حراج نُت دست‌نویس موتزارت

 دست‌نوشته‌ای از موتزارت، موسیقی‌دان بزرگ اتریشی به قیمت قابل‌توجه 842 هزار و 200 دلار در حراجی ساتبی به فروش رسید.

 

 

موتزارت - آموزشگاه موسیقیاین نت دست‌نویس که از چنگ نیروهای نازی در زمان جنگ جهانی دوم جان سالم به‌در برده‌، در حراجی ساتبی به قیمتی بسیار فراتر از آنچه پیش‌بینی شده بود، ‌چوب حراج خورد.

موتزارت در سال 1772 زمانی که تنها 16 سال داشت، این نت را تنظیم کرد. پیش‌بینی می‌شد این اثر یک نت کُر بسیار خوب از کار درآید، اما نابغه‌ی موسیقی آن را پس از نوشتن پنج صفحه نیمه‌کاره رها کرد.   رودولف گوتز نام موسیقی‌دانی یهودی است که در سال 1938 پیش از فرار از دست نازی‌ها تمام سرمایه‌اش را صرف خرید این دست‌نوشته می‌کند. این نت کمیاب طی دهه‌ها در خانواده این هنرمند یهودی باقی ماند و اکنون توسط دختر 98 ساله‌اش به معرض فروش گذاشته می‌شود.


دست‌نوشته موتزارت


ولفگانگ آمادئوس موتزارت (1791 1756) آهنگساز اتریشی، از نوابغ موسیقی و از بزرگ‌ترین آهنگسازان موسیقی کلاسیک بود. او در زندگی کوتاه خود بیش از 600 قطعه موسیقی برای اپرا، سمفونی، کنسرتو، مجلسی، سونات، سرناد، و گروه کُر از خود باقی گذاشت.

موتزارت در سومین سال از زندگی خود شروع به آهنگسازی کرد و در پنج سالگی لقب کودک نابغه به او داده شد و در سرتاسر اروپا شهرت بسیاری یافت. وی در هفت سالگی اولین سمفونی و در 12 سالگی اولین اپرای کامل خود را نوشت. برخلاف هر آهنگساز دیگری، او در تمام ژانرهای مرسوم در دوران زندگیش، موسیقی تصنیف کرد و در این زمینه از همه برتر بود.

 

 

 

گروه طراحی وب سایت وبی ها
2018  آموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی -     طراحی و پشتیبانی توسط الهه مهرداد