کنسرت کیتارو آهنگساز و نوازنده ژاپنی که پیشتر قرار بود 16، 17 و 18 اردیبهشت در تالار وزارت کشور برگزار شود، با یک هفته تاخیر 22، 23 و 27 اردیبهشت در همان سالن روی صحنه خواهد رفت.

 Live in concert Tehran

به گزارش روابط عمومی کنسرت کیتارو، گروه برگزار کننده این برنامه اعلام کرد که ویزای گروه کیتارو که قرار بود شامگاه چهارشنبه 12 اردیبهشت وارد تهران شوند، عصر روز سه شنبه 11 اردیبهشت صادر شده و همین موضوع باعث شد مسئولان برگزار کننده این کنسرت در ایران در اطلاعیه‌ای به بیان برخی اتفاقات و حواشی این موضوع بپردازند و تاریخ و شرایط جدید برگزاری این برنامه را اعلام کنند.

این در حالیست که به دلیل محدودیت پروازهای خارجی که از آمریکا به حومه ایران انجام می شود، ماجرای تهیه بلیت اعضای این گروه در ایران با مشکلاتی رو به رو شده است. 

مجریان این برنامه اعلام داشتند: «برگزاری کنسرت هنرمندان بزرگ و سرشناس موسیقی جهان در ایران با چالش‌های مختلفی همراه است و گاهی روند اداری برخی موارد مربوط به برگزاری این قبیل برنامه‌های فاخر با مشکلاتی رو به رو می‌شود. 

در هفته‌های گذشته، تلاش‌های شبانه‌ روزی مجموعه برنامه گذار این کنسرت برای اخذ روادید برای اعضای آمریکایی گروه نوازنده‌ها، مدیر و اعضای گروه فنی کیتارو با مشکلاتی ناخواسته و پیش‌بینی نشده روبرو شد و تاخیر در اخذ ویزا از سوی دستگاه‌های نظارتی باعث شد گروه برگزار کننده برنامه با توجه به شرایط زمانی و محدویت‌های فراوان برای اخذ بلیت رفت و برگشت، به ناچار تصمیم به برگزاری این برنامه با یک هفته تاخیر بگیرد.

به اطلاع می‌رسانیم که بلیت‌های رزرو شده برای هر روز این کنسرت در تاریخ قبلی (16، 17 و 18 اردیبهشت)، عینا و با همان شماره ردیف، شماره صندلی و بارکد به ترتیب به روزهای 22، 23 و 27 اردیبهشت (همان ساعت و همان سالن) منتقل شده است.

گروه برگزارکننده کنسرت کیتارو در ایران از مسئولان و کارکنان وزارت امور خارجه و معاونت روادید و گذرنامه، سحنگوی وزارت امور خارجه و وزیر ارشاد و معاونت هنری تشکر ویژه کرده است که در روزهای گذشته با مساعدت و رسیدگی خارج از نوبت، پیگیر برگزاری این برنامه شدند تا این کنسرت در تهران روی صحنه برود.

مجرییان این کنسرت در این اطلاعیه یادآور شدند: در این بین تلاش‌های ستودنی علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پیگیری شبانه روزی وی حتی در روزهای تعطیل و جلساتی که گاهی تا پاسی از شب نیز ادامه داشت، نشانگر میزان دغدغه‌ این مدیر کارآمد دفتر موسیقی است که قطعا تنها دلیل برگزاری این برنامه و جلوگیری از لغو آن که هزینه اعتباری فراوانی را در مجامع بین المللی در پی داشت، شخص مدیر کل دفتر موسیقی بود که از وی سپاسگزاریم.

روابط عمومی این برنامه، همچنین با عذرخواهی از تمامی هنردوستان و علاقه مندان به کیتارو که برای حضور در این برنامه بلیت تهیه کرده بودند و به دلیل تغییر تاریخ برگزاری قادر به حضور در این کنسرت نیستند، اعلام کرد که از طریق سایت تیوال همه مبلغ پرداختی آنها عینا بازگردانده خواهد شد.

کیتارو آهنگساز و نوازنده ژاپنی در ۴ فوریه ۱۹۵۳ در شهر تویوهاشی در کشور ژاپن به دنیا آمد. به گفته خودش او که هرگز آموزگار نداشته، آموخته‌است که تنها به گوش‌ها و احساسات خود اعتماد کند. باورش دشوار است، ولی یکی از بزرگ‌ترین آهنگ سازان جهان سواد موسیقی به مفهوم کلاسیکش را ندارد. 

کیتارو می‌گوید: «من هرگز تحصیل نکرده‌ام. من نمی‌توانم نتهای موسیقی را بخوانم یا بنویسم. اما انگشتانم حرکت می‌کنند و من متعجب می‌شوم که این موسیقی از کجاست، من آهنگ‌هایم را می‌نویسم ولی در واقع آنها متعلق به من نیستند.»

او در سال ۱۹۷۷ دو آلبوم نخستش داستان ماه کامل و بهشت را منتشر کرد، پس از موفقیت آلبوم‌ها و اجرای چند کنسرت، شبکه تلویزیونی «ان‌اچ‌کی» برای ساخت موسیقی سریال مستند جاده ابریشم به سراغ او آمد و نمایش این مستند و انتشار آلبوم آن، موجی از شهرت و محبوبیت بین‌المللی را به همراه داشت که در نهایت منجر به بردن جایزه گرمی و جایزه گلدن گلوب و ساخت موسیقی فیلم بهشت و زمین برای الیور استون کارگردان آمریکایی شد. 

وی تاکنون ۳۰ آلبوم منتشر کرده که بسیاری از آن‌ها جزء پرفروش ترین‌ها بوده‌اند از جمله آلبوم روشنی یک روح که تاکنون تنها در آمریکا حدود ۲ میلیون نسخه به فروش رفته ‌است. کیتارو که اکنون ساکن آمریکاست، اکثر آثارش را در استودیو شخصی‌اش در یکی از کوهپایه‌های ژاپن ساخته، نواخته و ضبط کرده‌ است. 

این آهنگساز ژاپنی قبلا هم سفری به ایران داشته و طی روزهای ۲۳ تا ۲۶ مهر ۱۳۹۳ در تالار وزارت کشور با همراهی گروه ارکستر سمفونیک ایران به روی صحنه رفت.