دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با اجرای گروه‌ها و هنرمندان شرکت‌کننده...

 

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با اجرای گروه‌ها و هنرمندان شرکت‌کننده در بخش موسیقی نواحی در فرهنگسرای نیاوران تهران آغاز گردید.

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان از روز دوشنبه بیست و دوم مرداد ماه با اجرای گروه‌ها و هنرمندان شرکت کننده در بخش موسیقی نواحی در فرهنگسرای نیاوران تهران آغاز شد. شرکت کنندگان این بخش طی روز نخست جشنواره  در سه شاخه گوناگون به نواختن تار، قانون، گارمون، کمانچه، قوپوز، دایره و نقاره پرداختند و هیات داوران متشکل از جابر اطاعتی، ایمران حیدری و شهریار صدیق، این هنرمندان جوان موسیقی آذربایجان را مورد قضاوت قرار دادند.

علی ثابت‌نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران در آغاز برنامه‌های روز نخست ضمن خیرمقدم به تماشاگران و ارائه توضیحاتی پیرامون جشنواره، از حضور نوازندگان جوان و نوجوان ابراز خرسندی و برای آن‌ها اجراهای موفقی را آرزو کرد.

قسمت آغاز نخستین روز جشنواره به سازهای تار، قانون، گارمون اختصاص داشت و نوازندگان از ساعت ۹ تا ۱۳ به نواختن ساز خود پرداختند.

نخستین شرکت کننده یانا رنجبران اصل از گروه سنی الف بود که با ساز تار روی صحنه آمد و سپس به ترتیب سینا سنجری باسمنج، آراز قاسمی، فواد مصلحت جو زهرا میرزایی و آراز وجودی اجراهای خود را ارئه کردند. سپس نوبت به گروه سنی ب رسید. در این بخش مهران بهروزی آغازگر این گروه سنی بود که به نواختن سازش، تار، پرداخت. فرزین رازقی و علی سیاح از تبریز نیز به ترتیب به اجرای خود پرداختند. این در حالی است که پس از آن المان اطهری، سئویل اقدسی و ناصر مددی در گروه سنی ج به رقابت پرداختند.

بخش نخست برنامه پس از استراحتی کوتاه با ساز قانون ادامه پیدا کرد و پانیذ ستاری از تبریز در گروه سنی الف به‌عنوان تنها شرکت کننده این ساز، برنامه‌ای را اجرا کرد. سپس نوبت به ساز گارمون رسید که در این بخش پویا دایلاری اصل و محمدرضا محمد وند از گروه سنی الف به رقابت پرداختند. ائلشن سلیمیان نیز تنها شرکت‌کننده در گروه سنی ب بود که روی صحنه هنرنمایی نمود. در ادامه گروه سنی ج با سه شرکت کننده رقابت کرند. در این گروه سینا حسن زاده، بهنام خداداد لشگری و سمیرا مرکب‌سازی هر سه از شهر تبریز حضور داشتند.

بازه زمانی ۱۴ تا ۱۶ نیز به ساز کمانچه اختصاص داشت و هشت شرکت‌کننده منتخب در دور نهایی با هم به رقابت پرداختند. نخست شرکت کننده‌ای از گروه سنی الف روی صحنه حاضر شد. پس از آن نیز  پارمیس ستاری، سماء شجری باسمنج، آرین ضمیری، رضا محمدی دوشتور هر سه از تبریز در این رده سنی کمانچه نوازی کردند. البته ساز کمانچه تنها یک شرکت‌کننده در گروه سنی ب داشت. آرمین زینال‌زاده به عنوان شرکت کننده این گروه نواخت. سپس اعضای منتخب گروه سنی ج برای قضاوت پایانی روی صحنه حاضر شدند. آیلار جهانگیری و روزبه مقدم‌نژاد هر دو از تبریز و مسعود قلی زاده از میانه برگزیدگان راه یافته به این بخش بودند.

پس از استراحتی، بازه زمانی سوم  برنامه از ساعت ۱۷ تا ۲۱ آغاز شد. این بخش به ساز های قوپوز، دایره و نقاره اختصاص داشت. ضمن اینکه گروه سنی الف آغاز کننده بخش قوپوز نوازی بود. نخست سهیل اسلامی گندم آباد از کرج ساز خود را نواخت و پس از او نیز امیرمحمد باقری از شهر قدس برنامه اش را اجرا کرد. عارف بهرامی و ابراهیم مراد نقم نیز پشت سر هم به روی صحنه آمدند و نوبت به دختران گروه سنی الف رسید. در این بخش ساناز سفر کن لیقوان، اسماء میکائیلی و دنیا یاری به اجرا پرداختند.

نوای قوپوز در فرهنگسرای نیاوران ادامه داشت که طی آن هنرمندان شرکت کننده در گروه سنی ب و ج نیز روی صحنه آمدند. در رده سنی ب امین جودت، محمدرضا حمیدی، سپهر حیدری و در گروه سنی ج عارف احمد زاده دوشتور، علی رجبی، محمد علیزاده و فرزاد نادرالوجود هنرنمایی کردند.

بخش پایانی نخستین روز دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان هم  به دایره و نقاره اختصاص داشت. برای ساز دایره از هر گروه سنی یک تن در رقابت پایانی حضور داشت. افرا اصلان حسینی در گروه سنی الف، یاشار باباپور در گروه سنی ب و مصطفی حسین نژاد در گروه سنی ج هر سه از تبریز به اجرای برنامه پرداختند.

در پایان پژواک ساز نقاره طنین‌انداز شد. در این گروه نیز تنها سه شرکت‌کننده حاضر بودند. اصغر دسینه خیاو و امیررضا طوبائی‌نژاد در گروه سنی ب و محمد آذری در گروه سنی ج به رقابت پرداختند که پایان بخش نخستین روز دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان بود.