زمان بندی اشتباه در اجراهای جشنواره فجر

ارکستر نیلپر به رهبری «نوید گوهری» در حالی در جشنواره موسیقی فجر به اجرا پرداخت که یک ساعت از برنامه اعلام شده عقب بود و همین موضوع سبب شد هنرمندان بارها از مخاطبان عذرخواهی کنند.

 

 کنسرت ارکستر "نیلپر" که بعد از اجرای ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان و خوانندگی علیرضا افتخاری روی صحنه تالار وحدت رفت، با مشکلات مختلفی در طول اجرا مواجه شد. احسان تارخ، مدیر اجرایی فستیوال موسیقی معاصر تهران با اشاره به اینکه گروه نیلپر به نمایندگی از این فستیوال برای نخستین‌بار در جشنواره موسیقی فجر شرکت کرده است، گفت: امیدواریم این اجرا قدمی برای اجرای گروه در فستیوال دوم در اردیبهشت سال آینده باشد.

او همچنین با اشاره به اینکه امروز تنها روزی است که سه اجرا در تالار وحدت روی صحنه می‌رود، به خاطر تاخیر در آغاز اجرا و ناهماهنگی‌ها عذرخواهی کرد. بخش نخست این اجرا با هنرنمایی مارتینا کوسسکا (ایران _ لهستان) در پشت پیانو همراه بود و قطعاتی آرام نواخته شدند که لازمه لذت بردن از آنها تمرکز بر روی نت‌ها و فاصله‌های همراه با سکوت بود؛ اما در سالن تالار وحدت اصلا چنین شرایطی برای مخاطبان فراهم نبود.

در حالی که در ساعت ۲۱:۳۰ خریداران بلیت اجرای سانس بعد (خنیاگران مهر) به تالار وحدت آمده بودند و اجازه ورود به سالن را نداشتند، پس از گذشت ۴۵ دقیقه، به داخل آمدند و بارها درهای سالن اصلی تالار برای ورود مخاطبان اجرای بعدی باز و بسته شد.

بعد از گذشت دقایقی باز هم چندین‌بار سکوت تالار وحدت شکسته شد، چون کسانی که از ورودشان پشیمان شده بودند، از جای خود بلند می‌شدند و بیرون می‌رفتند. این شرایط در کنار بلند صحبت کردن و خندیدن برخی کارمندان تالار که اعتراض تعدادی از مخاطبان را نیز در پی داشت، سبب شد کمتر بتوان صدای سازهای ارکستر نیلپر را بدون صداهای مزاحم اطراف شنید.

یک ساعت بعد از آغاز این کنسرت، وحید تاج خواننده گروه خنیاگران مهر توسط نوید گوهری رهبر و سرپرست ارکستر نیلپر به مخاطبانش پیام داد و از آنها عذرخواهی کرد. گوهری نیز در بین دو بخش اجرای ارکستر با اشاره به برخی ناهماهنگی‌های ایجاد شده در گروه ارکستر، از مخاطبان به خاطر شرایط صحنه عذرخواهی کرد.

با به پایان رسیدن اجرای ارکستر نیلپر، گروه خنیاگران مهر به سرعت کارهای مربوط به تنظیم صدا را انجام داد و سرانجام در ساعت 22:۴۵ روی صحنه آمد. این گروه که شامل ۱۲ نوازنده زن است، امسال تشکیل شده و بهزاد عبدی آهنگساز و نیوشا بریمانی سرپرست نوازندگان آن است. کنسرت خنیاگران مهر شامل پنج قطعه موسیقی بدون کلام و ۹ قطعه موسیقی با همراهی وحید تاج به عنوان خواننده بود.

تاج نیز در ابتدای این اجرا از مخاطبان به خاطر تاخیر عذرخواهی کرد. در نهایت این کنسرت در ساعت یک بامداد در حالی که بیشتر مخاطبان همچنان در سالن حضور داشتند، به پایان رسید.

البته نیوشا بریمانی سرپرست نوازندگان پیش از خروج مردم از سالن،  فرصتی خواست تا ضمن عذرخواهی دوباره، بگوید که در ایجاد این شرایط بی‌تقصیر بوده‌اند و اعضای این گروه موسیقی از ساعت هشت صبح برای هماهنگی‌های پیش از اجرا به تالار وحدت آمدند و در این جریان خسته شدند. او همچنین اظهار کرد: یاد می‌کنم از عزیزی که در جمع ما نیست و به دلیل ضبط موسیقی در خارج از کشور است؛  بهزاد عبدی کار تنظیم و آهنگسازی قطعات این کنسرت را انجام داده است.

گروه طراحی وب سایت وبی ها
2018  آموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی -     طراحی و پشتیبانی توسط الهه مهرداد