ویژه برنامه شب پژوهشکده سنتور همزمان با دوازدهمین سالگرد اختراع روان کوک ...

 

جمعه نوزدهم مردادماه با حضور تعدادی از هنرمندان در تالار رودکی برج میلاد تهران برگزار گردید.

ویژه برنامه شب پژوهشکده سنتور همزمان با دوازدهمین سالگرد اختراع روان کوک جمعه نوزدهم مردادماه با حضور تعدادی از هنرمندان در تالار رودکی برج میلاد تهران برگزار و در آغاز برنامه از آلبوم خلوتگاه به آهنگسازی مسعود شناسا و خوانندگی محمد ذاکر حسین رونمایی شد.

مهدی آذرسینا آهنگساز، نوازنده و پژوهشگر موسیقی با اشاره به پخش آلبوم خلوتگاه گفت: آقای شناسا از هنرمندانی هستند که در زمینه نوازندگی سنتور فعالیت های ارزشمندی را انجام داده است. وی اشعار این آلبوم را بسیار هوشمندانه انتخاب کرده و می توانم بگویم از جمله هنرمندان پرتلاشی است که به زودی نتیجه کارهایش را خواهد دید.

داوود غلامی شیرازی مدیر پژوهشکده سنتور و مخترع روان کوک هم در این رویداد هنری گفت: حکایت ما حکایت تغییر در یک ساز ایرانی است که در حقیقت عشقی بود که به این ساز داشته و داریم. این عشق ما را کوی به کوی و برزن کشید و همراه خودش آورد. من حدود ۸ سال بود که ساز سنتور می نواختم و می اندیشیدم که تنها سنتور من است که بد صدا است و کوک در می کند اما پس از پژوهش های فراوان متوجه شدم که استادان از دیرباز با این ساز مشکل داشتند. سعی کردم در این زمینه کاری انجام دهم و با سختی ها و شیرینی هایی که همراه بود در پایان موفق شدیم تا روان کوک را ابداع کنیم.

وی ادامه داد: از بدو ساخته شدن روان کوک مشکلات بسیاری همراه ما بود که این مشکلات از زمان دانشگاه آغاز گردید و این موضوع بسیار باعث شگفتی است اما در پایان ساز کهن و شیرین سنتور ساز بهتری شد و این موضوع واقعا جای خوشحالی دارد.

غلامی شیرازی گفت: به نظر من یکی از دلایل نابودی ریشه های موسیقی ایرانی کمبود ساز و ابزاری برای آموزش موسیقی ایرانی به کودکان است. اصلا به همین جهت در اندیشه تولید سازی افتادم که بتوانیم موسیقی ایرانی را به راحتی به کودکان آموزش دهیم.

اردوان کامکار نوازنده سنتور نیز با قدردانی از اقدامات غلامی شیرازی توضیح داد: آقای غلامی شیرازی برای تولید روان کوک از من مشورت گرفت و بنده نیز وی را تشویق به انجام این کار کردم و سرانجام پس از سال ها پیگیری و پژوهش روان کوک را ابداع کردند.

پخش کلیپی از هنرمندان مطرح موسیقی ایرانی با موضوع سنتورنوازی، رونمایی از سنتور ویژه کودکان به همراه چند اجرای موسیقایی، رونمایی از تندیس دست های در حال سنتورنوازی اردوان کامکار، پشنگ کامکار، مسعود شناسا، میلاد کیایی و رضا صلاحی، اجرای تک نوازی سنتور سیاوش کامکار، رونمایی از نشان تازه پژوهشکده سنتور، نمایش بخشی از کنسرت مسعود شناسا از دیگر بخش های این برنامه بود.