دفتر دوم ردیف آوازی به روایت استاد محمود کریمی به همراه یک سی‌دی شامل دستگاه همایون، نوا و آواز بیات اصفهان با آوانویسی و اجرای نی سیامک جهانگیری منتشر شد.

 

به گزارش روابط عمومی پروژه، دفتر دوم ردیف آوازی به روایت استاد محمود کریمی به همراه یک سی‌دی شامل دستگاه همایون، نوا و آواز بیات اصفهان با آوانویسی و اجرای نی سیامک جهانگیری توسط موسسه‌ فرهنگی هنری ماهور منتشر شد.

سیامک جهانگیری آهنگساز، نوازنده نی و مدرس دانشگاه در مورد این اثر گفت: مجموعه‌ حاضر به عنوان کتاب دوم شامل دستگاه همایون، نوا و آواز بیات اصفهان است. پیش از این در جلد اول، دستگاه شور و متعلقات آن در ۲ سی‌دی به چاپ رسیده بود و بقیه‌ دستگاه‌ها نیز در مجلد بعدی به چاپ خواهد رسید.

وی افزود: نی یکی از نزدیک‌ترین سازها به حنجره‌ انسان است و شاید از این بابت اجرای آواز یا ردیف آوازی برای این ساز مناسب‌تر باشد به همین دلیل این مجموعه برای ساز نی آوانویسی و اجرا شده است.

جهانگیری در مورد آوانویسی و اجرای این ردیف بیان کرد: آنچه در آوانویسی‌ها برای این ساز مدنظر بوده، اجرای چپ‌کوکِ دستگاه همایون، نوا و آواز بیات اصفهان است، زیرا در اجرای چپ‌کوک با این ساز، توالی حرکت نغمگی از گستره‌ صوتی بم به زیر و نسبت به اجرای راست‌کوک‌ها در این ساز بهتر قابل اجراست.

سیامک جهانگیری، نوازنده‌ نی، آهنگساز و استاد دانشگاه، نزد عبدالنقی افشارنیا فراگیری این ساز را آغاز کرد و پس از ورود به دانشکده‌ هنرهای زیبا دانشگاه تهران نوازندگی نی را نزد محمدعلی کیانی‌نژاد دنبال کرد.

این هنرمند در زمینه تالیف کتاب و سی‌دی برای آموزش ساز نی فعالیت‌های زیادی کرده است. آلبوم‌هایی چون می‌رسد باران، ترنمی برای صبح، ۲۴ چهارمضراب از ابوالحسن صبا، بدرقه‌ ماه، در رگ تاک و اجرای ردیف استاد عبدالله دوامی بخشی از فعالیت‌های سیامک جهانگیری در زمینه‌ موسیقی هستند.