با اتمام مهلت ارسال آثار به دبیرخانه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، روند بررسی و ارزیابی آثار توسط هیئت‌های انتخاب، با حضور بیش از 70 نفر از استادان موسیقی کشور، از امروز - سه شنبه - آغاز شد.

بنا به اعلام دبیرخانه دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، در این دوره از جشنواره بیش از 1600 اثر در بخش‌های مختلف موسیقی دستگاهی، موسیقی کلاسیک و موسیقی نواحی به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

بر پایه این اعلام اسامی راه‌یافتگان به مرحله نهایی این جشنواره، همراه با اطلاعات تکمیلی، اواخر تیرماه از طریق سایت انجمن موسیقی ایران به نشانی اینترنتی nay.ir و سایت جشنواره به نشانی   www.javanmusicfestival.com اعلام خواهد شد.

مرحله نهایی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان از 21 مرداد تا 18 شهریور سال جاری در تهران برگزار خواهد شدبر پایه این گزارش دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در سه بخش اصلی موسیقی دستگاهی ایران، موسیقی نواحی ایران و موسیقی کلاسیک برگزار می شود.

در بخش موسیقی دستگاهی ایران خوانندگان و نوازندگان سازهای تار، تنبک، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش موسیقی کلاسیک نوازندگان سازهای ابوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، گیتار کلاسیک، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش موسیقی نواحی ایران خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای به رقابت می پردازند.

این جشنواره در قالب سه گروه سنی الف (۱۵ تا ۱۸ سال، متولدین سال‌های ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲)، گروه سنی ب (۱۹ تا ۲۳ سال، متولدین سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۸) و گروه سنی ج (۲۴ تا ۲۹ سال، متولدین سال‌های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳) برگزار می‌شود.

همچنین، در حوزۀ موسیقی دستگاهی، علاوه بر بخش حفظ کل ردیف موسیقی ایرانی، بخش جدیدی با عنوان بخش ویژۀ موسیقی دستگاهی با موضوع آهنگسازی‌ ـ نوازندگی در نظر گرفته شده است. در این بخش نوازندگان سازهای موسیقی کلاسیک ایرانی (تار، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی)، با سقف سنی ۲۹ سال، مجاز به شرکت بودند.