تور موسيقايي ژان دورينگ

تور موسيقايي آشنايي با موسيقي ماور النهر با حضور ژان دورينگ موسيقي شناس قومي...

 

 

ژان دورينگ - آموزشگاه موسیقیدر سه شهر تاشكند، سمرقند و بخارا برگزار مي شود. در اين تور موسيقايي كه از 31 مرداد تا 7 شهریور در سه شهر ازبكستان برگزار مي شود ، ژان دورينگ موسيقي شناس و مدير بخش تحقيقات مركز ملي پاريس، كارگاههايي را براي آشنايي با موسيقي ماورالنهر برگزار مي كند.

در اين سفر 8 روزه كه از تاشكند آغاز مي شود، در روز اول با حضور استاد توقلوک روزی،كارگاه بررسي مقام هايي از ترکستان چین، رقص مردان و زنان اویغور برگزار و سپس از بافت قدیمی تاشکند، بازار چهارسو، کارگاه ساز سازی بازديد صورت مي گيرد.

در دومين روز از اين تور علاوه بر ديدن از موزه هنرهای زیبا در رکتباشی کوچاسی و زیارتگاه مقدس چولپن آتا و ... مسترکلاس و ورکشاپ موسیقی شش مقام با خانم استاد نودیرا پریماتوآ خواننده، نوازنده دوتار و ...برگزار مي شود.

اين تور موسيقايي سومين روز خود را در سمرقند برگزار مي كند به طوري كه شركت كنندگان به همراه ژان دورينگ با ديدن از بازار اورگو و ریگستان و گور امیر در كارگاه تخصصي فرهاد حلیم ­اف، استاد برجسته شش مقام، آهنگساز، نوازنده تنبور و خواننده شركت مي كنند.

در چهارمين روز از اين سفر نوازندگان و خوانندگان ايراني به ساز و آواز مي پردازند و سپس اين تور روز پنجم و ششم خود را در بخارا برگزار مي كند به طوري كه دیدار از گروه مورگی ( موسیقی رو حوضی با ریشه های پارسی) ورکشاپ رقص مردان و زنان بخارایی، ورکشاپ با استاد اولماز رسولوف متخصص موسیقی قدیمی بخارا، نوازنده کمانچه و خواننده از جمله برنامه هاي اين روز است.

آخرين روز از اين تور موسيقايي نيز در تاشكند خواهد بود كه ديدار با موسيقي دانان اين شهر صورت خواهد گرفت.

در اين تور موسيقايي ژان دورينگ كه سالیان متمادی از عمر خود را صرف تحقیق و شناخت فرهنگ و موسیقی ملل شرق، بخصوص ایران، آسیای میانه، ازبکستان، افغانستان و آذربایجان کرده‌ به ارائه توضيحات در خصوص موضوع هر كدام از كارگاهها مي پردازد.

پرفسور ژان دورینگ اکنون مدیر تحقیقات در مرکز ملی تحقیقات در دانشگاه سوربن، نماینده انجمن فرانسوی موسیقی ملل و استاد دانشگاه استراسبورگ است. نت نگاری وی از ردیف میرزا عبدالله به روایت نورعلی خان برومند،حرکتی قابل اعتنا از اين محقق است. او کتابی راجع به موسیقی آسیای میانه دارد که حاصل پنج سال اقامت در تاجیکستان است. همچنین در خصوص موسیقی آذربایجان، موسیقی بلوچهای کراچی در پاکستان و موسیقی کردی پژوهش هایی داشته است .

 

 

 

گروه طراحی وب سایت وبی ها
2018  آموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی -     طراحی و پشتیبانی توسط الهه مهرداد