درباره نخستين پژوهشكده تاريخ موسيقي

چندی پیش محمدرضا درویشی پژوهشکده موسیقی نواحی را در قزوین تاسیس کرد...

 

 

پژوهشكده - آموزشگاه موسیقیکه اتفاقی مبارک محسوب می شود و دامون شش بلوکی(پژوهشگر موسیقی نواحی) یادداشتی نوشته که در ادامه می آید.


دامون شش بلوکی در این یادداشت آورده است:

 در طول تاريخ همواره برای جهت تغيير و بهبود شرايطي نامطلوب در هر عرصه اي اصلِ«هميشه يك نفر بايد به پا خيزد» وجود داشته است.

نخستين پژوهشكده تاريخ موسيقي ايران باز هم به همت بزرگمرد عرصه موسيقي نواحي (محمدرضا درويشي) مصادف با روز مرد افتتاح گرديد كه تاريخ پر فراز و فرود موسيقي ايران هماره نام او را به نيكي ياد خواهد داشت و نقش او را در ثبت و ضبط و اشاعه فرهنگ موسيقايي اين مرز و بوم خواهد ستائيد.

از نقاط عطف اين افتتاحيه، حضور پررنگ مرد نام آشناي عرصه مديريت هنري كشور علي مرادخاني بود كه ساليان متمادي تجارب ارزشمندي را در اين حيطه اندوخته و خدمات شاياني را چه در زمان مديريت مركز موسيقي و پس از آن ايجاد و گسترش و مديريت موزه موسيقي و در دولت جديد در مسند معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي داشته است.

در ديگر سو حضور مشتاق و گرم ساير مسئولان و هنرمندان از جمله پيروز ارجمند(رئيس دفتر موسيقي ) ،‌علي ترابي(مديرعامل انجمن موسيقي ايران ) ، حميدرضا نوربخش(مديرعامل خانه موسيقي) به همراه اعضاي هيئت مديره و تني چند از هنرمندان شاخص عرصه موسيقي و سينما و ... و همچنين مسئولان بلند پايه استان قزوين نويد صبح اميدي را براي روزگار و حال نچندان مناسب موسيقي نواحي ايران مي داد. به طوريكه برق اين اميدواري را در چشمان گلچيني از بوستان سبز موسيقي نواحي كه در آيين افتتاحيه حضور داشتند به خوبي مي شد نظاره و احساس كرد.

ميزباني و آيين افتتاحيه به شكلي مطلوب و درخور شان، با نظارت تمام محمدرضا درويشي انجام گرديد. اما نكته بسيار مهم اينكه آيا مي توان افق روشني را براي آغازين نقطه اين خانه اميد نوشكفته در تاريخ فرهنگ موسيقايي اين مرز و بوم متصور بود؟

يقينا اساسي ترين مورد جهت تداوم و كارامدي چنين مركزي ،‌كه سكان هدايت آن بدست بي اغراق موثرترين و آگاهترين فرد عرصه موسيقي نواحي كشور است ،‌حمايتهاي مالي و پشتيباني هاي مادي و معنوي مي باشد و به طور حتم اگر حمايتهاي لازمه از وي و مجموعه صورت پذيرد مطمئنا رستاخيزي را آنهم در اين برهه بسيار حساس و رو به زوال اين بخش مهم از موسيقي كشور شاهد خواهيم بود.

به طوريكه چنين پژوهشكده اي مي تواند در بخشهاي گوناگون خروجي هاي موثر و متنوعي داشته باشد . تشكيل گروههاي ويژه تخصصي در مناطق و نواحي مختلف و نظارت علمي برعملكرد آنها در حوزه پروژهاي جديد پژوهشي ، ثبت و ضبط و آرشيو دقيق و علمي و همچنين انتشار مطلوب به صورتهاي صوتي و تصويري و نوشتاري موارد تحقيقي و انجام نشستها، كنگره ها و فستيوالهاي تخصصي ملي و بين المللي و همكاريهاي مادم با مراكز حرفه اي و دانشگاهي مي تواند احياي جاني دوباره را در كالبد فرهنگ موسيقايي مقامي ايران نمايد.

نكته بسيار مهم اينكه ارتباط عاطفي عميق و اعتماد دو سويه تمامي بزرگان موسيقي نواحي با سكاندار اين مجموعه ، محمدرضا درويشي، مي تواند عاملي مهم و راهگشا در تحقق پر سرعت بسياري پروژه ها در اين زمينه باشد.

همچنين آمادگي همكاري بسياري اساتيد و هنرمندان عرصه هاي مرتبط نيز اين پتانسيل را افزايش خواهد داد. و مورد مهم ديگر اينكه اين مجموعه مي تواند با معرفي هر چه بهتر موسيقي نواحي بسترهاي مناسب و خاصي را جهت پيشرفت موسيقي كلاسيك ايراني نيز فراهم ساخته و خير مايه هاي ارزشمندي را به آهنگسازان موسيقي كلاسيك ايراني عرضه سازد.

با اميد به حمايتهاي همه جانبه و شكوفايي اين پژوهشكده و رسيدن به روزگاران طلايي فرهنگ موسيقايي نواحي ايران زمين.

 

 

 

گروه طراحی وب سایت وبی ها
2018  آموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی -     طراحی و پشتیبانی توسط الهه مهرداد