پژوهشگر موسیقی که از حدود 9 سال پیش در حال گردآوری آثار موسیقایی 60 ساله ایران است،...

 

پژوهشگر موسیقی که از حدود 9 سال پیش در حال گردآوری آثار موسیقایی 60 ساله ایران است، می گوید که بیش از 58 هزار فایل الکترونیکی در دسته بندی های مختلف گردآوری کرده و در حال تکمیل کردن آن است.

خسرو تصدق افزود: از سال 1388 در حال گردآوری آثار موسیقایی ایران هستم، این مجموعه همچنین تاریخ موسیقی ایران از ایلامیان تاکنون را نیز شامل می شود.

وی با بیان اینکه در این دایره المعارف بیش از 330 ساز موسیقی معرفی شده، اظهار داشت: معرفی 12 هزار و 500 آلبوم موسیقی در 60 سال گذشته و تصاویر تمامی هنرمندان و گروه های موسیقی طی این دهه ها از جمله مطالب این مجموعه است.

وی با بیان اینکه رویدادهای 60 سال گذشته موسیقی به طور جداگانه برای هر سال نیز در این دایره المعارف آمده است، افزود: معرفی هنرمندان درگذشته طی صد سال پیش، معرفی بیش از هزار آموزشگاه موسیقی و بیوگرافی بیش از 15 هزار و 500 تن از هنرمندان عرصه موسیقی از دیگر بخش های این دایره المعارف به شمار می رود.

این پژوهشگر موسیقی ادامه داد: ثبت بیش از 700 گروه موسیقی، اطلاعات کاملی از تمامی جشنواره های 60 سال گذشته موسیقی، معرفی سبک های گسترده موسیقی ایران و جهان و تصاویر هنرمندان موسیقی دوره قاجار از دیگر بخش های این مجموعه خواهد بود.

به گفته وی، در این دایره المعارف همچنین کلیه موسیقی نواحی و دستگاهی ایران گردآوری شده است اما بیوگرافی های افراد و گروه های موسیقی و تصاویر افراد دارای کمبود است که باید گرداوری شود.

تصدق اظهار داشت: در بخش دیگر این مجموعه که همچنان در حال گرداوری و رفع کمبود است، مربوط به آشنایی با کتب موسیقی است، به طوری که بیش از 2200 جلد کتاب موسیقی را در این مجموعه دسته‌ بندی کرده‌ام.

وی درباره انگیزه خود از ایجاد دایره المعارف موسیقی توضیح داد: با نگاهی که به موسیقی داشتم و نیز علاقه‌ شخصی، انگیزه‌ای در من به وجود آمد تا دایره‌المعارفی را گردآوری کنم که بتواند پاسخگوی نیازهای این حوزه برای رسیدن به مسیر مشخص با استفاده از فناوری‌های جدید تحت وِب باشد.

این پژوهشگر همچنین افزود: البته ادعایی ندارم که این دایره المعارف کامل است چون دارای کمبودهایی است که نیازمند کمک بزرگان و آموزگاران این حوزه است به همین دلیل از تمامی هنرمندان و گروه های موسیقی تقاضا می کنم بیوگرافی خود یا گروه خود را به صورت فایل ورد با ذکر نام برای تکمیل این دایره المعارف به آدرس پست الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال کنند.