استاد پهلوان رسول بخش زنگشاهی هنرمند پیشکسوت موسیقی بلوچستان به دلیل سکته مغزی در بخش مغز و اعصاب بیمارستان زاهدان بستری شد.

 

رسول زنگشاهی

 

ندیم زنگشاهی فرزند این هنرمند بیان داشت: پدرم به مدت چهار روز است که سکته کرده، یک طرف بدنش از کار افتاده و در بخش مغز و اعصاب بیمارستانی در زاهدان بستری است. او ادامه داد: یک پای پدرم که به دلیل دیابت قطع شده بود. پای دیگرش هم مدتی است که ورم کرده است.

پسر این هنرمند همچنین گفت حدود پنج ماه است که مستمری پدرم که مبلغ آن ۱۲۰ هزار تومان است، پرداخت نشده است.

استاد زنگشاهی از نوازندگان چیره دست، ساز قیچک را از ۱۴ سالگی در دست گرفته و نواختن این ساز را از پدرش یاد گرفته است و حدود ۶۱ سال است که می نوازد. نواختن ساز در خانواده او به هشت نسل می‌رسد. این هنرمند ۲۲ فرزند و سه همسر دارد که ندیم و سهیل تنها فرزندانش هستند که نواختن را از پدرشان یاد گرفته‌اند.

رسول بخش زنگشاهی پیش از این گفته بود: در فرانسه، سوئد، بلژیک، آلمان، سوئیس و ایتالیا اجراهایی داشتم و دانشگاه پاریس نیز مدرک دکتری افتخاری به من داده است. در سال ۱۹۹۸ میلادی حتی پیشنهاد کردند که همراه اعضای خانواده‌ام به فرانسه مهاجرت کنم، اما چون هیچ کجا، ایران نمی‌شود و از طرفی چون فرهنگ ما با کشورهای دیگر متفاوت است، نپذیرفتم. البته زمانی که فرانسوی‌ها این پیشنهاد را به من دادند، هنر در کشور ما ارزش داشت. از این هنرمند پیشکسوت در سی‌ودومین جشنواره موسیقی فجر نیز تجلیل شد.