رهبر ارکستر فیلارمونیک باکو با اشاره به برگزاری تازه ترین کنسرت این مجموعه موسیقایی ...

 

رهبر ارکستر فیلارمونیک باکو با اشاره به برگزاری تازه ترین کنسرت این مجموعه موسیقایی از برنامه خود در جمهوری آذربایجان و همکاری با نوازندگان ایرانی سخن گفت.

وحید علیپور رهبر ارکستر فیلارمونیک باکو درباره شکل‌ گیری ارکستر فیلارمونیک باکو گفت: بنده فارغ‌التحصیل موسیقی در رشته ارکستر سمفونیک و اپرا هستم و زیر نظر ایوب بولیف رهبر ارکستر سرشناس آذربایجانی دوره‌های رهبری ارکستر را گذراندم. من در زمان تحصیل بود که گروه کر دانشجویی تشکیل دادم و همزمان نیز رهبر ارکستر سمفونیک دانشگاه بودم که بر اساس این دو مجموعه کنسرت های بسیاری را برگزار کردیم.

وی با اشاره به شکل گیری ارکسترفیلارمونیک باکو گفت: با سختی‌های فراوان، خوشبختانه موفق شدم با کمک بهترین نوازندگان، ارکستری را تشکیل بدهم که اعضای آن بیشتر نوازندگان جوان و باتجربه هستند. ما با این ارکستر اجراهای بسیاری در ایران و آذربایجان داشتیم. این در حالی است که  در سال نود و پنج در آذربایجان با دعوت از یک سولیست اکراینی که نوازنده پیانو است، قطعاتی از موتزارت و همچنین قطعه‌های دیگری به روی صحنه بردیم که فیلم آن اجرا در فضای مجازی پخش شده است. با اینکه بنده از سال ۹۵ که به ایران آمدم اما ارتباط ما با اعضای ارکستر تا کنون حفظ شده و همچنان رهبر و سرپرست این ارکستر هستم. ما در این چارچوب اجراهایی را در ایران و شهر اردبیل برگزار کردیم و سه سال است که هر سال مرداد ماه با این ارکستر اجرا داریم که امسال نیز تصمیم گرفتیم در تهران کنسرتی را برگزار کنیم.

این هنرمند با اشاره به آشنایی با امین غفاری توضیح داد: اهمیتی که این کنسرت در وهله اول برای من دارد آشنایی من با امین غفاری بود. من سال گذشته ایشان را در کنسرتش دیدم و نوازندگی او من را مجذوب کرد، او تکنیک بالایی داشته و به زیبایی ساز می‌نوازد. همین امر باعث شد که من با امین تماس گرفته و از وی برای حضور در کنسرت جدید دعوت کنم.

علیپور با اشاره به رپرتوآر متنوع و اجرای تم‌های آشنا برای تماشاگران ایرانی عنوان کرد: رپرتوآر در نظر گرفته شده برای این کنسرت شامل قطعاتی بسیار رنگارنگ است. ما در این کنسرت قرار است موسیقی فیلم و قطعات کلاسیک و فوکلور آذربایجان را در کنار هم اجرا کنیم. این در حالی است که اجرای قطعات استادان آذربایجانی از دیگر برنامه های ما برای این کنسرت خواهد بود.

کنسرت امین غفاری نوازنده و سولیست ویولن با همراهی ارکستر فیلارمونیک باکو به رهبری وحید علیپور روز سه‌شنبه ۲۳ مرداد ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت برگزار خواهد شد.