اجرای ارکستر سمفونیک تهران و ایتالیا به حادثه دیدگان پلاسکو و زلزله آن کشور تقدیم شد

در حالی که از صبح روز پنجشنبه همه اخبار پیرامون حادثه شوک آور آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو مبادله می شد؛ آخرین روز از سی و دومین دوره جشنواره موسیقی فجر نیز تحت تاثیر این حادثه قرار گرفت.

 

پنجشنبه شب یکی از مهم ترین اجراها یعنی اجرای ارکستر سمفونیک‌ تهران با ایتالیا به رهبری شهرداد روحانی و پائولو اولمی رهبر فستیوال پوچینی ایتالیا برنامه ریزی در ساعت 21:30 تالار وحدت شده بود.

این اجرا که میزبان شمار قابل توجهی از مقامات سفارت ایتالیا بود، با حضور علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد که با لباس‌ عزا در مراسم حاضر بود. در ابتدای برنامه شهرداد روحانی به زبان های فارسی و انگلیسی گفت: این اجرا را به حادثه دیدگان ساختمان پلاسکو و زلزله دیروز ایتالیا تقدیم می کنیم. در ابتدای این برنامه ابتدا سرودهای ملی دو کشور نواخته شد؛ سپس روحانی و اعضای ارکستر اثر ویلیام تل اوورتو از جاکومو روسینی (آهنگساز شهیر ایتالیایی قرن 18) را به گوش حضار رساندند.

قطعه بعدی باغ ایرانی از ساخته های خود روحانی بود که وی پیش از اجرای آن به پشت صحنه رفت و نسیم سعد سولیست این قطعه را روی سن‌ آورد؛ حضور این نوازنده زن ایرانی به عنوان نوازنده سلو در اجرای کنسرت تهران و ایتالیا حضار را به تشویق دوچندان واداشت.

روحانی پس از اجرای باغ ایرانی گفت: تبادل فرهنگی که با اجرای مشترک ارکستر تهران و ایتالیا انجام شد، نشان می دهد همه ما وجوه مشترک زیادی داریم و دنیا زیباتر می شد اگر روی این وجوه بیشتر تاکید می کردیم. 

آخرین‌ قطعه ای که ارکستر یاد شده به رهبری روحانی نواخت، قطعه کاپریس ایتالیایی از پیتر چایکوفسکی (آهنگساز برجسته روس) بود. در پایان این قطعه وی گفت: یک سورپرایز برای شما دارم؛ معمولا کنسرت یک مایستر دارد ولی ما امشب نه یک یا دو بلکه سه مایستر داریم.

رهبر ارکستر سمفونیک تهران سپس آلبرتو ورونیس را به روی سن دعوت کرد.‌ ورونیسبا ابراز خوشحالی از اجرا در این جشنواره گفت: ما قطعه ای بسیار کوتاه از جاکومو پوچینی را می نوازیم که از قطعه های بسیار مشهور اوست.

بعد از این قطعه و استراحت کوتاه ارکستر روحانی در میان حضار آمد و به تماشای اجرای قطعه سمفونی 5 اثر بتهوون نشست که به رهبری پائولو اولمی رهبر ارکستر پوچینی اجرا شد. سمفونی 5 بتهوون از میان 9 سمفونی ساخته شده توسط او معروف ترین سمفونی است. موسیقی در هیچ موردی مبهم نیست و از ابتدا تا انتها پرالهام و گویاست. 

در حالی که روحانی پیش از ترک صحنه خطاب به حضار گفت میان موومان های سمفونی تشویق نکنند تا اجرای قطعه بدون وقفه ادامه یابد؛ علاقمندان به وجد آمده و در پایان هر سه موومان گروه را تشویق کردند.

موومان سوم که موثرترین قسمت این سمفونی است طولانی ترین موومان با همان تم موومان اول است و اجرای آن از لحاط قسمت هایی که برای ویولنسل تنظیم شده به مهارت زیادی نیاز دارد.

در پایان این بخش حضار بارها گروه را تشویق کردند؛ طوری که اولمی سه بار صحنه را ترک کرد و باز به روی سن برگشت و از نوازنده ها خواست از جای خود برخیزند، اما او به خواسته درونی علاقمندان از این تشویق ها برای اجرای قطعه ای دیگر توجه نکرد و پایان کار ارکستر سمفونیک ایتالیا همینجا رقم خورد و اولمی بدون کلامی خطاب به حضار، رفت.

به گفته روحانی مهمانان ایتالیایی جشنواره موسیقی فجر بعد از اجرا در تالار وحدت راهی فرودگاه شدند تا بقیه برنامه های شان را اجرا کنند. وی همچنین از مراودات فرهنگی با دیگر ارکسترهای سمفونیک از زمان پذیرش مسئولیت رهبری ارکستر سمفونیک تهران خبر داده بود.

سی و دومین دوره جشنواره موسیقی فجر از 24 دی تا اول بهمن در شش تالار وحدت، رودکی، سالن میلاد نمایشگاه بین المللی، برج آزادی، مرکز همایش های برج میلاد و فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. این جشنواره بین المللی عصر جمعه با معرفی برگزیدگان در شاخه های مختلف موسیقایی در تالار وحدت به کار خود خاتمه می دهد.

گروه طراحی وب سایت وبی ها
2018  آموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی -     طراحی و پشتیبانی توسط الهه مهرداد