوریل سال جاری میلادی داشته باشد اما به دستور پزشک این کنسرت ها به دلیل پیشرفت بیماری لغو گردید و واپسین اجرای او در بیست ‌و پنجمین سالگرد گشایش بنیاد خیریه التون جان در روز هفتم نوامبر ۲۰۱۷ رقم خورد.

بیش از هفتاد و پنج میلیون نسخه از آثار آرتا فرانکلین که به ملکه سول  شهرت داشت در طول دوران فعالیت هنری او فروخته شده که با کسب هجده جایزه مهم گرمی برای او همراه بوده است.

باربارا استرایسند، سر التون جان و سر پل مک کارتنی از جمله چهره‌های سرشناس دنیای هنر موسیقی بودند و از مرگ فرانکلین ابراز تاسف کرده‌اند.