آیین نکوداشت وارطان ساهاکیان (موسیقی‌دان و آهنگساز ایرانی پیشکسوت ارمنی‌تبار)...

 

آیین نکوداشت وارطان ساهاکیان (موسیقی‌دان و آهنگساز ایرانی پیشکسوت ارمنی‌تبار) که با عباراتی چون شهروند دنیای موسیقی و استادی که همه چیز دارد، جز نظیر توصیفش می‌کنند، در تالار وحدت برگزار شد.

آیین نکوداشت وارطان ساهاکیان (موسیقی‌دان و آهنگساز ایرانی پیشکسوت ارمنی‌تبار) شامگاه سه‌شنبه نهم مرداد توسط موسسه فرهنگی هنری رادنواندیش و با مشارکت بنیاد رودکی در تالار وحدت برگزار شد.

ازجمله حاضران در این مراسم که برای نکوداشت ساهاکیان گرد هم آمده بودند می‌توان به فضل‌الله توکل، تقی ضرابی، لوریس چکناواریان، میلاد کیایی، پری ملکی، محمد اسماعیلی، اسماعیل تهرانی، سعید ثابت، رضا خرم، رضا شایسته، شهرام صارمی، اسماعیل آذر، سالار عقیلی و همسرش حریر شریعت‌زاده، احترام برومند، علی جعفری‌پویان، مجید واصفی، کارن کیهانی، رضا مهدوی و... اشاره کرد.

این نکوداشت با پخش نماهنگی از زندگی و فعالیت‌های ساهاکیان آغاز شد و با اجرای گروه کُرِ اردیبهشت به رهبری حمید عسگری ادامه پیدا کرد. سپس آهنگ بنی آدم اعضای یک پیکرند اثر ساهاکیان پخش شد و پس از آن فراز میرطباطبایی نوازنده پیانو، متولد سال 1378 برنامه را با تک‌نوازی پیانو ادامه داد. سپس به پخش آهنگ محلی دِی بلال که توسط ساهاکیان برای ارکستر تنظیم شده بود اختصاص پیدا کرد و سپاس صدرنوری نوازنده پیانو، متولد 1379 به تک‌نوازی با این ساز پرداخت. در ادامه ویدئویی پخش شد که در آن ساهاکیان از زبان چهار هنرمند؛ تقی ضرابی، میلاد کیایی، کارن کیهانی و حمید عسگری توصیف گردید. در این ویدئو حمید عسگری، ساهاکیان را شهروند دنیای موسیقی نامید و میلاد کیایی گفت: استاد ساهاکیان همه چیز دارد و تنها یک چیز ندارد؛ او نظیر ندارد.

سپس ناصر ایزدی، بردیا صدرنوری، رضا شایسته، لوریس چکناواریان و مریم شریف‌زاده روی سن رفتند تا مراسم بزرگداشت ساهاکیان را انجام دهند. ساهاکیان در صحبت‌های کوتاهی ضمن سپاس از موسسه رادنواندیش گفت: از بردیا صدرنوری مدیرمسئول این موسسه که همیشه قدم‌های خیر برمی‌دارد سپاسگزاری نمود؛ چه در مورد برگزاری نکوداشت‌ها و چه انتشار سی‌دی‌ها و کتاب‌هایی که کسی منتشرشان نمی‌کند. 

او ادامه داد: هر کدام از اساتیدی که در این جا حضور دارند و نامشان ذکر شد وزنه‌های موسیقی میهن ما هستند و به آن‌ها افتخار می‌کنیم. به حضور کسانی افتخار می‌کنم که زمانی دانشجوی من بودند و اکنون همکارم هستند و اگرچه من به آن‌ها درس دادم ولی آن‌ها به من عشق دادند. آن‌ها در مناسبت‌های مختلف آن قدر به من عشق دادند که برای یک عمر بس است.

ساهاکیان ادامه داد: امروز افتخار می‌کنم که معلمم. شاید در جوانی تدریس را صرفا به عنوان کاری می‌دیدم که قرار است از آن گذران زندگی کنم و در کنارش به کارهای خودم برسم ولی امروز افتخار می‌کنم که آموزگارم.

او از شورای خلیفه‌گری ارامنه، باشگاه آرارات و موسسه ترجمه و پژوهش هور و ارامنه حاضر در سالن نیز سپاسگزاری نمود. بخش پایانی به اجرای گروه کُرِ اردیبهشت اختصاص و به این شکل این بزرگداشت پایان یافت.