دایره‌المعارف فرهنگ‌نامه آواز ایرانی با نام نهفت توسط یک استاد موسیقی ارسبارانی آماده چاپ شد.

میر عبدالله وطن‌دوست، از اساتید موسیقی سنتی و ایرانی اعلام کرد: دایره‌المعارف فرهنگ‌نامه آواز ایرانی نخستین دایره‌المعارف جامع و فاخر در حوزه موسیقی و آواز ایرانی است که به جهت محتوای بدیع و اختصاصی در نوع خود بی‌نظیر است.

وی گفت: این کتاب در ۱۵۰۰ صفحه در قالب ۱۳ فصل شامل ۷ دستگاه، ۵ آواز و کرد بیات به زیور طبع آراسته شده است.

این استاد موسیقی ایرانی گفت: دایره‌المعارف تنها مرجعی مستند و مطمئن برای بهره‌مندی هنرمندان بوده که برای غنای آن از ۲۵۰ کتاب و مطالب و نظرات بیش از ۴۰ استاد در سطح ملی و بین‌المللی استفاده شده است.

وطن‌دوست افزود: در قسمتی دیگر این کتاب بیش از۲۰۰ تصویر اختصاصی ناب از هنرمندان موسیقی ایران برای نخستین بار منتشر می‌شود و در قسمت پیوست نیز مکاتب آوازی ایران شامل اصفهان، تهران، تبریز و مکتب تعزیه از زمان قاجار تا الان توسط اساتید تشریح شده است.

وی یادآور شد: این اثر علاوه بر مجموعه ۱۵۰۰ صفحه ای، سه دی وی دی شامل بیش از ۱۳ هزار شعر منتخب با اسامی گوشه، دستگاه، مایه‌ها و ۶۲۳۴ فایل صوتی از خوانندگان آواز ایرانی در دسترس قرار می‌دهد.

وطن‌دوست به برخی مزایای این دایره المعارف نیز اشاره کرد و افزود: در این کتاب می‌توان در کمترین زمان ممکن اشعار، دستگاه‌ها، گوشه، تصنیف دسترسی پیدا کرد و از دیگر محاسن آن اینکه، اکثر خوانندگان آواز را در کنار هم آورده و تشخیص آثار آنها را آسان‌تر کرده است و می توان آثار موسیقی دو قرن گذشته را با هم مقایسه کرد و به تجزیه و آنالیز آن‌ها پرداخت.

سیدعبدالله وطن‌دوست متولد ۱۳۴۷ از اهر دارای نشان درجه دو موسیقی از وزارت فرهنگ و ارشاد است. اولین کتابش درخصوص موسیقی با نام نهفت (خودآموز ردیف آوازی) در ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۰در ۵۲۰ صفحه در قطع کتاب وزیری منتشر شد و کتاب جدید و جامع تر وی نیز با نام دایره‌المعارف ردیف آوازی ایران مجموعه کامل و بدیع در حوزه موسیقی است که برای اولین بار منتشر می‌شود.