یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که طی سال‌های گذشته برای ارکستر سمفونیک تهران روی داد، برگزاری دو اجرای مشترک با ارکستر فستیوال راونا به رهبری ریکاردو موتی از برجسته‌ترین رهبرهای ارکستر موسیقی در جهان بود که هم در تالار وحدت و هم در ایتالیا اجرا شد.

 

 

این بار ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی قرار است اجرای باشکوه دیگری را در شهرهای روسیه رقم بزند.

 

صفی‌پور: جام جهانی فرصتی برای نشان دادن هنر ایرانی است

علی اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد رودکی درباره این رویداد گفت: قصد داریم همراه تیم ملی فوتبال کشورمان، سه شب فرهنگی در روسیه برای اجرای ارکسترها داشته باشیم. جام جهانی فرصتی برای نشان دادن هنر ایرانی است. تفاهم نامه‌ای با فدراسیون فوتبال برای ساخت سرود تیم ملی بسته شد و ساخت این سرود بر عهده ارکسترهای بنیاد رودکی قرار گرفت. از این رو دو قطعه بی کلام با ارکستر سمفونیک و دو قطعه با کلام با اجرای سالار عقیلی آماده و در مراسمی باشکوه با حضور ورزشکاران و هنرمندان رونمایی گردید.

او ادامه داد: برای اینکه این کار نه فقط در ایران، که خارج از ایران نیز همه‌گیر شود هماهنگی‌های لازم انجام شده و بنده در کنار هیئت همراه وزیر اقتصاد چندی پیش به روسیه رفتم و تفاهم نامه ای با گروه کنسرواتوار مسکو امضا کردیم که طبق آن در سه شب هنری در شهرهایی که تیم ملی حضور خواهد داشت این سرودها را اجرا خواهیم کرد.

صفی‌پور تاکید کرد: یک شب در تاریخ 24 خردادماه و پیش از اولین بازی تیم ملی در بزرگ‌ترین سالن شهر سن‌پترزبورگ این کار را انجام خواهیم داد و اجرای بعدی 27 خرداد در سالن اصلی کنسرواتوار مسکو خواهد بود و 29 خرداد نیز در کازان این سرودها اجرا خواهند شد که کارهای تبلیغاتی آن نیز در حال انجام است. ما دوست داشتیم در شهر سومی هم که تیم ملی بازی دارد کنسرتی را اجرا کنیم، اما شرایط آن فراهم نشد. ضمن این که افرادی که قرار است به این کنسرت‌ها بروند باید بلیت خریداری کنند.

بعد از اجرا در جام جهانی در روسیه، ارکستر سمفونیک تهران با اجرای آثاری از سرگئی راخمانینوف و آنتون دورژاک در تالار وحدت روی صحنه می‌رود. این اجرا، وکالیز و کنسرت پیانو شماره 2 اثر سرگئی راخمانینوف و سمفونی شماره 9 اثر آنتون دورژاک به اجرا درخواهد آمد. میترا کوته به عنوان سولیست در کنسرت پیانوی شماره‌ 2 راخمانینوف حضور دارد.

با توجه به نظمی که در ارکستر سمفونیک تهران به وجود آمده، انتظار می‌رود این ارکستر همچنان به رهبری شهرداد روحانی به کار خودش ادامه بدهد.