امیر شریفی (سرپرست گروه موسیقی نقش) اجرای 25 مرداد این گروه را امکانی...

 

امیر شریفی (سرپرست گروه موسیقی نقش) اجرای 25 مرداد این گروه را امکانی برای ظهور و بروز توانایی اعضای این گروه در تک‌نوازی‌هایی طراحی شده و به هم پیوسته می‌داند.

گروه نقش روز پنجشنبه 25 مرداد با عنوان مجلس تک‌نوازان گروه موسیقی نقش تسلسلی از تک‌نوازی و همنوازی‌های نظام‌مند را، بر پایه طرحی از امیر شریفی در تالار رودکی به روی صحنه می‌رود.

امیر شریفی (آهنگساز، نوازنده تار، سه‌تار و سرپرست نقش) در مورد آنچه در این کنسرت می‌شنویم، توضیح داد: امکان مهمی که گروه نقش در اختیار دارد این است که اعضایش علاوه بر توانمندی در گروه‌نوازی، تک‌تک‌شان، تک‌نوازهای چیره دستی هستند یا در جریان کار مستمر و دامنه‌دار  مبانی تک‌نوازی در موسیقی ایرانی را سال‌هاست که تمرین می‌کنند و به همین دلیل این پتانسیل در گروه نقش بوده است که می‌توانسته روزی به اجرا درآید و کنسرت 25 مرداد بستری است برای نشان دادن این جنبه و توانمندی اعضای گروه نقش که هرکدام در حوزه تک‌نوازی هنرمندانی به نام، فعال و صاحب تالیف هستند و هریک آلبوم‌هایی هم منتشر کرده‌اند یا در دست آماده سازی دارند.

شریفی در پاسخ به اینکه گروه نقش پیش از این با خوانندگانی چون مهدی امامی و مجتبی عسگری روی صحنه رفته است و چرا این بار برخلاف دوره های پیشین بدون حضور خواننده به اجرا خواهد پرداخت، ادامه داد: بالاخره پس از تقریبا  هشت سال کار بی وقفه با خوانندگانی که نام بردید که از روزی که نقش راه اندازی شده است با آن همکاری کرده‌‌اند و به یاری پروردگار همکاریمان را ادامه خواهیم داد، وقت آن رسیده بود که کاری در زمینه تک‌نوازی انجام دهیم. اما از آنجا که این پروژه به صورت گروهی طراحی شده و نوازندگان در قالب کار گروهی روی سن حاضر می‌شوند، باید زمینه های کار گروهی را در آن رعایت می‌کردیم. بنابراین برنامه پیش رو، چند تک‌نوازی صرف نیست که نوازندگان هر کدام بیایند و مثل برنامه‌هایی که در چند سال گذشته با محوریت تکنوازی دیده‌اید مانند شب ساز ایرانی که من هم از موسسانش بودم یا سلسله برنامه‌های چند شب که در حال برگزاری است، به اجرا بپردازند. این طور نیست که هر کدام از نوازندگان 15، 20 دقیقه تکنوازی مستقل خود را اجرا کنند و به لحاظ محتوایی و سبک و سیاق اجرا ارتباط زیادی با گذشته و پس از خود نداشته باشند.

کنسرت 25 مرداد بستری است برای نشان دادن توانمندی اعضای گروه نقش در تک‌نوازی که هرکدام در این حوزه هنرمندانی قابل، فعال و صاحب پیشینه هستند

او در مورد ارتباط محتوای هر تک‌نوازی با اجرای پیش از آن و پس از آن تصریح کرد: نوازندگان طبق طراحی انجام شده و خط سیر بسیار دقیق و مهندسی شده بخش مربوط به خود را با تکیه بر توانمندیهای شخصی خود آماده کرده‌اند. در مراحل پس از آن هریک از این تک‌نوازی های آماده شده برحسب سیاست‌هایی کلی طرح در قالب یک کار گروهی و کارگاهی چندین ماه است که صیقل می‌خورد و با تکیه بر خرد و روحیه کار جمعی به بهترین شکل خود نزدیک می‌شود. یعنی ایده‌ها طرح شده، خط سیر و مسیر مشخص شده و حاصل تلاش نوازندگان پس از هر هفته، در گروه اصلاح شده و صیقل خورده است. از طرفی اتصال این تک‌نوازی‌های هدفمند و طراحی شده با بخش‌هایی آهنگسازی شده که به صورت گروهی نواخته می‌شود، برقرار خواهد شد. برای این منظور بخش های ارتباطی را که هر تک‌نوازی را به تک‌نوازی پس از آن متصل می‌کند، با دقت ساخته‌ام. با این روش بخش‌های مجزا و مستقلی که هر کدام از ‌نوازندگان وظیفه اجرایش را برعهده دارند به یکدیگر متصل می‌شوند و بنابراین در روند کلی اثر شاهد استفاده توامان از تک‌نوازی و هم‌نوازی هستیم. به همین دلیل این بخش‌های مستقل به نوعی با یکدیگر گره می‌خورند و کل اجرا پیکره ای تک خواهد داشت. یک قطعه هم در بخش پایانی کنسرت اجرا می‌شود که آهنگسازی شده و بر مبنای روشی که من در این چهار، پنج سال گذشته در آهنگسازی‌ها و کارهایم استفاده کرده‌ام ساخته شده است. نمودش را در چند کنسرت پیشین با آقایان مهدی امامی و مجتبی عسگری دیده‌اید. این قطعه در فرم نقش برآمده از رسالات قدیم موسیقی ایران ساخته شده است و به طور گروهی اجرا و پایان‌بخش کنسرت خواهد بود.

