دست اندرکاران برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر...

 

دست اندرکاران برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در نخستین نشست خبری این رویداد ملی به تشریح برنامه ها و رویکردهای خود در این دوره پرداختند.

نشست رسانه ای سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر روز دوشنبه بیست و یکم مرداد با حضور علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد و رییس سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، شاهین فرهت دبیر هنری جشنواره و شهرام صارمی دبیر اجرایی جشنواره در تالار وحدت تهران برگزار گردید.

شاهین فرهت دبیر هنری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در آغاز این نشست رسانه ای بیان کرد: امسال این افتخار را دارم که دبیری جشنواره را به عهده بگیرم و شما خوب می دانید که من با کسی تعارف ندارم.عاشق موسیقی هستم و خوشحالم که بتوانم در قالب هر رویدادی کاری را انجام دهم. با وجودی که کارم در حوزه موسیقی کلاسیک است اما حس می کنم در شاخه موسیقی ایرانی به ویژه در چند سال گذشته جوانان ما در این زمینه فعالیت های خوبی داشتند. این دکترین کار من بوده و هست و مایلم تمام تلاش خود را انجام دهم تا آهنگسازان ایرانی فضای مناسبی برای کار داشته باشند.

شهرام صارمی دبیر اجرایی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر نیز در بخش آغازین صحبت های خود توضیح داد: امیدوارم بتوانیم امسال یک جشنواره با کیفیت در حوزه موسیقی و شان هنرمندان موسیقی برگزار کنیم.

ما تلاش هستیم این دوره از جشنواره با توجه به پتانسیل از رقابت با بخش خصوصی خارج شود. به هر حال در بخش خصوصی جوایزی همچون جوایز مربوط به جشن خانه موسیقی و جشن موسیقی ما مطرح هست که واقعا دارای جایگاه مناسبی هستند به همین جهت به عنوان بخش دولتی وارد این کار نمی شویم. مدیرکل دفتر موسیقی درباره تغییرات محتوایی این دوره از جشنواره از جمله حذف جایزه باربد بیان کرد: جشنواره این دوره در چارچوب آیین نامه خواهد بود و بر مبنای سلیقه های دوره پیشین شکل نمی گیرد. ما در این دوره منتظر تصویب آیین نامه بودیم اما مطمئن باشید این دوره تکرار دوره های گذشته نخواهد بود ولی از تجربه های دوره های پیشین استفاده می کنیم.

فرهت نیز در ادامه صحبت های ترابی گفت: اصلا در جریان جایزه باربد جشنواره موسیقی فجر نبودم. البته اندیشه چنین فضایی بیشتر به مسابقات مربوط می شود. به هر حال آنچه در این دوره دارای اهمیت بوده و هست توجه به شکوفایی استعدادهای ایرانی و توجه به هنر ملی است است که امیدوارم در این دوره به آن توجه شود.

علی ترابی درباره آیین نامه جشنواره موسیقی فجر هم توضیح داد: روند تدوین آیین نامه جشنواره موسیقی فجر روند بسیار طولانی داشت و برای تدوین این آیین نامه ماه ها تلاش شد که رایزنی های محختلف در این حوزه انجام پذیرد و از همه آرا و نظرات استفاده گردد. باعث شگفتی اینجانب است که شما می گویید این آیین نامه سلیقه ای است چون تا آنجا که می دانم چنین رویکردی وجود نداشته است.

رییس سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در پاسخ به پرسشی مبنی بر معرفی نشدن شورای پیشنهاد دبیر هنری جشنواره گفت: تمایل ندارم که شورای انتخاب دبیر جشنواره موسیقی فجر را معرفی کنم. به هر ترتیب در شورای انتخاب دبیر با نامه نگاری به سه دانشگاه و سه نهاد موسیقی نمایندگانی را درخواست کردیم تا در کنار سه هنرمند موسیقی کشورمان حضور داشته و دبیر جشنواره را انتخاب کنند. در این حوزه گزینه های گوناگونی معرفی و بررسی شد و در پایان دو گزینه به معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد معرفی شد آقای فرهت به عنوان دبیرانتخاب گردید.

