آیین بزرگداشت استاد علیرضا سلیمانی نوازنده ...

 

آیین بزرگداشت استاد علیرضا سلیمانی نوازنده و آهنگساز پیشکسوت موسیقی مقامی شمال خراسان روز سوم شهریور در تالار رودکی تهران برگزار می گردد.

آیین گرامیداشت استاد علیرضا سلیمانی با اجرای دوتار، آواز و روایت سلیمانی و دوتار و آواز بابک راحتی  ساعت ۲۱ روز سوم شهریور در تالار رودکی برگزار می‌شود.

بابک راحتی نوازنده و آموزش دهنده تار و سه‌تار و دوتار در مورد ایده آغازین این برنامه گفت: حدود یک سال پیش به تشویق و پیشنهاد برخی دوستانِ علاقه‌مند به موسیقی شمال خراسان تصمیم به برگزاری کنسرت دوتارنوازی شمال خراسان گرفتم. سپس در جهت پُربارتر و جدی‌ترشدن این ایده، موضوع را با استاد علیرضا سلیمانی که برای داوری جشنواره ملی موسیقی جوان به تهران آمده بودند مطرح کردم و پیشنهاد دادم در یک بخشِ این کنسرت ایشان به هنرنمایی بپردازند. من از این هنرمند درخواست کردم با توجه به اینکه مهم‌ترین و کامل‌ترین فرم اجرای هنرِ بخشی‌گری، روایت داستان همراه با دوتار و آواز است و از طرفی به‌ ندرت در برنامه‌ای مستقل به این مهم پرداخته شده‌ است، ایشان خلاصه یا بخشی از یکی از داستان‌های کهن بخشی‌های شمال خراسان را روایت کنند تا هم تماشاچیان بیشترین بهره را ببرد و هم این رویداد برای آیندگان نگهداری شود. خوشبختانه استاد سلیمانی هم  با این ایده موافق بودند و برای حضور در این کنسرت اعلام آمادگی کردند.

وی افزود: از آن تاریخ تا همین روزها که در حال تدارک این اجرا هستیم پیگیر مکان مناسب برای برگزاری این برنامه بوده و با توجه به هزینه‌های سنگین و پیش بینی نا پذیری سالن‌های نسبتاً با کیفیت اجرای کنسرت، چند گزینه‌ (از جمله برخی سالن‌های خصوصی) را بررسی کرده و در پایان تلاش‌ها برای برگزاری این برنامه به‌صورت شخصی به نتیجه نرسیده و این طرح برای مدتی به‌حال تعلیق درآمد. چندی پیش که برای برگزاری داوریِ جشنوارۀ ملی موسیقی جوان در انجمن موسیقی ایران بودم طرح این برنامه را به رییس انجمن موسیقی ایران در میان گذاشتم و درخواست برگزاری این برنامه با عنوان «گرامیداشت استاد علیرضا سلیمانی» را مطرح کردم که خوشبختانه به مرحله اجرا رسید.  در این مدت نیز باخبر شدیم که نشان درجۀ یک هنری به استاد سلیمانی تقدیم شده و از آنجا که این نشان به استاد اعطاء نشده بود، با مشورتی که با جناب ثابت‌نیا داشتیم به این نتیجه رسیدیم که بسیار مناسب است برنامه اعطای نشان را نیز در روز گرامیداشت انجام دهیم.

راحتی درباره گرداوری برنامه خاطرنشان کرد: با وجود اینکه عنوان این رویداد گرامیداشت استاد سلیمانی است و این‌گونه برنامه ها، دارای تشریفات ویژه از جمله سخنرانی‌ها هستند، در طراحی محتوای برنامه، هدف پایه ای را ارائه و اجرای موسیقی شمال خراسان تعریف کرده و تلاش ما نیز بر هرچه پررنگ‌تر بودن این بخش خواهد بود. بر همین اساس یک بخش از این برنامه به‌طور کامل ویژه روایت داستان و دوتار و آواز استاد سلیمانی اختصاص دارد که در این بخش هنر نمایی یکی از قدیمی‌ترین و ناب ‌ترین سبک‌های بخشی‌گریِ منطقۀ قوچان را خواهیم دید. در بخش دیگر این برنامه چند قطعه‌ای به‌صورت دونوازی اجرا خواهد شد و قطعاتی را نیز بنده به‌عنوان هنرآموختۀ این مکتب اجرا خواهم کرد.