برنامه پیش رو، چند تک‌نوازی صرف نیست که نوازندگان هر کدام بیایند و مثل برنامه‌هایی که در چند سال گذشته با محوریت تکنوازی دیده‌اید، به اجرا بپردازند.

شریفی در مورد عنوان شش نثر و یک نظم گفت: نوازندگانی که تک‌نوازی می‌کنند به اصطلاح رایج موسیقی‌در اکثر اوقات با استفاده از متر آزاد جملات را اجرا می‌کنند. موسیقی متر آزاد موسیقی است که بدون الزامات و تقیدات وزنی مطلق است، همانند گفتگو های ما در زبان محاوره، چیزی مثل نثر، آن گونه که ما واژگان را در نثر بدون در نظر گفتن الزامات زمانی کنار هم قرار می‌دهیم. ولی وقتی صحبت از موسیقی منظوم می‌کنیم، منظور ما نقطه‌‌ای است که الزامات و تقیدات زمانی وزنی بسیار نهاده شده و محکمی دارد که در اصطلاح رایج آن را موسیقی متر ثابت می‌نامیم. نمود موسیقی منظوم در این کنسرت همان قطعه پایانی است، موسیقی‌ای که به اصطلاح دارای میزان‌بندی است و در مقابل موسیقی متر آزاد که به لحاظ زمانی و وزنی دارای میزان‌بندی نیست قرار می‌گیرد. ما شش تک‌نوازیم که کنار یکدیگر نشسته‌ایم و شش تک‌نوازی که بیشتر لحظات آن در متر آزاد روایت می شود را اجرا خواهیم نمود و در پایان یک قطعه‌ اجرای پیش رو به متر پایبند است. بنابراین شش نثر و یک نظم در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

سرپرست گروه نقش در مورد آلبوم‌های در دست انتشار این گروه نیز توضیح داد: دو آلبوم جدید از گروه نقش با دوستانی که در کنسرت پیش رو حضور دارند و در این سال‌ها با تمام وجودشان برای نقش کار کرده‌اند در دست انتشار است که یکی از آن‌ها مراحل پایانی میکس را طی می‌کند، این اثر کاری است به نام در گیسوی او پیچید که مجتبی عسگری دو سال پیش زحمت کشید و با تمام وجودش آن را در کنسرتی با همین نام با ما خواند. این کار به واسطه اینکه چندین قطعه دارد در قالب دو سی‌دی منتشر می‌شود و امیدوارم بتوانیم تا پایان سال آن را روانه بازار کنیم.

وی در پایان گفت: در حال آماده‌سازی اثر دیگری با گروه نقش برای پخش هستیم به نام شرح این هجران که در کنسرت سال گذشته گروه نقش  مهدی امامی با توانایی مثال زدنی‌اش آن را خواند. این اثر را بسیار دوست دارم. روندی داستانی از ابیاتی پراکنده در سراسر مثنوی ساخته بودم و خط سیری درست کرده بودم که حاصلش شد شرح این هجران. این آلبوم هم ضبط قطعاتش انجام شده و ضبط آوازهایش آرام آرام در حال شروع شدن است. جدا از این آلبوم دیگری هم در دست انتشار دارم به نام سرو بالای سهی که ساز و آوازی است با محمد اسماعیل قنبری، خواننده کار بلد و کاردان در شیوه‌های آوازخوانی قدیمی‌ تر که تا پایان تابستان رونمایی می‌شود.