مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این وزارتخانه از گروه های موسیقی که در راستای فعالیت های اصیل در این رشته قدم بر می دارند، حمایت می کند.

 

 

علی ترابی جمعه شب در آیین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان دومین جشنواره منطقه ای موسیقی کویرنشینان در یزد، برگزاری چنین جشنواره هایی را تحسین برانگیز خواند و تداوم آن را خواستار شد.

وی اظهار امیدواری کرد که جشنواره موسیقی کویرنشینان در سال های آینده نیز باشکوه تر از گذشته برگزار شود.

در این جشنواره که به مدت سه روز در یزد ادامه داشت، 12 گروه سنتی و هشت گروه پاپ در بخش استانی و پنج گروه در بخش منطقه ای رقابت کردند.

2  روز نخست جشنواره به صورت استانی و روز پایانی آن به صورت منطقه ای و با حضور گروه های موسیقی از اصفهان، کرمان، کرمان جنوب، خراسان جنوبی و یزد برگزار شد.

شاخه ‌های مختلف جشنواره شامل گروه‌ نوازی موسیقی کلاسیک ایرانی، آهنگسازی موسیقی ایرانی، آهنگ‌سازی ارکسترال و پژوهش بود.

فردین خلعتبری از اساتید برجسته موسیقی رییس هیات داوران جشنواره و رضا تاجبخش و اردشیر کامکار دیگر اعضای هیات داوران بودند.

نخستین جشنواره یادشده اواخر فروردین 1395 با حضور 28 گروه به مدت سه روز در شهر یزد برگزار شد.

 

یزد، سرشار از استعدادهای هنری

همچنین معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد با بیان اینکه این استان سرشار از استعدادهای هنری است، گفت: برگزاری جشنواره های هنری به رشد و پویایی هنر در استان کمک می کند.

محمد علی طالبی با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری جشنواره، اظهار امیدواری کرد که نمونه چنین رویدادهای هنری با کیفیت و در سطح ملی در استان برگزار شودوی ادامه داد: هنرمندان یزدی با همه محدودیت ها و مشکلاتی که دارند، در عرصه هنر استان فعالیت می کنند که جای قدردانی دارد.

 

آواها و نواها برآمده از جان کویرنشینان است

همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان اینکه کویر بخش حذف ناشدنی هویت مردم این دیار را تشکیل می دهد، اظهار کرد: فرهنگ، هنر، آواها و نواهای موسیقی به عنوان یکی از ابعاد هویت کویرنشینان، در زندگی آنان ساری و جاری است.

مجید جوادیان زاده افزود: آواها و نواها برآمده از جان کویرنشینان است که ریشه در اقلیم و شرایط هستی شناسی آنان دارد، طوری که می توان بخشی از آنها را در آیین های دینی مشاهده کردوی اظهار امیدواری کرد که چنین جشنواره هایی بتواند یک جریان اصیل و هویت مند موسیقی را به جامعه مخاطب خود معرفی کند.

وی، هدف از برگزاری جشنواره یادشده را پاسداشت قرن ‌ها تلاش مردمان صبور خطه کویر در حفظ حیات و یادآوری همراهی و همدلی هنرمندان پرتلاش موسیقی با فرازهای درخشان معاصر ایران عنوان کرد.  در این آیین از برگزیدگان بخش های مختلف دومین جشنواره موسیقی کویرنشینان تجلیل به عمل آمد.

 

 تقدیر از پیشکسوتان موسیقی یزد:

در مراسم اختتامیه جشنواره از سید ابوالفضل دهقان، محمدرضا جعفری، علی محمد مهنام، علی محمد دهقان چناری، سید عباس جانفدا و محمد حسین روحبخش به عنوان پیشکسوت موسیقی یزد تجلیل شد.

همچنین جوایز ویژه بخش پاپ و تلفیقی به سهیل میرجلیلی نوازنده ویلن گروه صبا به عنوان نوازنده جوان و مستعد، عزت ابراهیمی به عنوان همخوان در گروه نسیم صبا و بخاطر تشویق بانوان هنرمند از سوی هیات داوران تجلیل ویژه شد.

همچنین مجتبی هدایتی به دلیل تاثیر مثبت در شکل گیری گروه های موسیقی پاپ و نوازندگی جایزه ویژه هیات داوران تعلق گرفت.

گروه موسیقی دومینو به سرپرستی مجتبی هدایتی و گروه موسیقی آرتان بند به سرپرستی حامد صالحی به عنوان گروه های برتر در بخش استانی (پاپ و تلفیقی) معرفی شدند.

 

جوایز ویژه بخش موسیقی ایرانی در بخش استانی:

1-       جایزه ویژه و لوح تقدیر هیات داوران به مجتبی حبیبی به خاطر نوازندگی، آهنگسازی و سرپرستی گروه مسیحا.

2-       جایزه ویژه و لوح تقدیر هیات داوران به علی امیدی به خاطر نوازندگی تار، آهنگسازی و سرپرستی گروه راز.

3-       اعضای گروه موسیقی ترمه به دلیل حمایت و تشویق بانوان هنرمند موسیقی لوح تقدیر از طرف هیات داوران.

4-       سحرعطارها به جهت ترغیب و تشویق بانوان هنرمند لوح تقدیر هیات داوران.

همچنین گروه راز به سرپرستی علی امیدی، گروه مسیحا به سرپرستی مجتبی حبیبی و گروه زخمه به سرپرستی علی امیدی به عنوان گروه های برتر در بخش استانی (موسیقی ایرانی) انتخاب شدند.

جایزه ویژه هیات داوران و لوح تقدیر در بخش منطقه ای موسیقی ایرانی به سعید روحانی نوازنده نی از استان اصفهان اهدا شد.

گروه راز به سرپرستی علی امیدی از استان یزد و گروه  نغمه ریز به سرپرستی محمد فلکی از استان خراسان جنوبی به عنوان گروه های برتر در بخش منطقه ای انتخاب شدند.

استان یزد با یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت همه ساله میزبان برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری بین المللی، منطقه ای و استانی است.