وی درباره مدیریت بخش بین الملل نیز عنوان کرد: فرهت پس از رایزنی های انجام شده با رامین صدیقی به عنوان مدیر بخش بین المللی به توافق رسید اما آنچه در این بخش می تواند مورد توجه قرار گیرد نخست کمبود زمان و در جایگاه دوم مساله ارز است که با چالش روبرو می باشیم اما امیدوارم بتوانیم به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

ترابی درباره بخش های گوناگون جشنواره بیان کرد: هیچ بخشی از جشنواره های گذشته حذف نشده است و اگر کیفیت ها در این زمینه تامین شود قطعا به بخش موسیقی نواحی و موسیقی بانوان توجه بیشتری خواهیم داشت. درباره آرشیو سایت اینترنتی جشنواره باید به این نکته اشاره کنم که تمامی کارهای مربوط به سایت جشنواره انجام گرفته و تصمیم بر آن است آرشیو دوره های پیشین را نیز بارگذاری کرده و آن را در سایت بگنجانیم. البته هم اکنون سایت جشنواره به روز رسانی شده است و هیچ مشکلی در این زمینه نداریم.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد در پاسخ به انتقاد خبرنگاری مبنی بر روشن نبودن راهبرد این دوره از جشنواره گفت: هنوز شش ماه به برگزاری جشنواره وقت داریم اما بنده با توجه به تجربیاتی که در دوره های گذشته جشنواره موسیقی فجر داشتم می توانم این نکته را بگویم که برنامه ریزی هایی در این حوزه خواهیم داشت.

شاهین فرهت نیز بیان کرد: من به این دوره از جشنواره آمدم که بتوانم به موضوع اجرای موسیقی خوب تاکید کنم. تکیه این دوره از جشنواره توجه صد در صد به موضوع مهمی به نام اجرای خوب موسیقی است. بنده بیش از چهل سال است که در عرصه موسیقی فعالیت می کنم و می خواهم با توجه به این تجربه کاری کنم که آثار جوانان مستعد موسیقی کشورمان در بخش های مختلف برگزار شود. در این دوران از برخی اجراها گله مند هستم. متاسفانه آثار هنرمندان ایرانی بسیار کمتر از حد تصور اجرا می شود. آثار بسیاری از این هنرمندان در حال از بین رفتن است که باید برای اجرای آنها فکری شود. آنچه مشخص است نوع دیدگاه من در حوزه موسیقی است که می خواهم در این دوره به آن برسم. وقتی پیشنهاد دبیری جشنواره را دادند به دو شرط قبول کردم نخست اینکه آثار آهنگسازان ایرانی در این دوره اجرا شود و دوم دستمزدی بابت حضورم دریافت نکنم.

شهرام صارمی درباره جزییات بخش اجرایی جشنواره توضیح داد: تالارهایی چون وحدت، رودکی، نیاوران که زیر مجموعه وزارت ارشاد هستند حتما میزبان جشنواره هستند. این در حالی است که طی چند روز آینده فراخوان جشنواره برای حضور هنرمندان منتشر می شود. البته فراخوان آماده شده است اما منتظریم که سایت جشنواره به طور کامل آماده شده و پس از آن نسبت به انتشار اقدام کنیم. در این دوره برخی از برنامه ها به صورت ثابت اجرا دارند که از آن جمله می توان به حضور ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران اشاره کرد. البته حضور مجموعه های آکادمیک در این دوره جشنواره یکی از بخش های تازه در این دوره است.

دبیر هنری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر درباره بخش پژوهشی جشنواره نیز توضیح داد: در روزهای برگزاری جشنواره نگاه ویژه ای به بخش پژوهشی خواهیم داشت. قرار است میزگردهای هنری با عناوین خاص برگزار کنیم که به زودی جزییات آن اعلام می شود. تنها چیزی که در این دوره ممکن است اعلام عمومی نشود میزان دستمزد مالی گروه ها و هنرمندان است که ممکن است مورد پذیرش هنرمندان قرار نگیرد. به هر حال بازار موسیقی در ایران بازار رقابتی است که ممکن است هنرمندان تمایلی برای اعلام میزان دستمزدشان نداشته باشند و بسیاری از آنها دوست دارند به جشنواره کمک کنند اما تمایل نداشته باشند این میزان کمک به دلیل رقابتی که هست اعلام رسمی شود. در ضمن درباره میزان صرف بودجه جشنواره گزارش کاملی را ارائه می دهیم.

شهرام صارمی درباره بخش موسیقی پاپ جشنواره هم توضیح داد: بخش موسیقی پاپ جشنواره در مرکز همایش های برج میلاد تهران برگزار می گردد. البته در این حوزه از اجرا کنندگان خواهش می کنیم در ارتقای کیفیت کمک کنند و همچون روال عادی کنسرت های غیر جشنواره ای برای برگزاری هر چه بهتر آن پوشش تبلیغاتی خوبی را انجام دهند.

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر ۲۴ تا ۳۰ بهمن ماه سال ۹۷ به دبیری هنری شاهین فرهت و دبیری اجرایی شهرام صارمی در تهران برگزار می شود.